Teknobu

Nasıl Yazılım Mühendisi Olabilirim ? (2021)


Nasıl Yazılım Mühendisi Olabilirim ? (2021)

Nasıl Yazılım Mühendisi Olabilirim ? (2021)

Nasıl Yazılım Mühendisi Olabilirim ? Teknoloji geliştikçe ve günlük yaşamın daha büyük bir parçası haline geldikçe, teknoloji profesyonellerine olan ihtiyaç da artıyor. Yazılım mühendisleri, bilgisayarların geri kalanımız için hayatı biraz daha kolaylaştırmak için kullandığı programların geliştirilmesini tasarlar ve yönlendirir.

Nasıl Yazılım Mühendisi Olabilirim ?

Yöntem 1 Bilgisayar Bilimine İlk Kariyeriniz Olarak Başlamak

yazılım mühendisi
yazılım mühendisi

Bilgisayar bilimi veya ilgili bir alanda derece kazanın. Çoğu yazılım mühendisi pozisyonu bir lisans derecesi gerektirir.Bilgisayar bilimlerinde uzmanlaşmak, yazılım tasarlamak ve mükemmelleştirmek için en yararlı arka planı sağlayacaktır. Çoğu zaman, görüşmeciler veri yapılarına ve algoritmalarına odaklanan sorular sorar, bu nedenle geleneksel bilgisayar bilimi dereceleri tarafından sağlanan teorik arka plan sizi buna en iyi şekilde hazırlar. Bununla birlikte, size öğretilen teorik kavramların gerçek yazılım yazma pratiğinde nasıl uygulanabileceğini öğrenmek için muhtemelen sınıf yazma yazılımı dışında önemli bir zaman harcamanız gerekecektir.

 • Bir önlisans derecesi ile veya kendi kendine öğretilen deneyimden başka hiçbir şey olmadan işe alınmak mümkündür. Bu rotayı takip ederken, Github gibi bir web sitesinde becerilerinizi gösteren güçlü bir tamamlanmış ve işlevsel projeler koleksiyonuna sahip olmalısınız . Kendinize ait bir konseptiniz yoksa, düzeltmelere ve yeni özelliklere katkıda bulunmak için açık kaynaklı projeleri de takip edebilirsiniz. Açık kaynak, bir yazılım parçasının kodunun (kaynak) herkesin görebileceği (açık) olduğu anlamına gelir. Genellikle bu, herkesin bir projeye kod göndermesine ve proje sorumlularının onayını beklemesine izin verir. Konuksever bir geliştirici topluluğu ile açık kaynaklı bir proje bulmak, temel bir beceri seti oluşturduktan sonra becerilerinizi büyük ölçüde hızlandırabilir.
UZMAN TAVSİYE
Gene Linetsky, MSGENE LINETSKY, MS Startup Kurucusu ve Mühendislik Direktörü Herhangi bir bilimsel disiplini incelemek, daha iyi kod yazmanıza yardımcı olabilir. Bir yazılım mühendisleri ekibini yöneten Gene Linetsky şöyle diyor: “En iyi mühendislerden bazıları elektrik mühendisliği programlarından çıkıyor çünkü onlara zihinsel disiplin öğretiyor. Yazılım mühendisliği, bir sanatçının zihniyetine tolerans göstermeyen bir sanattır – gerçekten gerektirir bu disiplin. “
XXX

Programlamaya başlayın. Hala ilkokulda olsanız bile, kendi kendinize programlamayı öğreterek kendinize büyük bir avantaj sağlayabilirsiniz .

 • Yazılım mühendisliği yalnızca kodlamaya odaklanmaz, ancak en azından birkaç dil bilmeniz ve bunların nasıl çalıştığını daha derinlemesine anlamanız gerekir. Hangi dillerin en yararlı olduğu konusunda yaygın bir fikir birliği yoktur, ancak bunların hepsi popüler seçeneklerdir:
  • Python
  • Ruby
  • JavaScript
  • C #
  • Java
  • C ++
 • Bazı dillerin bazı problemleri çözmede diğerlerinden daha iyi olduğunu unutmayın. Hiçbir dil diğerinden daha iyi değildir. Hiçbir dil nesnel olarak diğerinden daha kolay değildir. Çoğu dil, belirli problem türleri göz önünde bulundurularak yazılmıştır ve diğerlerini çözmede zayıfken bunları çözmede daha iyidir. Tarzınızı deneyin ve bir fikir edin. İlk başta, yalnızca tek bir dilde çalışan en temel programları almaya odaklanın. Bir tanesine alıştıktan sonra, bir saniye ile denemeye başlayın. Tüm dilleri öğrenmeye gerek yok. Nişinizi bulun ve bu işte harika olun!
 • MIT (Massachusetts Institute of Technology) gençler için web sitesi ve programlama aracı Scratch’i yarattı . Bu araç, programlama kavramlarını korkutucu metinler yerine görsel kuyrukları kullanarak öğretir. Soyut kavramlar ve metinler yerine görsel öğelere odaklanma konusunda daha rahat hissedecek yetişkinler için de yararlıdır.
Bu Yazımızda Okuyun :   Bir Yazılım Mühendisi ile Programcı Arasındaki 6 Temel Fark
dd

Veri yapılarını ve algoritmaları inceleyin. “Algoritma” basitçe bir problemi çözmek için bir formül veya süreç anlamına gelir.Yaygın örnekler, iki nokta arasındaki en kısa mesafeyi bulmak için yol bulma, geniş bir veri kümesinde belirli bir veri öğesini bulma ve verileri bir sırayla düzenlemek için sıralama. “Veri yapısı”, belirli sorunları çözmeyi kolaylaştırmak için verileri düzenlemenin belirli bir yoludur. Yaygın örnekler, basitçe veri öğelerini bir sırayla birbiri ardına içeren diziler ve bir listedeki bir konum yerine bazı “anahtarlar” ile verileri depolayan karma tablolardır.Bir yazılım mühendisi pozisyonu edindikten sonra elinizden gelenin en iyisini yapmak için becerilerinizi geliştirmeye ve sürdürmeye odaklanın.

 • (İsteğe bağlı) Matematik çalışın. Matematik, herhangi bir bilgisayar bilimi dalının bir parçası olacaktır ve birçok algoritma ve veri yapısı bilgisi matematikten kaynaklanmaktadır. Kesinlikle gerekli olmasa da, güçlü bir matematik geçmişine sahip olmak, yeni algoritmaları analiz etmek ve tasarlamak için size daha güçlü temel beceriler sağlayacaktır. Son teknoloji araştırma ve geliştirme yapan şirketleri hedefliyorsanız, matematik bir zorunluluk olacaktır. Rahat bir kurumsal iş istiyorsanız, muhtemelen daha yüksek seviyeli matematikte göz gezdirebilirsiniz.
 • Ayrık matematik, yazılım içeren herhangi bir matematik dersi gibi özellikle faydalı bir çalışma alanıdır.
image 46

Çalışmalarınızı tamamlayın. Eğitim sistemleri genellikle modası geçmiş durumdadır. Ders kitapları, yazılım güncellendiğinden daha yavaş revize edilir. Eğitim kurumları, başarınız için kritik öneme sahip olabilecek teorik kavramlar ve düşünme yolları sağlar ve bu nedenle göz ardı edilmemelidir. Bununla birlikte, size para kazandıracak şey, teoriyi gerçek dünya yazılımına uygulayabilmektir. Çalışmalarınızı tamamlamanın geldiği yer burasıdır.

 • StackOverflow‘a göz atın . StackOverflow, geliştiriciler için bir soru cevap web sitesidir. İyileştirmek istediğiniz teknolojiyi, sorun alanını veya dili belirlemek için etikete göre arama yapabilirsiniz. Başkalarının yanıtlarını görmek size mühendislerin sorunları nasıl çözdüğüne dair fikir verecektir. Akıllı çözümleri işaretlemek, problem çözme araç setinizi oluşturmanıza da yardımcı olacaktır.
 • Kodlama için uygulama sitelerini kullanın. CodeWars ve CodinGame gibi siteler, becerilerinizi test etmeniz için binlerce sorun sunar.
 • İlham almanıza, bağlantılar kurmanıza ve öğrenmenizi nereye odaklayacağınız konusunda size rehberlik etmenize yardımcı olacak gerçek dünyadan bir topluluk bulun. Meetup gibi siteler , yazılım mühendisleri bulmak ve meslek hakkında daha fazla bilgi edinmek için harika yerler olabilir. Genel mühendislik buluşmalarını bulmakta sorun yaşıyorsanız, belirli dillere veya teknolojilere odaklanmaya çalışın. Sosyal medya sitelerine de göz atın.
Bu Yazımızda Okuyun :   Yazılımcılar için Bilgisayar Önerileri 2021
image 47

Yazılım oluşturun. Becerilerinizi geliştirmenin en iyi yolu onları kullanmaktır. İster profesyonel projeler ister kişisel olsun, tasarım ve kodlama yazılımı size çok şey öğretecektir. Birçok işveren için uygulamalı başarılar genel not ortalamasından veya teorik bilgiden daha önemlidir.

 • Oluşturduğunuz yazılımdan para kazanmayı planlamıyorsanız, çevrimiçi yapın! Potansiyel işverenlerin oluşturduğunuz projeleri ve onlara güç veren kodu görmelerine izin vermek, becerilerinizi değerlendirmelerine olanak tanır. Ayrıca becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak geri bildirim almanın harika bir yoludur.
image 48

Bir staj yeri arayın. Birçok yazılım mühendisi öğrencisi, eğitimlerini tamamlarken stajyer olarak çalışır.Bu, potansiyel işverenlerle uygulamalı eğitim ve ağ elde etmenin mükemmel bir yolu olabilir. İş ilanı web siteleri ve ağ oluşturma yoluyla staj fırsatlarını arayın.

image 49

İş fırsatları bulun. Yazılım mühendisliği hızla büyüyen bir alandır. Bir programcı olarak başlayıp yazılım geliştirmeye kadar ilerlemenize rağmen, hemen işe alınma şansınız yüksektir.Dereceniz dolmadan aramaya başlayın:

 • Kolejler genellikle mezunlarının bir pozisyon edinmesine yardımcı olur. Profesörleriniz, bölüm personeli ve kariyer hizmetleri ofisiyle iş fırsatları bulma konusunda konuşun.
 • İşlerin büyük bir yüzdesi ağ oluşturma yoluyla gerçekleşir.Kişisel bağlantılarınızı kullanın ve kariyer buluşmaları ve konferanslar aracılığıyla bu alandaki insanlarla tanışın.
 • İş arama web sitelerini düzenli olarak kontrol edin. Bir profil oluşturun ve özgeçmişinizi profesyonel sitelere gönderin ve bunları ağ oluşturma ve iş başvurularında kullanın.
image 50

Kariyer hedeflerinizi düşünün. Yazılım endüstrisi her zaman değişiyor. Bilginizi ve pratik becerilerinizi geliştirerek ayak uydurun ve kariyerinizin yönünü şekillendirmek için birçok şansınız olacak. İşte iş beklentilerinizi geliştirmenin birkaç yolu:

 • Ağ kurma fırsatları için profesyonel bir organizasyona katılın.
 • Alanda uzun vadeli planlarınız varsa bir yüksek lisans derecesi düşünün. Çoğu pozisyon için bir gereklilik olmasa da, bir Master, bir endüstri lideri için, bir yönetim pozisyonunda veya gömülü yazılımda çalışma şansınızı büyük ölçüde artırır. Yüksek lisans derecesi, kariyerinizin başlarında size önemli bir ücret artışı sağlayabilir.
 • Sertifikasyon, bazı alt alanlar ve bölgelerde faydalı olabilir, ancak diğerlerinde isteğinizi azaltabilir . Bu programlardan birine kaydolmadan önce uzmanlık alanınızdaki diğer mühendislerle konuşun. Genellikle geleneksel kurumsal ortamlar sertifikaları tercih eder, ancak yeni başlayanlar ve oldukça ilerici şirketler bunları zaman kaybı olarak bulabilir. Ancak her zaman istisnalar vardır. Bazı ülkeler de sertifikaları farklı şekilde görür, bu nedenle yazılım mühendisleriyle bağlantı kurmaya çalışın ve bölgenizdeki sektörün nasıl işlediğini anlayın.
Bu Yazımızda Okuyun :   Raspberry Pi 4 Özellikleri Fiyatı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yöntem 2 Yazılım Mühendisi Kariyerine Geçiş

image 51

İş beklentilerinizi bilin. Yazılım geliştirme alanında mükemmel iş büyümesi var. Yazılım mühendisliği, temel programlamaya kıyasla özellikle istenen bir odak noktasıdır. Ortalama yazılım geliştirici geliri Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda yaklaşık 80.000 – 100.000 ABD Dolarıdır.

image 52

Programlamayı öğrenin. Pratik yazılım tasarımı ve kodlama ilk öncelikleriniz olmalıdır. Bu deneyimi kazanmanın çeşitli yolları vardır:

 • Çevrimiçi öğreticiler veya size öğretmek isteyen arkadaşlarınızla programlamayı kendinize öğretin.
 • Devasa bir açık çevrimiçi kursa (MOOC) katılın.
 • Zaten biraz deneyiminiz varsa, GitHub’da diğer programcılarla işbirliği yapın.
 • Paraya ve boş zamana yatırım yapmaya istekliysen, kodlama temel kampı öğrenmenin en hızlı yollarından biridir. Sadece araştırmanızı yaptığınızdan emin olun, çünkü bazı eğitim kamplarının endüstride kötü itibarı vardır ve paraya değmeyebilir.
image 53

Deneyimlerinizden yararlanın. Yazılım özel bir konu olabilir, ancak önceki kariyerinizin size avantaj sağlamak için bilgisayarları içermesi gerekmez. Yazılım mühendisliği, analitik becerilere, problem çözme ve takım çalışmasına büyük ölçüde güvenebilir. Ek olarak, bir endüstriye aşinalık, o endüstri için yazılım tasarlamanıza yardımcı olabilir.

 • Hobiler ve yan ilgi alanları bile ağ oluşturma fırsatları açabilir veya en azından işinize tutku katabilir. Oyun uygulamaları, dijital müzik paketleri veya iş yazılımlarının tümü örnektir
 • Mümkünse, işinizin bölümlerini otomatikleştirin. Görevleri hızlandırmak ve işleri kolaylaştırmak için araçlar oluşturun. Temelde yazılım mühendisliği problem çözmektir. Yazılım yazmak, yalnızca bir yazılım mühendisinin sorunları çözmek için seçtiği yöntemdir. Zaten etrafınızda sorunlar var! Şimdi başlayamaman için hiçbir sebep yok.
image 54

Bir derece programına kaydolun (isteğe bağlı). Bir veya iki yıllık yan deneyimden sonra veya yeterli özveri ile birkaç ay sonra bir programlama işi bulmak çok mümkündür. Bazı kodlama becerilerinin yanı sıra herhangi bir konuda lisans dereceniz varsa, doğrudan yazılım mühendisliği alanında yüksek lisans yapmayı düşünün.

 • Bunun inanılmaz derecede pahalı bir seçenek olduğunu unutmayın. Bununla birlikte, kendi kendine motive olmakta ve bir topluluğa katılmakta veya bir hobiyi denemekte zorluk çekiyorsanız, bu en etkili seçenek olabilir.
image 55


İşe giden yolunuzu ağa bağlayın. 
Hemen hemen her sektörün yazılım geliştiricilere ihtiyacı vardır, bu nedenle önceki bir kariyere ait ağınız paha biçilmez olabilir. Ayrıca IAENG Yazılım Mühendisliği Topluluğu, Yazılım Mühendisliği IEEE Bilgisayar Topluluğu Teknik Konseyi veya Bilgisayar Makineleri Derneği gibi profesyonel bir derneğe katılmayı da düşünün. Ayrıca yerel buluşmalara veya çevrimiçi topluluklara bakın. Yazılım dünyası şaşırtıcı derecede küçük olabilir ve doğru bağlantıyı bulmak sayısız fırsatı açabilir.

Yazılım mühendisi olmanız için birçok yöntemleri sizlerle paylaştık. Sizlerde inşallah birgün yazılım mühendisi olabilirsiniz. Hoşçakalın geleceğin yazılım mühendisleri

”Google
18 Beğen

Yapılan Yorumlar