Teknobu

Verilerinizi Korumak İçin Güvenlik Denetimi Nasıl Yapılır ?


Verilerinizi Korumak İçin Güvenlik Denetimi Nasıl Yapılır ?

Verilerinizi Korumak İçin Güvenlik Denetimi Nasıl Yapılır ?

İşletme sahipleri, bir siber saldırı onlara ulaşana kadar işletmelerinin saldırılara ve veri ihlallerine karşı güvende olduğunu düşünmektedir. Siber saldırılar Yahoo, Marriott International ve eBay gibi şirketleri bile etkiledi. Bu saldırıların bir kısmı , sistemleri denetleyerek ve güvenlik açıklarını arayarak önlenebilirdi .

Ne yazık ki, şirketler ve işletmeler pahalı oldukları ve tamamlanması için çok fazla kaynağa ihtiyaç duydukları için siber güvenlik denetimlerinden korkuyorlar. Artan yönde, bu denetimler, sömürüldükleri takdirde şirketinize milyonlarca dolara mal olabilecek güvenlik açıklarının belirlenmesine yardımcı olabilir.

Dış denetimler pahalı olduğundan şirketler daha ucuz oldukları için iç denetimleri kullanma eğilimindedir. Dış denetçiler gerektiren dış denetimlerin aksine, iç denetimler şirket personeline dayanır; bu nedenle, aslında ücretsizdirler. Tek maliyet zaman ve iç denetçilerin sistemlerin nasıl çalıştığını bildikleri için denetim çok daha kolay ve bu da daha az kesintiye neden oluyor.

İç denetimi şu şekilde yapabilirsiniz:

1. Denetimin Kapsamını Belirleyin

Herhangi bir denetçide olduğu gibi, hangi alanları denetlediğinizi bilmeniz gerekir. Siber güvenlik denetiminizin neleri kapsayacağını ve neyi atlayacağınızı bilin. Güvenlik çevresini oluşturarak başlayın, ardından bir  siber güvenlik kontrol listesi oluşturun . Güvenlik çevresi, korunmaya ihtiyaç duyan değerli varlıkları ve sistemleri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Şirketin veya işletmenin temel iş faaliyetlerini tanımlayarak başlayın. Ana faaliyet alanıyla ilgili her türlü bilgiyi işleyen ağları ve uygulamaları belirleyin. Örneğin, veri gizliliğine odaklanan bir siber güvenlik denetimi, müşteri ve şirket verilerini işleyen tüm sistemlere, uygulamalara, sunuculara, veritabanlarına, dosyalara bakacaktır. Bu denetimde kapsam veri gizliliğidir; dolayısıyla, hassas verileri işleyen herhangi bir cihaz veya sistemin denetlenmesi gerekir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Siber Güvenlik Eğitim Seti Ücretsiz İndir

2. Tehditlerinizi Bilin

Artık denetiminizin kapsamını tanımladığınız sistemleri ve denetlenecek süreçleri belirlediğinize göre, tehditlerinizi tanımlamanın zamanı geldi. Örneğin, veri gizliliği ile uğraşırken, veri sızıntısına veya ihlaline neyin yol açabileceğini bilmek istersiniz. Sistemlerin zayıf parolalar, kötü amaçlı yazılımlar, DDoS saldırıları, kimlik avı saldırıları, kötü niyetli kullanıcılar ve ihmalkâr işverenler gibi birçok potansiyel tehdidi vardır.

Veri sızıntısı her yerden gelebilir, ancak en çok göz ardı edilen çalışanlardır. Çalışanların sistemlere erişimi vardır ve hassas verileri bilerek veya bilmeden sızdırabilirler. Örneğin, çalışanların cihazlarını çalıştırmasına izin veren bir şirket, özellikle de cihazlar şirket ağında oturum açmışsa, bir siber saldırıya veya veri ihlaline karşı savunmasızdır.

Diğer bir tehdit güvenlik yamalarıdır. Yazılım güvenlik açıklarına sahiptir, bu nedenle Google ve Apple her yıl çeşitli işletim sistemleri için güvenlik yamaları ve sistem güncellemeleri yayınlamaktadır. Bu güncelleştirmelere öncelik vermeyen şirketler, bilgisayar korsanları tarafından kullanılan güvenlik açıklarına sahiptir . Bir denetçinin cihazlarda çalışan tüm yazılımların güncellenip güncellenmediğini kontrol etmesi gerekir. Şirket, eski ve satıcı tarafından desteklenmeyen bir yazılım çalıştırıyorsa, bir güvenlik açığı oluşturur.

Bunlar değerlendirmeniz gereken risklerden bazılarıdır.

3. Güvenlik Önlemlerinizi Değerlendirin

Mevcut güvenlik önlemleriniz belirlenen tehditlere karşı ne kadar etkilidir? İç denetim, sistemleri değerlendirirken önyargılı olma eğilimindedir, çünkü kimse zayıf bağlantı olduklarını kabul etmek istemez. Bu tür senaryolarda, tarafsız oldukları için bir dış denetçi tutmanız daha iyi olur.

Bu Yazımızda Okuyun :   Şifrelerinizi Böyle Çalıyorlar : İşte Detaylar

Denetçiler, güvenlik önlemlerinin zayıflıkları tespit etmek için koruduğu her güvenlik önlemini, sistemini ve sürecini değerlendirecektir.

Örneğin, verileri önlem olarak düzenli olarak yedeklerseniz, denetçiler yedeklemelerin düzenli olarak yapıldığını ve verilerin bozulmamış olduğunu doğrular. Güvenlik duvarınız ve virüsten koruma yazılımınız varsa, güvenlik duvarlarının doğru yapılandırıldığını ve virüsten koruma programlarının güncel olduğunu belirleyecektir.

Ve en önemlisi, çalışanların siber saldırıları önlemedeki rollerini anlamalarını sağlayacak. Çalışanlar belirlenen yönergelere uymazsa en iyi güvenlik önlemleri bile bir ölçüde korunmasızdır.

4. Sistemlerinizin Envanterini Çıkarın

Ağınıza bağlı cihazları bilmiyorsanız şirketinizi siber saldırılara karşı nasıl koruyacaksınız? Ağınıza bağlanan sistemleri bilmiyorsanız güvenlik açıklarınızı nasıl öğreneceksiniz? Ve sadece dizüstü bilgisayarlar, yönlendiriciler, PC’ler, yazıcılar vb. Değil, aynı zamanda HVAC sistemleri ve güvenlik sistemleri.

Donanımı belirledikten sonraki adım, bu cihazlarda çalışan yazılımı denetlemeyi içerir. Cihazlarınızda çalışan eski bir yazılım olup olmadığını kontrol edin. Bu eski yazılım saldırılara karşı savunmasız olabilir ve güncellenmesi veya kaldırılması gerekir.

5. Çalışan Erişimini Denetleme

Her şirket veri ihlallerine karşı savunmasızdır, ancak hassas verilere erişimi olan personel sayısına bağlı olarak risk azalır veya artar. Bir siber güvenlik denetimi, şirketinizdeki bu tür güvenlik açıklarını arar. Bilgisayar korsanları, tek bir çalışan hesabı kullanarak sistemlere erişmeye çalışır ve umarım sistem üzerinden çalışırlar. Bu, özellikle de söz konusu çalışanın sadece resepsiyonist veya hademe olduğunda bile sisteme erişimsiz olması durumunda kolay bir erişim noktası haline gelir.

Muhasebecilerin bile olmaması gereken çok fazla erişim. Sadece birkaç üst düzey yönetici bu erişime ihtiyaç duyar. Bu, diğer tüm çalışanların görevleriyle sınırlı kalmasını sağlar ve bu da bir bilgisayar korsanının çalışan hesaplarından birine erişim kazanması durumunda hasarı azaltır.

Bu Yazımızda Okuyun :   Hack Eğitim Setleri 5.33 Gb İndir

6. Değerlendirme Raporunun Sonuçlandırılması

Denetim tamamlandığında ve denetçi, denetim metodolojisini, denetimin amacını, bulgularını ve tavsiyelerini detaylandıran bir değerlendirme raporu oluşturur. Denetimi başlatmanız için bir neden vardır; endişelerinizin garanti edilip edilmediğini ve güvenlik önlemlerinizin etkili olup olmadığını kontrol etmek denetçinin görevidir.

Rapor, mevcut denetimleri, sistemleri ve güvenlik açıklarını ayrıntılarıyla açıklayacaktır. Ayrıca geçmiş siber saldırıları ve şirketin gelecekteki saldırıları ele almaya hazır olup olmadığını da vurgulayacaktır. Şirketin siber güvenliğini artıran politikalar önerin. Örneğin, çalışanların cihazlarını çalıştırmasına izin veren şirketlerin, bu cihazların işyerinde kullanımını düzenleyen politikaları olmalıdır.

7. Tavsiyeleri Uygulayın

Şirket bulguları dikkate almaz ve önerileri uygulamazsa siber güvenlik denetimi işe yaramaz. İlk adım, çalışanlarınıza işinizde siber güvenliğin önemini öğretmektir. Çalışanları, yürürlüğe konan güvenlik politikalarına ve uygulamalarına uymaları için eğitin. Çalışanlarınızı yeni protokollerde düzenli olarak güncelleyin ve gevşekliklerinden dolayı bir ihlal olması durumunda çalışanları sorumlu tutun.

Diğer güvenlik önlemleri, kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımının yüklenmesi, daha sağlam güvenlik duvarlarının yapılandırılması, daha güçlü parolaların kullanılması ve çok faktörlü kimliklerin kullanılmasıdır.

Hazır ol

Siber suçlular her zaman işlere saldırmak için yeni yollar icat ediyor ve yapabileceğiniz en iyi şey hazırlanıyor. Bir denetim, iyileştirilmesi gereken alanları bulmanıza yardımcı olacaktır. Ne kadar hazır olursanız olun, verilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Tek bir fidye yazılımı saldırısı tüm verilerinizi silebilir, ancak bir yedekle ertesi gün hazır olacaksınız.

”Google
17 Beğen