Teknobu

2020’de Öğrenilecek En İyi Programlama Dilleri


2020’de Öğrenilecek En İyi Programlama Dilleri

2020’de Öğrenilecek En İyi Programlama Dilleri

Hangi programlama dilini öğrenmem gerekiyor? Hangi teknik dil kariyerimi başarı ve daha iyi kazanımın zirvesine taşıyacak? Uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye edilen programlama dili hangisidir? Vb Bunlar, bir programlama dili öğrenmeyi planlayan ve kariyerlerini bir web programcısı veya web geliştiricisi olarak belirleyen herkesin aklına gelen bazı sık sorulan sorulardır. Günümüzde pek çok teknoloji BT sektörüne ayak bastı. 3 ila 6 aylık küçük bir sürede, sektöre yeni bir dil veya teknoloji tanıtıldı. Ayrıca, büyük ve zarif bir web ve mobil uygulama yapmak için yararlı olan bazı yeni trendler ve özelliklerle birlikte gelirler. Tüm bunlar, bir seçeneği seçmemiz gerektiğinde çok fazla kafa karışıklığı yaratır. Web geliştiricisi olmak için daha iyi bir kariyer seçeneği seçme karmaşasına son vermek için,2020’de öğrenmeniz gereken en iyi 7 Programlama dilinin listesi .

1. PYTHON

python ticari markası
python

Python bu günlerde diğer programlama dilleri arasında en üst konumdadır ve popülerdir. Bu teknoloji, BT endüstrisindeki yüksek paketin yanı sıra size daha iyi bir iş bulma şansı verecektir. Python’un 2017 yılı iş oranı grafiğini görebildiğimiz gibi, popülerliğini ve talebinin 5000 iş ilanıyla arttığını öğreniyoruz. Günümüzde uzman geliştiricilerin% 90’ı bu dili yazılım oluşturma, veri çıkarma, bilgi işlem vb. Amaçlarla tercih etmektedir.

Programlama dili, her geliştiricinin şimdi öğrenmesi gereken en iyi programlama dillerinden biri olmaya devam ediyor. Dil öğrenmesi kolaydır ve temiz ve iyi yapılandırılmış bir kod sunar, bu da onu düzgün bir web uygulaması oluşturmak için yeterince güçlü kılar. 

Geliştiriciler Python’u web ve masaüstü uygulamaları, GUI tabanlı masaüstü uygulamaları, makine öğrenimi, veri bilimi ve ağ sunucuları için kullanır. Programlama dili, muazzam bir topluluk desteğine sahiptir ve uygulama geliştirmeyi bir çocuk oyuncağı haline getiren birkaç açık kaynak kitaplığı, çerçeve ve modül sunar.

Bu Yazımızda Okuyun :   Veri Analizinde Python Kullanımı

Örneğin, web geliştirme için popüler kitaplıklar olan Django ve Flask ve veri bilimi uygulamaları için TensorFlow, Keras ve SciPy sunar. 

Python bir süredir ortalıkta olsa da, bu dili 2020-2021’de öğrenmek mantıklı çünkü hızlı bir şekilde bir iş veya serbest proje edinmenize yardımcı olabilir ve böylece kariyerinizin büyümesini hızlandırabilir. 

2. KOTLİN

kotlin 2

Kotlin , tür çıkarımına sahip genel amaçlı bir programlama dilidir. Java ile tamamen birlikte çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Üstelik, Android’in ilk dili olarak duyurduğu andan itibaren Kotlin, geliştiricilerin istediği özellikleri sunuyor. İçinde nesne yönelimli ve işlevsel programlama özelliklerini zahmetsizce birleştirir.

Java ve Kotlin arasındaki zahmetsiz birlikte çalışma, Android geliştirmeyi daha hızlı ve eğlenceli hale getiriyor. Kotlin, Java’da ortaya çıkan ana sorunları ele aldığından beri, geliştiriciler Kotlin’de birkaç Java uygulamasını yeniden yazdılar. Örneğin, Coursera ve Pinterest gibi markalar, güçlü araç desteği nedeniyle zaten Kotlin’e taşındı.  

Çoğu işletme Kotlin’e taşındıkça, Google bu dili Java’dan daha fazla tanıtmak zorunda. Dolayısıyla Kotlin’in Android uygulama geliştirme ekosisteminde güçlü bir geleceği var.

Kotlin, benimsemeyle ilgili tüm engelleri ortadan kaldıran, Android uygulama geliştirme için öğrenmesi kolay, açık kaynaklı ve hızlı bir dildir. Bunu Android geliştirme, web geliştirme, masaüstü geliştirme ve sunucu tarafı geliştirme için kullanabilirsiniz. Bu nedenle, 2020-2021’de programcılar ve Android uygulama geliştiricileri için öğrenilmesi gereken bir dildir. 

3. JAVA

Java String Sınıfı ve Metodları | Ümit KÖSE

Programlama dili bu yıl 24. doğum gününü kutluyor. Sunucu tarafı uygulamaları geliştirmek için kullanılan en popüler programlama dillerinden biri olmuştur. Java, oldukça işlevsel programlar ve platformlar oluşturabildiği için Android uygulamaları geliştirmek için pratik bir seçimdir. 

Bu Yazımızda Okuyun :   C++ Ne İçin Kullanılır?

Bu nesne yönelimli programlama dili, belirli bir donanım altyapısı gerektirmez, kolayca yönetilebilir ve iyi bir güvenlik seviyesine sahiptir. Üstelik C ve C ++ gibi dillere göre Java öğrenmek daha kolaydır. Hiç şüphe yok ki , Fortune 500 şirketlerinin yaklaşık  % 90’ı  masaüstü uygulamaları ve arka uç geliştirme projeleri için Java’ya güveniyor. 

Endüstriyel çağına rağmen, Java inanılmaz derecede istikrarlı ve yakın zamanda emekliye ayrılmıyor. Bu, Java’yı 202X’teki programcılar arasında en çok istenen dillerden biri yapar. 

4. JAVASCRİPT / NODEJS

Node.js logo

JavaScript (NodeJS olarak da bilinir), sunucu tarafı ve istemci tarafı programlama üzerinde çalışması gereken geliştiriciler arasında popüler bir dildir. Diğer birçok programlama diliyle uyumludur ve animasyonlar oluşturmanıza, düğmeler ayarlamanıza ve multimedya yönetmenize olanak tanır.

Yüksek hızı ve düzenli yıllık güncellemeleri sayesinde JavaScript, BT alanında en büyük başarıdır. Netflix, Uber, PayPal gibi tanınmış firmalar ve birkaç başlangıç, güvenli ve hızlı dinamik web sayfaları oluşturmak için JavaScript kullanıyor. Aslında, HackerRank tarafından hazırlanan 2018 Geliştirici Becerileri Raporu , JavaScript’in bugün şirketler tarafından ihtiyaç duyulan en iyi programlama becerisi olduğunu paylaşıyor.

JavaScript, günümüzün dijital ortamında her yerde mevcuttur. Bu nedenle, bu dili öğrenmek tamamen mantıklı. 

5. TYPESCRİPT

How I simplified my import paths in TypeScript - DEV

JavaScript’in bir üst kümesi olan TypeScript, JS’nin yeteneklerini genişletmek için tanıtılan nesne yönelimli bir dildir. Dil, geliştiricilerin kod yazmasını ve sürdürmesini kolaylaştırır. TypeScript, kodun her bileşeninin tam bir açıklamasını sunar ve katı bir sözdizimi ve daha az hatayla büyük uygulamalar geliştirmek için kullanılabilir. 

Dahası, iyi yapılandırılmış ve öğrenmesi kolay. Genişletilmiş araç kutusu, uygulama geliştirmeyi hızlandırır. TypeScript’in sunduğu faydalar nedeniyle 2020-2021’de JS’nin yerini alması ve gelecekte en çok aranan programlama dillerinden biri olması bekleniyor. 

Bu Yazımızda Okuyun :   C Ve C++ Dili Nedir ?

6.  GO

Go Programlama Dili Nedir? Google Go ve Go Dili ile Neler Yapılabilir? | WM  Aracı

Go, odaklanmış bir kelime dağarcığına ve basit kapsam kurallarına sahip, oldukça yeni bir sistem düzeyinde programlama dilidir. Fonksiyonel programlamanın en iyi yönlerini nesne yönelimli stillerle harmanlamaktadır. Go, Github’da en hızlı büyüyen dildir ve Java ve C ++ gibi dillerin yerini alması amaçlanmıştır. 

Bir  Stack Overflow anketi  , Go’nun bugün geliştiriciler arasında en çok tercih edilen beşinci dil olduğunu ortaya koyuyor. Bunun nedeni, Go’nun büyük dağıtılmış yazılım sistemlerinde yavaş derleme ve yürütme gibi sorunları çözmesidir. 

image 6

Bu hız avantajı, Go’yu bulut altyapısının kritik bir bileşeni haline getirdi. Yani, sunucusuz bir ekosistemde çalışmayı planlıyorsanız, Go sizin için dildir. 

7.  SWIFT

Swift Programlama Dili Artık Windows'ta! | Siberdefter

Swift, Apple tarafından geliştirilen genel amaçlı derlenmiş bir programlama dilidir. Geliştiricilere basit ve uyumlu bir sözdizimi sunar. Hızlı, güvenli ve öğrenmesi kolay Python ve Ruby’den derinden etkilenir. Swift, çok yönlülüğüne ve pratik uygulamalarına sahip olarak, Apple ile ilgili uygulamaların ana dili olarak Objective-C’nin yerini aldı. 

Ayrıca Swift, Apple tarafından tanıtıldığı için popülerliği ve topluluk desteği artıyor. Aslında, uygulama mağazasındaki en iyi 110 uygulama üzerinde yapılan bir araştırma, uygulamaların% 42’sinin Swift’i zaten kullandığını gösterdi. 

çabuk

Çok az veya sıfır deneyime sahip kodlayıcılar, dili öğrenmek, karmaşık kodları denemek ve yerel iOS ve macOS uygulamalarında çalışmak için Swift Playgrounds’u kullanabilir. Swift, kısa sürede iOS uygulamaları oluşturmak için kullanılan ilk kodlama dilidir. Yeni programcılar için çeşitli fırsatlar sunarak, uygulama geliştirme dünyasında onu büyük hale getirmelerine olanak tanır. 

İOS için dev bir pazar var ve kesinlikle bunun bir parçası olmak istiyorsunuz. Bu gelişen pazarı gözlüyorsanız, Swift, 2020-2021’de öğrenmeniz gereken dildir. 

”Google
26 Beğen