Teknobu

Web Sitenizin Hızını Artırmak İçin 3 İpucu


Web Sitenizin Hızını Artırmak İçin 3 İpucu

Web Sitenizin Hızını Artırmak İçin 3 İpucu

Web sitesi hızı, bir web sitesi oluştururken ve bakımını yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biridir. Pazar araştırmasına göre, yavaş bir web sitesi sayfa görüntülemelerinde ortalama% 11 düşüş ve müşteri memnuniyetinde% 16 azalma ile sonuçlanabilir.

“Google’ın araştırmasına göre, ziyaretçilerin% 53’ü 3 saniyeden daha kısa sürede yüklenmezse bir siteden ayrılıyor.”

Bu standart göz önüne alındığında, Google, arama motoru sonuçlarında yükleme hızı 3 saniyeden daha düşük olan web sitesini sıralar.

Web sitesi hız optimizasyonu, ağır akıllı telefon kullanımı nedeniyle daha da önemli hale geldi. Tam boyutlu bir web sitesinin içeriğini mobil formda sıkıştırmak ve sıkıştırmak karmaşık bir görevdir.

Her tür cihazda optimum düzeyde içerik görüntülenebilirliği sağlamak için etkili uygulama geliştirme yoluyla yoğun optimizasyon gereklidir.

Peki web sitenizin hızını artırmanın başka avantajları nelerdir?

MachMetrics’e göre, internetteki çoğu web sitesinin yükleme hızı 8–11 saniyedir. Bu, Google tarafından önerilen 3 saniyelik ideal web sitesi yükleme hızından uzaktır.

Ancak daha önce de belirttiğim gibi, Google hala sayfa hızını bir SEO sıralama faktörü olarak görüyor. Böylece hızınızı optimize ederek, SERP’lerde rekabete kıyasla daha yüksek bir sıralamada otomatik olarak daha iyi bir şansınız olur.

Şimdi önemli kısmı geliyor- Web sitesi hızını nasıl artırabilirim?

İşte Bunu Yapmak İçin 3 İpucu

1. HTTP isteklerinin sayısını en aza indirme

Web sitenizin yükleme süresinin% 80’inden fazlası bir sayfa görüntüsünün, stil sayfalarının, komut dosyalarının, yazı tipi türlerinin vb. Tüm farklı bölümlerini indirmek için kullanılır. Daha fazla sayıda istek = sayfayı yüklemek için daha fazla zaman harcandı.

Bu Yazımızda Okuyun :   Php Hatalarını Gösterme 2020

Peki HTTP isteklerini nasıl en aza indirebilirim?

İlk olarak, sayfanız tarafından yapılan HTTP isteklerinin sayısını bulun.

Bunu yapmak için Google Chrome tarayıcısında Geliştirici Araçları seçeneklerini kullanacağız.

Analiz etmek istediğiniz sayfanın URL’sini açın. Ardından sağ tıklayın ve “İncele” yi seçin (veya Ctrl + Shift + I klavye kısayolunu kullanın). Bu sizi geliştirici araçları bölümüne götürür.

Buradan, sağ üstteki “Ağ” sekmesini bulun ve tıklayın (geliştirici araçları bölümünün sol kenarlığını sürükleyerek görüntülenebilir alanı genişletin).

2fv

Yukarıdaki ekran görüntüsü Ağ sekmesinde göreceğiniz şeydir. Tabloda, web sayfasını göstermek için gönderilen tüm HTTP istekleri gösterilmektedir. Bu tabloda, “Ad” sütunu sayfaya yüklenen tüm dosyaları, “boyut” sütunu boyutlarını (duh) ve “Zaman” sütunu öğeyi yüklemek için gereken süreyi gösterir. Panelin sol alt kısmında gönderilen toplam HTTP isteği sayısı gösterilir.

Yukarıdaki resimde, bu örnekte analiz edilen web sitesinin, sayfasını yüklemek için yalnızca 5 HTTP isteği kullandığını görebilirsiniz. Ancak, çoğu web sitesinde durum böyle değildir. Bir düzineden fazla HTTP isteği yükleyen ve sonra korkunç bir yükleme süresi olan web siteleri gördüm.

Bu nedenle, HTTP isteklerinizi kontrol etmeniz ve gereksiz her şeyi kaldırmanız önemlidir. Bir şeyi azaltmak veya kaldırmak mümkün değilse, belki de bir sonraki hile yardımcı olabilir.

2. Dosyaları küçültme ve birleştirme

İlk nokta, web siteniz tarafından gönderilen HTTP isteklerinin sayısını görmenize yardımcı oldu. Bir sonraki hilede, dosyaları birleştirip minimize ederek mümkün olduğunca çok sayıda isteği azaltmaya çalışacağız.

HTML, CSS ve JavaScript dosyaları, web sitenizin neredeyse tüm ön uçlarını oluşturur. Ayrıca, en çok sayıda HTTP isteği yaparlar. HTML, CSS ve JavaScript dosyalarınızı küçülterek ve birleştirerek, toplam istek sayısını azaltabilir ve boyutlarını aynı anda azaltabilirsiniz.

Bu Yazımızda Okuyun :   React Native Uygulamaları için En İyi 3 Tema

Web sitesi geliştirmenin bu yönü, özel web sitesi geliştirmedeki geliştiriciler tarafından halledilir. Ancak WordPress, Wix, Squarespace vb. Tarafından sağlananlar gibi şablonlu bir web sitesi oluşturucu kullanıyorsanız, küçültmek ve birleştirmek özel dikkat gerektirir.

Küçültme : Gereksiz biçimlendirme, kodlar ve boşlukların kaldırılmasını içerir.

Birleştirme : Tam olarak göründüğü gibi – aynı türdeki birden fazla dosyayı bir dosyada birleştirmek (iki ayrı CSS / JavaScript dosyasını birleştirmek).

Şablonlu bir web sitesi oluşturucu kullanıyorsanız, küçültmek ve birleştirmek için sadece bir eklenti yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir!

3. TTFB’yi En Aza İndirme

Web sitesi hız optimizasyonunun bir parçası, bir web sitesini yüklemek için gereken süreyi en aza indirmektir. Bununla birlikte, genellikle unutulan önemli bir bölüm, bir web sitesini yüklemeden önce geçen süredir, yani bir sunucunun web sitesini tarayıcıya yüklemeye başlaması için geçen süredir.

İlk Bayt veya TTFB Zamanı temel olarak bir web sitesi sunucusundan ilk veri baytını yüklemek için tarayıcı tarafından harcanan zamandır. Google, TTFB’nin 200ms’den düşük olmasını önerir.

Tartıştığımız önceki ipucu ön uç hakkındaydı, bu web sitenizin arka ucu, yani sunucu hakkında.

Birisi bir web sitesini her ziyaret ettiğinde, tarayıcı ilgili HTTP isteklerini sunucuya gönderir ve bu da web sitesini yüklemek için tarayıcıya bilgi gönderir. TTFB, sunucu ve web tarayıcısı arasındaki bu iletişim arasında görülebilir.

İlk ipucuna benzer şekilde, TTFB’yi görmek için Google Chrome’un geliştirici araçlarını kullanabiliriz.

dc

İlk sekmede yaptığımız gibi Ağ sekmesine gittikten sonra, tablonun “Şelale” sütununda görülen ilk öğenin üzerine gelin.

Bu Yazımızda Okuyun :   Yazılım Geliştiricisi Ne Yapar ?

Fareyle üzerine gelindiğinde görünen küçük kutuda, bu durumda 0,24 ms’de olan “bekleme (TTFB)” ni görebiliriz. Oldukça övgüye değer, Smash Magazine!

Web sitenizin TTFB’si 200ms’den düşükse endişelenmenize gerek yok. Ancak durum böyle değilse, daha düşük TTFB’ye sahip olmanızın dört olası nedeni şunlardır:

1. Ağ Sorunları

Bu, kontrolünüz altında olmayan tek sorundan biridir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için yapabileceğiniz tek şey, güvenilir bir barındırma sağlayıcısının hizmetlerini kullandığınızdan ve dünyadaki her şeyin huzurlu olduğundan emin olmaktır.

2. Yüksek Trafik

Yüksek trafik, kontrolünüz dışında kalan düşük TTFB’nin bir başka nedenidir. Bu tür senaryolarda TTFB de dahil olmak üzere sadece web sitenizin hızını kötüleştirdiği için paylaşılan barındırma hizmetleri için gitmemeniz şiddetle tavsiye edilir. TTFB’yi etkilemeden daha yüksek miktarda trafik sağlamak için web sitesi yeteneklerinizi veya VPS’nizin VPS’sini yükseltebilirsiniz.

3. Web Sunucusu Konfigürasyonundaki Sorunlar

Web sunucusu barındırma platformunuz değil, üzerinde çalıştığı yazılımdır. Bir web sunucusunu rahatsız edebilecek, kötü yapılandırma ve sonuçta kötü bir TTFB ile sonuçlanabilecek birkaç sorun var.

4. Dinamik içerik oluşturma (özellikle WordPress web sitelerinde)

Bu sorun özellikle WordPress destekli web sayfalarında yaygındır. Bir web sunucusu bir tarayıcıya dinamik içerik sağladığında, dinamik sayfaların sunucu tarafından oluşturulması gerekir. Bu zaman alır ve sonunda daha yüksek TTFB ile sonuçlanır.

WordPress’te önbellekleme adı verilen dinamik içerik oluşturma sorununa karşı koymak için bir geçici çözüm vardır. Önbellek, sayfanın sunucuda önceden oluşturulması, HTML’nin hazır olması ve bir kullanıcı söz konusu web sitesini her ziyaret ettiğinde tarayıcıya gönderme işlemidir.

Önbellekleme, WordPress sitelerinde TTFB sorununun atlanmasına yardımcı olur ve sonuç olarak web sitesi yükleme hızını artırır.

”Google
26 Beğen