Teknobu

Brute Force Nedir? BruteForce Saldırısı Hakkında


Brute Force Nedir? BruteForce Saldırısı Hakkında

Brute Force Nedir? BruteForce Saldırısı Hakkında
İlgili resim

Brute Force Nedir? BruteForce Saldırısı Hakkında

Brute-Force başka bir deyişle Türkçe isimi ile Kaba Kuvvet Saldırısı; doğru tahmine erişene kadar yapılan ve şifre bulmak için yapılan bir tür internet saldırısıdır.

Brute-Force metodunda bilinmeyen ve bulunmak isteyen şifreler için belirli bir şifre listesi hazırlanır. Yazılım veya belirli kodlar aracılığıyla listede yer alan şifreler sistem tarafından tek tek tecrübe ederek doğru neticeye erişilmeye çalışılır. Bu tür saldırılarda çoğunlukla insanların en kolay olarak nitelendirdiği ‘123456789’ veya ‘987654321’ şifreleri tecrübe edir. Doğru şifreyi bulana kadar saldırıya devam eden sistem; doğru şifreye eriştiğinde kendini durdur. Bu sayede şifre öğrenilmiş olur.

brute force

Brute-Force Saldırısı

Brute-Force metodu ile rastgele bir şifreye erişmekte belli başlı kriterler vardır. Bu kriterlerin en başında; saldırıyı yapacak olan kişinin elinde geniş ve doğru şifre olma ihtimali yüksek çok sayıda muhtemel şifre bulunması gerekmektedir. Ayrı olarak Brute-Force saldırısının yapılacağı yazılımın bu saldırıyı destekler nitelikte açıkları bulunması gerekmektedir.

Brute-Force yolu sistem zorluğuna göre oldukça vakit gerektiren bir işlem olduğu gibi; net netice çıkaracağı da belirsiz bir yoldur. Zira, elinizde milyonlarca şifre listesi olsa bile; o liste içinde bulunan milyonlarca şifreden birisi doğru şifre değilse sonuç alınamayacaktır.

Bu Yazımızda Okuyun :   Siber Güvenlik Eğitim Seti Ücretsiz İndir

Brute-Force ile Şifre Kırma
Brute-Force ile şifre kırmak için doğru olma ihtimali yüksek olan pek çok sayıda şifre bulunması gerekmektedir. Tabii, Brute-Force saldırısı yapabilecek herhangi bir yazılım bulmanız veya bu saldırıyı gerçekleştirebilecek bir araç kodlamanız gerekmektedir. Günümüz teknolojisine paralel bir şekilde hızla gelişen güvenlik tedbirleri işe beraber Brute-Force yolu ile şifre kırmak hayli zorlaşmıştır. Pek çok sistemde 128-bit veya 256-bit şifreleme gibi teknikler kullanıldığı gibi bu güvenlik yollarının Brute-Force yolu ile kırılması oldukça zaman alıcı ve zordur.

Özetle; Brute-Force yolu, belirlediğiniz şifreleri tek tek tecrübe ederek doğru şifreye erişme yoludur. Son zamanlarda Brute-Force yolu gelişen güvenlik yolları nedeniyle artık sıhhatli sonuçlar vermemektedir.

”Google
22 Beğenmekten Vazgeç