Teknobu

Bilgi Teknolojileri Nedir ? Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Bilgi Teknolojileri Nedir ? Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bilgi Teknolojileri Nedir ? Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bilgi teknolojileri, artık hayatımızda çok fazla duyduğumuz bir kavram bilgisayar gibi akıllı teknolojilerin hayatımıza girmesiyle büyük önem taşımaya başladı. Peki bilgi teknolojileri nedir gelin bunu inceleyelim.

Bilgi teknolojisinin ne olduğu ve bu alanın birçok yönü hakkında daha iyi bir fikir edinmek istiyorsanız, o zaman doğru yere geldiniz. Bu araştırmayı sizin için yaptık vebu yararlı yazımız oluşturmak için BT endüstrisi profesyonelleriyle konuştuk.

Bilgi teknolojileri nedir ve neleri kapsar ?

En temel bilgi teknolojileri tanımı, iş veya organizasyon sorunlarını geniş ölçekte çözmek için teknolojinin uygulanmasıdır. Rolü ne olursa olsun, bir BT departmanının bir üyesi, hem büyük hem de küçük teknoloji sorunlarını çözmek için başkalarıyla birlikte çalışır.

Bilgi teknolojisi (BT), her türlü elektronik veriyi oluşturmak, işlemek, depolamak, güvenceye almak ve değiş tokuş etmek için herhangi bir bilgisayar, depolama, ağ ve diğer fiziksel cihazların, altyapının ve işlemlerin kullanılmasıdır . Tipik olarak BT, kişisel veya eğlence teknolojilerinin aksine kurumsal operasyonlar bağlamında kullanılır. BT’nin ticari kullanımı hem bilgisayar teknolojisini hem de telefonu kapsar.

Bir BT departmanı için üç temel sorumluluk sütunu vardır:

 1. BT yönetiimi: Bu, Bilgi Teknolojileri sistemlerinin etkin bir şekilde çalıştırılmasını ve kuruluşun ihtiyaçlarıyla uyumlu olmasını sağlayan politika ve süreçlerin birleşimini ifade eder.
 2. BT operasyonları: Bu, bir BT departmanının günlük çalışmaları için kapsamlı bir kategoridir. Buna teknik destek, ağ bakımı, güvenlik testi ve cihaz yönetimi görevleri dahildir.
 3. Donanım ve altyapı: Bu odak alanı, BT altyapısının tüm fiziksel bileşenlerini ifade eder. BT’nin bu ayağı, yönlendiriciler, sunucular, telefon sistemleri ve dizüstü bilgisayarlar gibi bireysel cihazlar gibi ekipmanların kurulumunu ve bakımını içerir.
Bilgi teknolojileri

Bilgi teknolojileri neden önemlidir?

Basitçe ifade etmek gerekirse, Bilgi teknolojisi, ticaret ve iş sektörünü oluşturmaya ve büyütmeye ve mümkün olan maksimum çıktıyı üretmeye yardımcı olur. Bilgi teknolojisindeki ilerlemeyle farklı sektörlerin iş yaratmak için harcadıkları süre artık en aza indirildi. Elektronik güvenlik, depolama ve verimli iletişim sağlar.

İşi yürütmek için Bilgi teknolojisinin bilgisayar uygulamalarına ihtiyacı var. Bilgisayarlar, BT’yi dünyanın farklı kuruluşlarına bağlar. Çalışanların çeşitli şirketlerin sayısız müşterisinin kayıtlarını tutmasına yardımcı olur. Hastaların doktorlarla çevrimiçi iletişim kurmalarına ve sağlık sorunları hakkında tavsiye almalarına yardımcı olur. Ayrıca hasta kayıtları sistem tarafından düzgün bir şekilde yönetilebilir.

Bilgi toplamak için programlama / kodlama, veri dönüştürme, veri iletişimi alma ve depolama, sistem analizi kullanılır. Bilgi Teknolojilerinin gelişiyle eğitim sektörü bile önemli ölçüde değişti. İşi doğru şekilde yürütmek ve beklenen sonuçları elde etmek için bilgisayarlar, yazılımlar ve internet çok yardımcı olur.

Bu Yazımızda Okuyun :   Web Sitesi Oluşturmak için En İyi 7 Web Tasarım Yazılımı

Şirketler artık, kullanıcıların belgelerini saklamasına veya geri çekmesine olanak tanıyan yeni bir depolama sistemi biçimi olan sanal kasalara sahipler. BT departmanı, etkili bir şekilde iletişim kurmak için güçlü bir iletişim sistemi sağlıyor.

Bilgisayar ve internet kullanımı eğitimin kalitesini artırmaktadır. Pedagojik öğretme ve öğrenme yöntemi gelişiyor ve BT okul sistemlerini, öğrenci etkinliklerini ve öğretim uygulamalarını iyileştirmeye katkıda bulunuyor.

Öğrenciler modern teknolojilerle öğrenmeye daha açık ve çevrimiçi öğretime daha fazla odaklanıyor. Öğrenme yöntemleri, öğretmenlerle canlı etkileşime ve özel çocuklar için özel sınıflara bağlıdır.

Öğrenciler, aynı eski geleneksel öğrenme yöntemini kullanmak zorunda değildir. Ve tüm bunlar, Bilgi Teknolojisinin eğitim alanına girmesiyle mümkün hale geldi ve BT’nin önemi görülebiliyor.

Bilgi teknolojisinin havası, çalışma, öğrenme, boş zaman ve sağlık dahil hemen hemen tüm alanlarda görülebilir. Bakanlıklardan sınıflara kadar her sektör en iyi sonuçlar için BT’yi kullanıyor.

Doktorlar ayrıca kayıt girişlerini, hasta geçmişini ve reçete edilen dozları kontrol etmek için Bilgi teknolojisini kullanır. Bilgi teknolojisinin kullanımı tarımda da görülebilir ve verimliliği arttırır. Uydular, muson ve dumanı tahmin etmek için tarıma bağlı. Drone teknolojisi sayesinde, toplu veri toplama, arazi araştırması, pestisit kullanımı, tohum ekimi, su sulama ve gübre kullanımı mümkündür.

Yukarıdaki tartışma, 21. yüzyılda Bilgi teknolojisinin çok önemli olduğunu açıklıyor. Her alanın Bilgi teknolojisine ihtiyacı vardır. İnternet ve teknik sistem olmadan hiçbir işletme, eğitim, tarım işçiliği ve sağlık sektörü beklenen sonucu üretemez. Günümüz dünyasında teknoloji önemlidir.

Bilgi Teknolojileri alanında, aşağıdakiler gibi birçok rol türü vardır:

 • Veri bilimci
 • Ağ yöneticisi
 • Sistem yöneticisi
 • Sistem analisti
 • Teknoloji Uzmanı
 • Veri bilimci
 • Veritabanı yöneticisi
 • Bilgi Teknolojileri Yöneticisi
 • Destek Analisti
 • Veritabanı geliştiricisi
 • Bir yazılım testçisi, Mühendis, Mimar
 • Yazılım Geliştirme Müdürü
 • Ağ Mühendisi
 • Yazılım / Uygulama geliştirici
 • Teknik danışman
bilgi teknolojileri nedir 3

Bilgi Teknolojisilerinin Kullanım Alanları

Toplumumuzda bilişim teknolojisinin kullanımlarını ve rolünü birçok alanda görebiliriz:

İş

Bilgisayarların gelişinden bu yana iş dünyasının tüm yüzü değişti. İşin farklı departmanlarını hızlı bir şekilde çalıştırmak için Bilgi Teknolojilerinin kullanılması önemlidir ve bilgisayar ve yazılımlarla mümkündür. Bilgi teknolojilerinin kullanımı finans, insan kaynakları, imalat, güvenlik gibi bölümlerde görülebiliyor. BT’nin rolü göz ardı edilemez.

Eğitim

Teknoloji, öğretmenlerin yeni teknikler konusunda güncel bilgi sahibi olmalarını ve öğrencilerinin eğitimde tablet, cep telefonu, bilgisayar vb. Kullanımı gibi en son teknolojilerle güncellenmesine yardımcı olur. Bilgi teknolojisi yalnızca öğrencilerin yeni şeyler öğrenmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda üniversiteyi terk eden öğrencilere de yardımcı olur.

Finansman

Bilgi Teknolojisi, tüccarların ve sıradan insanların çevrimiçi alışveriş yapmaları için kapıları açar. Bankalar tüm işlem ve hesapların kayıtlarını bilgisayar üzerinden tutmaktadır. Önceden farklı olarak, artık işlemler ve diğer anlaşmalar daha hızlı ve daha kolay hale geldi.

Sağlık hizmeti

Bilgi Teknolojileri ile tıp ve sağlık alanında muazzam gelişmeler yaşanmaktadır. Doktorlar için bilgi gönderip almak, hastaları kontrol etmek ve diğer uzmanlarla tartışmak çok kolay hale geldi. Ayrıca evrak işlerinde harcanan zamanı azaltır.

Bu Yazımızda Okuyun :   Sitenizi SSL'ye Taşımak için .htaccess Nasıl Kullanılır?

Güvenlik

Çevrimiçi işlemler ve tüm çevrimiçi işlemlerin kayıtlarının tutulması artık eskisinden daha güvenli. Verilere yalnızca uygun yönetim ve sistemden sorumlu bir kişi çevrimiçi olarak erişebilir. Herhangi bir rastgele kişinin ayrıntıları kontrol etmesini yasaklar. Tüm bunlar, sistem şifrelerinin kanıtlanmasıyla mümkün olmuştur. Bilgilerinize yalnızca izin verilen makam erişebilir.

İletişim

Bilgi teknolojisindeki gelişmelerle birlikte küreselleşme artmıştır. Dünya yaklaştırıldı ve dünya ekonomisi hızla tek bir birbirine bağımlı sistem haline geliyor. Bilgi dünyanın her yerinden hızlı ve kolay bir şekilde paylaşılabilir ve insanlar birbirleriyle fikir ve bilgi paylaştıkça dilsel ve coğrafi sınırların engelleri yıkılabilir.

İş

Bilgi Teknolojisi ile yeni işler başlatıldı. Programcılar, donanım ve yazılım geliştiriciler, sistem analizcileri, web tasarımcıları ve diğerleri için yeni işler yaratır. Bilgi Teknolojisi, BT uzmanları için tamamen yeni bir alan ve binlerce iş alanı açtı.

bilgi teknolojileri 600x336 1
Bilgi teknolojileri

Bilgi Teknolojilerinin Faydaları

Bilgi teknolojisi hayatımızı büyük ölçüde değiştirdi. Her şeyden sadece bir tık uzaktasınız. İşte bilgi teknolojisinin hayatımızdaki faydalarının bir listesi ve ayrıca her alanda Bilgi Teknolojisine ihtiyaç var .

 1. Bilişim teknolojisindeki gelişmelerle birlikte firma sistemine her yerden erişilebilmektedir. Yetkili makamın sadece ofiste olması gerekli değildir. Çalışmalarını evden de gönderebilirler. Sisteme kolay erişim, ofiste herhangi bir fiziksel varlık olmadan kişinin üretkenliğini kesinlikle artırmıştır.
 2. Çeşitli alanlarda BT uzmanlarına büyük bir talep var. Talep, BT uzmanlarına alanı keşfetmeleri ve yeteneklerini göstermeleri için muazzam bir fırsat sunuyor. BT alanı, insanlara bilgisayar programlama, sistem analizi, test etme, yazılım ve donanım geliştirme, web uygulama tasarımı vb.
 3. Bilgi teknolojisinin gelişmesiyle birlikte eğitim alanı bakış açısını değiştirmiş ve modern bir öğretim ve öğrenim yöntemini benimsemiştir. Tahtaya öğretmek artık eski bir şey. Öğretmenler ve kurumlar, öğrencilerine öğretmek için modern araçlar kullanıyor. İnternet bağlantısı olan bir bilgisayar, öğrencilerin yeni şeyler öğrenmesine ve konuları kolayca ve derinlemesine anlamasına yardımcı olur.
 4. Bilgi teknolojisi hastalara da yardımcı olur. Artık doktorlarla bağlantı kurabilir ve çevrimiçi tavsiye alabilirler. Ayrıca, rehberlik sağlamak için birçok sanal sağlık uygulaması bulunmaktadır. Elektronik sağlık kayıtları ve tele-ilaçlar, hastalara verimli ve kaliteli sağlık sağlıyor.
 5. Teknoloji dünyasında , bilgi teknolojisi ile, iş faaliyetlerinde zaman ve mesafe dezavantajı kaldırıldı. Artık satın almak ve satmak çok kolay. Müşteriler, yerel halktan ve uluslararası satıcılardan çevrimiçi olarak satın alabilirler.
 6. Kablosuz iletişim ortamları ile haber yayınları çok daha kolay hale geldi. Dünyanın herhangi bir köşesinden haberleri öğrenmek için sadece birkaç saniyeye ihtiyaç var.
 7. İnternetin cep telefonlarında, tabletlerde, dizüstü bilgisayarlarda, iPod’larda ve diğer araçlarda kullanımı bize eğlence ortamlarına sınırsız erişim imkanı sunuyor. İnsanlar OTT platformlarında film veya yeni şarkılar izleyebilir.
 8. Bilgi teknolojisi ile insanlar arasındaki iletişim her zamankinden daha ucuz, kolay ve hızlı hale geldi. Mesajlaşma, görüntülü görüşme, e-posta gönderme günümüzde çok kolay. Bu hizmetleri sağlamak için çevrimiçi olarak kullanılabilen çok sayıda uygulama vardır.
 9. Bilgi teknolojisi ile küreselleşmenin anlamını gördük ve anladık. Bugün dünya tek bir platformda ve uluslar arasında hiçbir fiziksel engel yok. İnsanlar artık ‘küresel’ vatandaşlardır.

Bilgi Teknolojileri kariyer fırsatları

Artık bir BT departmanının genel sorumluluklarını bildiğinize göre, içindeki bireysel rollerin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Pek çok BT departmanında bulacağınız pozisyonlardan bazıları şunlardır:

 • Bilgisayar destek uzmanları , yazılım sorunları, bilgisayar çökmeleri ve donanım sorunları dahil olmak üzere her türlü teknoloji sorununu gidermek için ön saflarda çalışır. Bu uzmanlar ayrıca daha büyük ölçekli ağ sorunları olan üst düzey BT üyelerine yardımcı olabilir.
 • Ağ sistemleri yöneticileri , ağ sistemi, güvenlik ve performansın büyük resmine odaklanır.
 • Bilgisayar sistemleri analistleri , BT’yi akıllı iş çözümleriyle birleştirmek için perde arkasında çalışır. Bir teknoloji firması için çalışırken genellikle belirli bir sektörde uzmanlaşırlar veya doğrudan finans veya hükümet gibi bir sektörde çalışırlar.
 • Bilgi güvenliği analistleri , bir kuruluşun bilgisayar ağlarının güvenliğinden, testlerden ve şirket genelinde en iyi güvenlik uygulamalarının geliştirilmesinden sorumludur.
Bu Yazımızda Okuyun :   Yapay Zekanın Geleceği Hakkında Bilgiler

Bu rollerden bazılarının şirketin büyüklüğüne ve kapsamına bağlı olarak değişeceğini unutmayın. Daha küçük şirketlerde, günlük işlerinizin çoğu, yazıcılarda sorun giderme gibi nispeten sıradan şeyler etrafında dönebilir, ancak diğer yandan, daha geniş bilgiye sahip, her şeyden önce bir çok şey yapmanız gerekebilir. Büyük firmalarda, BT çalışanları daha çeşitli potansiyel odak alanlarına sahiptir – bazıları yönetim ve stratejik planlama rollerinde yukarı doğru çalışabilirken, diğerleri siber güvenlik gibi özel alanları takip edebilir.

Bilgi Teknolojileri Ne İş Yapar ?

İnternet ve ağ sistemleri aracılığıyla toplanan verilerin son kullanıcının hizmetine sunulmasında rol alan, yazılım, donanım ve ekipmanların tamamını kapsayan bir meslek dalı olan bilgi teknolojileri mühendisliği; bilgisayar tabanlı sistemlerin, yazılım uygulamalarının ve bilgisayar donanımlarının tamamından sorumludur.

SSS

 1. Neden bilgi teknolojilerine ihtiyacımız var?

  Günümüz dünyasında daha hızlı iletişim kurmak, elektronik depolamayı sürdürmek ve kayıtlara koruma sağlamak için bilgi teknolojisine ihtiyacımız var. 
  Basit bir şekilde, BT şirket kayıtlarına koruma sağlamak için bir elektronik depolama sistemi oluşturur. 
  Güvenli bakım dosyaları için müşteri talepleri ve bunların hepsi BT tarafından mümkün kılınmıştır.

 2. Bilgi teknolojisi günlük hayatımızda neden önemlidir?

  Bilgi teknolojisi hayatımızda önemlidir çünkü her günün dinamik şeyleriyle başa çıkmaya yardımcı olur. 
  Teknoloji, gelişimi hızlandırmak ve bilgi alışverişi yapmak için çeşitli araçlar sunar. 
  Her ikisi de BT’nin görevleri kolaylaştırma ve birçok sorunu çözme hedefidir.

 3. Bilgi teknolojisi iyi bir kariyer mi?

  Bilgi Teknolojisinde Kariyer, iyi bir maaşla güvenli bir iş ve büyüme sunar. 
  Bilgi teknolojisinde bir derece almak, yalnızca BT uzmanlarını iyi maaş ve iş güvenliği ile hazırlamaz.

 4. Bilgi teknolojisi ne tür bir düzeydir?

  Bir Bilgi Teknolojisi uzmanı olmak için, öğrencilerin bilgisayar bilimi veya diğer teknoloji ile ilgili sektör olsun, BT alanında lisans derecesi almaları gerekir. 
  BT Bilim Lisansı, her öğrencinin sahip olması gereken ortak bir derece yoludur.

 5. Eğitimde bilgi teknolojisinin rolü nedir?

  Bilgi Teknolojisi, dünyanın her yerinde bilgi paylaşımını sağlar. 
  Bugün BT ile, sadece öğrenciler değil öğretmenler de avantajdan yararlanıyor ve güncel kalıyor. 
  Bilgi ve bilginin doğru paylaşımı, öğretme ve öğrenme için bilgi teknolojisi önemlidir.

”Google
14 Beğen

Yapılan Yorumlar