Teknobu

Mühendislikte Kullanılan Tasarım Yazılımları


Mühendislikte Kullanılan Tasarım Yazılımları

Mühendislikte Kullanılan Tasarım Yazılımları

Hepinize merhaba sevgili dostlar. Teknoloji durmak bilmeden ilerliyor. İnsanoğlu, 17. ve 19. yüzyıllar arasında radyo, telgraf gibi cihazlardan bahsederken 21. yüzyılda akıllı cihazlardan, elektrikli araçlardan ve birçok farklı sektörün kendi alanında kullandığı programlardan bahseder oldu. Bu yazımızda, sizlere daha çok mühendislik alanında kullanılan bazı çizim programlarından bahsedeceğim.

Mühendislikte Çizim Neden Önemli?

Çizim, mühendisliğin vazgeçilmez bir parçasıdır. Çünkü herhangi bir yapıyı veya makineyi hayata geçirebilmek için bir tane planın olması gerekiyor. İşte bu plan da çizimdir. Bir mühendis, herhangi bir şey üretmeden önce onu uygun ölçüleriyle tasarlaması gerekir. Aksi takdirde, ölçülerde yapılacak en ufak hata büyük sorunlara yol açabilir.

Mühendislikte Çizim Programları Nelerdir?

Birçok şirketin iki boyutlu teknik çizim programlarından tutun üç boyutlu katı modelleme programlarına kadar sayısız çeşitte çizim programları mevcuttur ve birçok mühendislik branşı bu programları kullanır Makine mühendislerince en çok Catia, Pro/Engineer, AutoCAD, Solidworks tercih edilir. Bu programların yanı sıra Inventor, Fusion 360 gibi programlar da kullanılır.

AutoCAD

Bu Yazımızda Okuyun :   Arduino ile Mikrodenetleyicilere Giriş

AutoCAD, Amerika Birleşik Devletleri merkezli olan Autodesk şirketinin 1980’li yıllardan beri piyasada olan bir bilgisayar destekli tasarım (Computer Aided Design) yazılımıdır. Bilgisayar destekli tasarımın temeli olarak görülür. Bu nedenden dolayı da üniversitelerin çoğu mühendislik bölümlerinde önce AutoCAD öğretilir. Ayrıca AutoCAD, kullanılan alana göre farklılık göstermektedir. Makine ve otomasyon tasarımı için AutoCAD Mechanical, elektrik kumanda devrelerini tasarlayıp bu tasarımları otomatikleştirmek amacıyla kullanılan AutoCAD Electrical ve inşaat sektöründe kullanılan AutoCAD Civil 3D gibi farklı kullanım amaçlarına yönelik türleri de mevcuttur.

Autodesk Inventor

Autodesk şirketi tarafından geliştirilip piyasaya sunulan 3D mekanik tasarım, simülasyon, görselleştirme gibi birden çok amaçlar için kullanılan bilgisayar destekli tasarım programıdır.

Autodesk Fusion 360

Autodesk firmasının bir başka tasarım programlarından biridir. Fusion 360 programı ile Inventor programında yapılan 3D mekanik tasarım, simülasyon, görselleştirme işlemlerinin hepsini yapabildiğimiz bir tasarım programıdır. Aynı zamanda, Fusion 360 yardımıyla PCB (Baskı devre kartı) tasarlayıp yaptığınız devre kartının gereken testlerini bilgisayar ortamında yapmanızı sağlar. Bunlara ek olarak Fusion 360, Inventor programından farklı olarak, yaptığınız tasarımları bulut üzerinden ekip arkadaşlarınızla paylaşma olanağı da sunuyor.

Bu Yazımızda Okuyun :   Yapay Zeka Koronavirüs Belirtilerini Belirlemeye Yardımcı Olabilir 2020

Peki bu programları nasıl edinebiliriz?

Autodesk, abonelik sistemiyle çalışan bir şirkettir. Her yıl belli bir ücret karşılığında size bu programları kullanmanıza izin verir. Eğer hali hazırda öğrenciyseniz (lise veya üniversite), Autodesk size bu programları üç yıl boyunca kullanmanıza izin vermektedir. Buradan Autodesk şirketinin öğrenci sayfasına giderek kayıt olabilirsiniz

”Google
46 Beğenmekten Vazgeç