Teknobu

Elektronik Sistemlerinizi Ucuza Nasıl Koruyabilirsiniz?


Elektronik Sistemlerinizi Ucuza Nasıl Koruyabilirsiniz?

Elektronik Sistemlerinizi Ucuza Nasıl Koruyabilirsiniz?

Günümüzde siber saldırılar giderek yaygınlaşıyor ve saldırılardan korunmak söz konusu olduğunda çok dikkatli olamazsınız. Bu, profesyonel iş amaçlı kullandığınız sistemler için en iyi siber güvenliği elde etmenizi sağlayacaktır .

Siber güvenlik kelimesini duyduğunuzda, ilk akla gelen düşünce pahalı güvenlik sistemleri olabilir. Pahalı olması gerekmez, çünkü maliyetlerini düşürmek için yöntemler vardır. Bu nasıl yapılabilir? İşte elektronik sistemlerinizi ucuza karşı savunmak için ipuçları.

Çalışanlara Siber Güvenlik Konusunda Eğitim

Güvenlik sisteminizde yapabileceğiniz en ucuz ama son derece etkili yükseltme, çalışanların onu kullanması için eğitilmesidir. Kullandığınız güvenlik sistemini güncelledikten sonra, tüm ekibin güncellemeyi ve beraberinde gelen gelişmeleri bilmesini sağlayın. 

Dijital sistemlere yeni taşınmış olan işletmeler, tüm çalışanlarının güvenlik trendleriyle hızlanmasını sağlamalıdır. Eğitimi kendiniz yapmak için iyi bir donanıma sahipseniz, bunu yapmaktan memnuniyet duyarsınız. Alternatif olarak, yönettiğiniz iş gücünde kalifiye bir kişiden eğitimi gerçekleştirmesini isteyebilirsiniz.

Tüm Mobil Cihazların Güvenliğini Sağlayın

Mobil cihazları korumak söz konusu olduğunda küçük şeyler önemlidir, çünkü seçtiğiniz ekran kilitleme mekanizması türü bile büyük bir fark yaratır. Siber saldırganlar tarafından kolayca tahmin edilmeyecek güçlü şifreler kullanın. Ayrıca, şüpheli olabilecek bir Bluetooth ağına bağlanmadığınızdan emin olun. 

Bu Yazımızda Okuyun :   Kaspersky Total Security Key 2020

Bunun nedeni,  Bluetooth kullanan hack teknolojisinin  yıllar içinde çok ilerlemiş olması ve sisteminiz için ciddi bir risk oluşturmasıdır. Ayrıca, içindeki veriler tehlikeye girmeden önce cihazı kurtarmak için Apple Cihazımı Bul işlevlerini veya diğer benzer özellikleri etkinleştirin. 

Çok Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Kullan 

Sisteminize başka bir koruyucu güvenlik katmanı eklemek için çok faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmak çok önemlidir. Bunu yaparken, kullanıcının e-postasına bir kerelik PIN gönderen çok faktörlü bir kimlik doğrulama sisteminden kaçınmaya çalışın. Bunun yerine, sistemin kısıtlı alanlarına erişmek için mobil çok faktörlü kimlik doğrulama uygulaması gibi daha güvenli bir yöntem kullanın.

Atama yazma hizmetindeki siber güvenlik uzmanları,  bu tür erişim denetimi güvenlik önlemlerinin eklenmesinin gizli bilgileri içeriden gelen saldırılardan ve dış siber saldırılardan koruyabileceğini önermektedir. Bu sistemi uygulamak bir servete mal olmaz, ancak güvenliğin önemli bir yönünü de ekler. Ayrıca, kullanıcılar kısıtlı alanlara erişmeye çalıştıklarında kırmızı bayraklar oluşturacak ve güvenlik açıklarını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Tıkladığınız Bağlantılar Hakkında Dikkatli Olun

Sosyal medyada e-posta veya doğrudan mesaj alırken dikkatli olmak, sisteminizin güvenliğini tehlikeye atabilecek kimlik avı dolandırıcılıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Bir e-posta gönderildiğinde, kötü niyetli niyetin anlatı işaretlerini aramaya çalışın. Bunlardan bazıları, iletinin gönderilmesinin veya şüpheli bağlantıların belirsiz bir amacı olabilir. 

Körü körüne tıklamak yerine sizi nereye götüreceğini görmek için bağlantının üzerine gelin. Bunu yaptığınızda, yalnızca HTTPS protokolleri olan güvenilir alan adlarına giden bağlantıları tıkladığınızdan emin olursunuz .

PII’yi Güvende tutarak Maruz Kalma Riskini Azaltın

Bilgisayar korsanları, sisteminize sızmak için çevrimiçi olarak paylaştığınız kişisel kimlik bilgilerini kullanabilir. Güvenli bir platform türü yoktur ve siber saldırganlar sizin hakkınızda yeterli bilgi topladığında, şifreyi veya daha kötüsünü kolayca çözebilirler. Risk maruziyet düzeylerini azaltmak için sosyal medya kanallarında ve diğer platformlarda paylaşılan bilgileri minimumda tutmanız gerekir. 

Bu Yazımızda Okuyun :   Siber Güvenlik Eğitim Seti Ücretsiz İndir

Sosyal medya hesabı gizlilik ayarınızı, yalnızca belirli bir grup kişiye gönderilen içeriği paylaşacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Birçok sosyal medya platformunda, hesabınızı yalnızca seçilen kişilerin sizi takip etmesi için kısıtlama seçeneği vardır.

Verileri Düzenli Olarak Yedekleyin

Veri güvenliği , sisteminizi korumanın önemli bir yönüdür ve çok düşük bir maliyetle yapılabilir. Bir saldırı başarılı olduğunda ve sakladığınız veriler fidye için tutulduğunda, bir yedekleme işi kısa sürede hazır hale getirebilir. 

Topladığınız verilerin yedeklenmesi, şirketin başarısı için hayati öneme sahip bilgilerin güvenliğini sağlamanın ucuz bir yoludur. Ürünün özelliklerinden ve özelliklerinden ödün vermeden rekabetçi fiyatlandırma sunacak bir bulut çözümü hizmeti talep edebilirsiniz.

Virüsten Koruma Yazılımı ve Güvenlik Duvarı Kullanın

Antivirüs ve güvenlik duvarları kurmak ve kullanmak gibi bir maliyeti olmayan en azından en temel güvenlik kurulumunu almalısınız. Temel güvenlik sistemi sizi en karmaşık saldırılara karşı korumak için yeterli kapsam sağlamalıdır. 

Bir sistem seçerken, sizi olası tehditler hakkında bilgilendirmek için mükemmel uyarı sistemlerine sahip olduğundan emin olun. Yalnızca bir virüsten koruma yazılımı çalıştırın ve   indirilmesi güvenli olan malzemeyi filtrelemek için tüm çevrimiçi içeriği taramaya yardımcı olması için güvenlik duvarı koruması ekleyin . Güvenlik duvarı, bilgisayar korsanlarının kaba kuvvet kullanarak sisteme erişmeye çalışmasını da engelleyebilir.

Kullandığınız Yazılımı Otomatik Güncelleme

Bu görev kolayca unutulduğundan, sistemin güvenliğine katkıda bulunan her hayati yazılımda otomatik güncellemeyi etkinleştirerek güncelleme işlemini otomatikleştirmeyi düşünün. Bu, sistemin size yapılan en karmaşık saldırılarla yüzleşmesini sağlayacaktır.

Güvenlik Açığı Bulmak için Teknik Olarak Eğimli Çalışanlarla Çalışma

Bazı işletmeler, potansiyel güvenlik açıklarını tanımlamak için yeterli beceriye sahip müşterilerle etkileşim kurarak siber güvenliklerini güçlendirmektedir. Muhtemelen sızma testi veya web siteleri, uygulamalar ve diğer yazılımlar geliştirme konusunda yetenekli çalışanlar vardır.

Bu Yazımızda Okuyun :   Udemy Hacker Olma Kursu Eğitim Seti Ücretsiz İndir

Bu stratejiyi teşvik ederek ve bir güvenlik tehdidini bulacak ve iyileştirecek bir çalışan için bir ödül sunarak bu becerileri kullanabilirsiniz. Bu, bu işi yapmak için harici bir yükleniciye gidecek çok para tasarrufu sağlar. Çok düşük maliyetli olmasına rağmen, teşvik etmek teknik olarak eğimli çalışanlardan tam işbirliği ve katılım sağlar.

Açık Kaynaklı Güvenlik Yazılımı

Açık Kaynak güvenlik sistemleri, işletmenizi güvence altına almak için en uygun seçeneklerdir . Bu sistemler ücretsiz olarak sunulmaktadır ve itibar kazanmak isteyen yeni geliştiriciler tarafından sunulmaktadır. Bazı durumlarda, iyi kurulmuş şirketler güvenlik sistemlerini hiçbir yükümlülük altına girmeksizin ücretsiz olarak sunabilirler. 

Bu sistemleri edinmek ücretsizdir ancak bunları yönetmek, bazı çalışanların her şeyi izlemesini ve yönetmesini sağlamak gibi bazı finansal yatırımlar gerektirebilir. Sadece ücretsiz oldukları için minimum özellikler sunan açık kaynaklı güvenlik platformlarına razı olmayın. Bunun yerine, en iyi koruma kalitesini elde etmek için kapsamlı araştırmalar yapın.

Sonuç

Uygun fiyatlı sistemler elde etmek imkansız bir görev değildir, ancak bunlardan herhangi birini taahhüt etmeden önce uygun araştırmalar yapmanız gerekir. Yazılım güvenlik sistemlerinden ayrı olarak, ayrıcalıklı bilgilerin güvenliğine ilişkin olumlu bir ruh geliştirmelisiniz. 

Erişim kontrol yazılımı ve çok faktörlü kimlik doğrulama sistemleri kullanarak yetkisiz personelin gizli verilere erişiminin olmadığından emin olun. Bir kerelik pimi kullanıcının e-postasına göndermek yerine çok faktörlü kimlik doğrulama için bir mobil uygulama kullanmayı düşünün.

”Google
21 Beğenmekten Vazgeç