Teknobu

Sistem Yazılımları Nedir ? 2020


Sistem Yazılımları Nedir ? 2020

Sistem Yazılımları Nedir ? 2020

Sistem Yazılımları Nedir ?

Sistem yazılımı, bir bilgisayarın donanım ve uygulama programlarını çalıştırmak, denetlemek ve denetlemek suretiyle tasarlanmış bir bilgisayar programı türüdür. Sistem yazılımları nedir? Bilgisayar sistemini katmanlı bir model olarak düşünürsek, sistem yazılımı donanım ve kullanıcı uygulamaları arasındaki ara birimdir.

Sistem yazılımının iki temel türü, işletim sistemi ve çoğu zaman işletim sistemi yazılımı olarak adlandırılan işletim sistemi ile beraber yüklenen yazılımlardır. İşletim sistemi, en iyi malum sistem yazılımı örneğidir ve bir bilgisayardaki öteki tüm programları yönetir. Sistem yazılımı, bilgisayarın donanımı yada işletim sistemi işlevselliği ile direkt etkileşim içermez, sadece muntazam emek vermesi için bir yada daha çok donanım bileşeninin kullanılmasını gerektirebilir. Kullananların Microsoft Word şeklinde belge oluşturmalarına, resimleri düzenleyebilmelerine İnternet’e göz atmalarına yada e- postalarını denetim etmelerine müsaade eden yazılımlar, uygulama yazılımı olarak kabul edilir.

Sistem Yazılımları Örnekleri ve İşlevleri

BIOS (temel giriş / çıkış sistemi), bilgisayar sistemini açtıktan sonrasında başlatır ve işletim sistemi ile durağan(durgun) disk, video adaptörü, klavye, fare ve yazıcı şeklinde öteki bilgisayara bağlı aygıtlar arasındaki veri akışını yönetir.

Önyükleme programı, işletim sistemini bilgisayarın ana belleğine yada rastgele erişimli belleğe ( RAM ) yükler.

Bir assembler, temel bilgisayar talimatlarını alır ve bilgisayar işlemcisinin temel işlemlerini gerçekleştirmek için kullanabileceği bir bit desenine dönüştürür.

Bu Yazımızda Okuyun :   SDLC Nedir ? Güvenli SDLC Yazılım Geliştirme Yaşam Döngüsünün Aşamaları 2021

Bir aygıt sürücüsü, klavye yada fare şeklinde bilgisayarınıza takılı belirli bir aygıt türünü denetler. Sürücü programı, işletim sisteminin daha genel giriş / çıkış yönergelerini, aygıt türünün anlayabileceği iletilere çevirir.

Bazı tanımlamalara bakılırsa, sistem yazılımı hem de disk birleştiricisi ve Sistem Geri Yükleme şeklinde sistem destek programlarını ve derleyiciler ve hata ayıklayıcılar şeklinde geliştirme araçlarını da ihtiva eder. Sistem yazılımı ve uygulama programları, bilgisayar yazılımının iki temel türüdür. Sistem yazılımı aksine, bir uygulama programı kullanıcı için belirli bir işlevi yerine getirir.

”Google
15 Beğen