Teknobu

Kali Linux Sanal Makineye Nasıl Kurulur ?


Kali Linux Sanal Makineye Nasıl Kurulur ?

Kali Linux Sanal Makineye Nasıl Kurulur ?

Bugün Kali Linux’u bir Sanal makineye kurmayı öğrenelim. Siber güvenlik alanına girmek istiyorsanız, Kali Linux’u öğrenmeniz gerekir.

Kali Linux Nedir ?

Kali Linux, kullanıcılara etik saldırı, sızma testi ve ağ güvenliği testi için mümkün olan en iyi ortamı sağlamak amacıyla yapılan bir Linux dağıtımıdır.

Saldırgan Güvenlik tarafından geliştirilen ve desteklenen Kali Linux, Debian kaynaklı bir güvenlik Linux dağıtımıdır .

Dijital adli tıp kullanıcılarına yardımcı olmak için yüzlerce önceden yüklenmiş araçla birlikte gelir. Kali Linux, dünya çapında bilgi güvenliği personeli ve etik hackerlar için en iyi saldırgan işletim sistemi olarak ün yapmıştır.

Kali Linux neden kullanılır?

Kali Linux penetrasyon testi, ağ güvenliği analizi ve dijital adli tıp alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Beş yüzden fazla yüklenmiş güvenlik aracı ile birlikte gelir.

Kullanıcılara işletim sistemi kopyalarını kişiselleştirme konusunda tam bir özgürlük sunar. Kali, yüksek kaliteli, ücretsiz ve açık kaynaklı işletim sistemi olması nedeniyle büyük beğeni topluyor.

Bu Yazımızda Okuyun :   İOS Uygulamaları Hangi Dilde Yazılmıştır?

Güvenli bir ortamda geliştirilen bir işletim sistemidir ve enjeksiyonlar için yamalı özel çekirdeğe sahiptir. Kablosuz ve dilsel erişilebilirlik açısından geniş bir destek yelpazesi ile insanlar bilgi güvenliği ihtiyaçları için mümkün olan en iyi araçları kullanmak için Kali Linux’u makinelerine yüklerler.

Kali Linux’u Sanal Makineye nasıl kurabilirim?

Artık Kali Linux’un arkasındaki fikri bildiğimize göre, bunu sistemimize kurmaya devam edelim. Bu yazıda, bu noktada 2020.1 olan Kali Linux’un sürümünü yazılı olarak kuracağız. 

Bu kurulum Oracle VM VirtualBox 6.1.6 sürümü kullanılarak sanal bir makinede yapılacaktır. 

Ön koşul

Kali Linux’u sistemimize kurmak için bunlar minimum ve önerilen gerekli özelliklerdir.

BaşlıkminimumÖnerilen
Boş Sabit Disk alanı10 GB20 GB
Veri deposu4 GB6/8 GB
ÖN KOŞULLAR

Ardından, Oracle VirtualBox 6.1.6 sürümünün çalışan bir kopyasına ihtiyacımız var. Buradaki resmi VirtualBox web sitesinden indirilebilir.

Son olarak, Kali Linux’u sistemimize kurmak için Sanallaştırma Formatı Arşiv dosyasını indirmemiz gerekiyor. Bu dosya burada Resmi Saldırı Güvenliği web sitesinde bulunabilir.

Sanal Makineyi Oluşturma ve Kurma

Artık tüm ön koşulları hazırladığımıza göre, Kali Linux’u sanal makinemize kurmak için eğiticiye başlayabiliriz. Bu yüzden, makinemizde Oracle VM VirtualBox uygulamasını başlatarak içine atlayalım.

Bu Yazımızda Okuyun :   Güncel Eset İnternet Security License Key 2022

Adım 1: ‘Dosya’ açılır menüsüne gidin ve ‘Cihazı İçe Aktar’ yazan seçeneği seçin.

Sanal Kutu Yeni Makine
Sanal Kutu Yeni Makine

Adım 2: Kali Linux’u kurmak için indirdiğiniz Sanallaştırma Formatı Arşiv dosyasının kopyasının kaydedildiği konumu seçin. Ardından ‘İleri’yi tıklayın.

İthalat Cihazı
İthalat Cihazı

3. Adım: Sanal makinenizin uygulama ayarlarına göz atın. Sorunsuz bir deneyim için sanal makineye en az 2GB RAM ayırmanız gerektiğini unutmayın. Devam etmek için ‘İleri’ye basın.

Kaynakları Tahsis Edin
Kaynakları Tahsis Edin

Adım 4: Şimdi, Yazılım Lisans Sözleşmesi’ni kabul etmeniz gerekiyor. Anlaşmayı tamamladıktan sonra, devam etmek için ‘Kabul Et’ düğmesine basın.

Lisans anlaşması
Lisans anlaşması

Giriş ve Kali Linux Kurulumu

Adım 5: Yeni sanal makineniz oluşturuldu. Seçin ve sanal Kali Linux makinenizi başlatmak için başlat tuşuna basın.

Kurulum tamamlandı
Kurulum tamamlandı

Adım 6: Giriş ekranını aşağıda gösterildiği gibi görürseniz, Kali Linux’u sanal makinenize başarıyla yüklediniz. Varsayılan Kali Linux 2020.1 varsayılan kullanıcı hesabında oturum açmak için ‘kali’ kullanıcı adını ve aynı şifreyi kullanın. Bu kimlik bilgileri, sanallaştırma arşivi görüntü dosyası ile önceden oluşturulmuş olarak gelir.

Kali Giriş
Kali Giriş

Kali Linux sanal makinenizi kullanma

Artık sistemimize Kali Linux’u kurduğumuza göre, önemli bir şeyi tartışmamız gerekiyor. Kali Linux 2020.1 ve sonrası için önemli bir değişiklik, artık bir süper kullanıcı hesabı olmamasıdır.

Bu Yazımızda Okuyun :   Kadın Yazılımcıların Oluşturduğu 5 Programlama Dili

Kali 2020.1 için varsayılan hesap ‘kali’ kullanıcı adı ve şifresine sahiptir. Şimdi, bu imtiyazlı olmayan kullanıcıyı, uygunsa kullanabilirsiniz. Yoksa yeni bir kullanıcı oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için, komut satırına aşağıdaki komutu yazın.

sudo adduser --home /newusername newusername

Bu kullanıcı için yeni bir şifre girmeniz ve onay için tekrar girmeniz istenecektir. Kalan ayrıntılar isteğe bağlıdır. Şimdi mevcut kullanıcıdan çıkış yapabilir ve yeni kullanıcınıza giriş yapabilirsiniz. İşte ‘ sirharry ‘ adlı bir kullanıcıyı nasıl oluşturduğumun bir ekran görüntüsü .

Kullanıcı Şifresi Oluşturun

Diğer seçenek kök kullanıcıya geçiş yapmaktır. Bunu yapmak için Terminal Emulator’unuza aşağıdaki komutu girin.

sudo su

Geçerli kullanıcının şifresini girmeniz istenir. Bunu yaptıktan sonra bu komutu girin.

passwd root

Yeni bir şifre girin ve onay için tekrar yazın. Şimdi, geçerli kullanıcıdan çıkış yapın. Artık root kullanıcısına yeni şifrenizle giriş yapabilirsiniz. İşte prosedürün bir ekran görüntüsü.

Root'a Giriş
Roota giriş

Paketleme

Dijital adli tıp ve bilgi güvenliği alanında kariyer konusunda ciddi olan herkes, Kali Linux’u makinelerine kurmalıdır. Bu, çalışmaya hazır olan yüksek kaliteli güvenlik araçlarına erişmelerini sağlar.

Kali Linux, Saldırı Güvenliği ekibinin güvenlik odaklı bir işletim sistemi geliştirmeye yönelik çalışmalarının doruk noktasıdır. Bu çalışma Kali Linux kullanıcı topluluğu tarafından tutkuyla desteklenmektedir.

Bu yazımız aracılığıyla, Kali Linux’u Oracle VM VirtualBox sanallaştırma yazılımını kullanarak sisteminize yükleyebileceğinizi umuyoruz.

”Google
42 Beğen