Teknobu

En İyi SEO İpuçları ve Püf Noktaları 2021


En İyi SEO İpuçları ve Püf Noktaları 2021

En İyi SEO İpuçları ve Püf Noktaları 2021

En iyi seo ipuçları ve püf noktaları hakkında sizler için güzel bir makale hazırladık 2021 yılında en güncel en iyi seo ipuçları ve püf noktaları hakkında sizlere detaylı bilgi vereceğiz. İşte o detaylar.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) karmaşık görünebilir. 

SEO genellikle çok karmaşık olduğundan ve sürekli değişen doğası göz önüne alındığında, yeni keşfedilen en iyi uygulamalara ayak uydurmak zordur. Arasında Google algoritması güncellemeleri ve arama davranışı ve pazarlama teknolojisindeki değişimleri, sürekli güncellenmekte.

Bununla birlikte, yeni başlayanlar bile arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) sayfa sıralamalarını artırmak için basit SEO ipuçlarını ve püf noktalarını takip edebilirler.

İçindekiler Gizle
3. Organik Trafiği Artırmak için 30 SEO İpucu ve Püf Noktası

En İyi SEO İpuçları ve Püf Noktaları

Yeni başlayanlar, web sayfalarının bileşenlerini iyileştirmekten güçlü SEO analiz platformlarına kaydolmaya kadar, SEO uzmanlarıyla aynı teknikleri ve araçları kolayca kullanabilir.

En İyi SEO İpuçları ve Püf Noktaları
En İyi SEO İpuçları ve Püf Noktaları

Neden Bir SEO Stratejisine İhtiyacınız Var?

Bir SEO stratejisi, arama sıralamanızı iyileştirmenize yardımcı olacak adımları planlamanıza, özetlemenize ve uygulamanıza olanak tanır. 

Organik arama trafiğini ve katılımı sürdürmenize yardımcı olacak bir SEO stratejisine ihtiyacınız var. Bunun devam eden bir süreç olduğunu ve bir işletmenin başarısının önemli bir parçası olduğunu unutmayın.

İşte bir SEO ipuçları stratejisine sahip olmanın diğer bazı avantajları:

 • Tutarlı SEO, sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirir. 
 • Marka görünürlüğünün artmasına yardımcı olur.
 • Organik arama en büyük trafik kaynağı olduğu için site trafiğinizi artırmanıza yardımcı olur.
 • Google’ın arama algoritmalarına yönelik güncellemelerini takip etmenize yardımcı olabilir. 
 • Marka olarak güven ve itibar oluşturmanıza yardımcı olur.

SEO’nun genel ipuçlarını ve püf noktalarını bilmiyorsanız, web sitenize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olması için bu sonraki bölümü dikkatlice inceleyin. 

Organik Trafiği Artırmak için 30 SEO İpucu ve Püf Noktası 

SERP’lerde üst sıralara çıkmak, herhangi bir işletme için önemli bir hedeftir. Markanızı sektörünüzde bir otorite olarak sergiler ve sitenize kaliteli organik trafik sağlar. 

Bu 30 kolay SEO ipucu ile işe koyulun ve doğru insanları işletmenize çekmeye başlayın. 

seo tips

1. Alakalı Anahtar Kelimeleri Araştırın. ( Seo İpuçları )

Anahtar kelime araştırması, sitenizin SEO’sunu ve rakiplerinizin sitesini anlamak için çok önemlidir. Ancak, şans eseri, hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızı bilmek için bir SEO uzmanı olmanıza gerek yok . 

En iyi kaynağınız anahtar kelime araştırma araçlarıdır.

Ücretsiz ve Ücretli Araçlar

Hedeflemek istediğiniz anahtar kelimeleri araştırmanın her adımında size yol gösterebilecek çok sayıda ücretsiz SEO aracı ve birkaç ücretli araç vardır . Çoğu SEO aracı ücretsiz sürümler ve ücretli sürümler sunar.

Ücretsiz seçeneğin genellikle, günde yalnızca belirli sayıda anahtar kelime araması gibi sınırlamaları vardır, oysa ücretli katmanlar her araç için daha fazla özellik içerir. 

En iyi anahtar kelime araştırma araçlarından biri SEMrush’tur. Aylık arama hacmi ve her anahtar kelime için tıklama başı maliyet gibi hedeflenen anahtar kelimeler listenizi oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken önemli istatistikleri gösterir. İçerik fikirleri almak için aradığınız kelime öbekleri için alakalı anahtar kelimelerin bir listesini de görüntüleyebilirsiniz.

1-2-3 Süreci

Anahtar kelime araştırma aşamasında bir çok kelime arasında kaybolmak kolaydır. Anahtar kelime araştırma yaklaşımınızı olabildiğince basitleştirmeniz gerekir. Süreciniz üç basit adıma indirilmelidir.

1. Alıcı Personel Araştırması

Anahtar kelime araştırmanızı yapmanın en iyi yolu, alıcı personelinizi düşünerek başlamaktır . Arama motorlarına hangi sorguları koyduklarını düşünün.

En önemli acı noktalarını ve hedeflerini listeleyin, ardından bunlarla ilgili anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini araştırın. Bu kelimeler ve kelime öbekleri anahtar kelime listenize eklenir.  

2. Anahtar Kelime Listesi 

Alıcı personelinizin kullandığını hayal edebileceğiniz kadar çok anahtar kelime ve arama sorgusu listeleyin, ardından anahtar kelimelerinize öncelik verebilmek için önemli araştırma bilgileri ekleyin. 

İdeal alıcınızın ilgi alanlarına uygun anahtar kelimelere ve iyi bir arama hacmi dengesi ve sıralama için zorluk seviyesine sahip anahtar kelimelere dayalı içerik fikirleri oluşturabilirsiniz. 

Moz Anahtar Kelime Gezgini, başka bir mükemmel anahtar kelime araştırma aracıdır. İlk sayfada rakiplerinizi geride bırakmanın ne kadar zor olduğunu göstermek için zorluk seviyesini (0 ila 100) puanlamak için benzersiz bir sistem kullanırlar.

0 ile 100 arasında listelenen öncelik puanı, stratejinizde anahtar kelimenin ne kadar öncelikli olması gerektiğini belirtmek için diğer ölçümleri (organik tıklama oranı gibi) birleştirir. Öncelik puanınız ne kadar yüksekse, yüksek arama hacmi, organik TO ve düşük zorluğun tatlı noktasına o kadar yakınsınız demektir. 

3. İçerik Stratejisi ( seo ipuçları )

Son olarak, blog makaleleri, tanıtım yazıları, web seminerleri ve hedef kitlenizi çekebilecek ve ilgisini çekebilecek diğer tüm içerik parçaları için ayrıntılı fikirler üzerinde beyin fırtınası yapabilirsiniz. 

Yayınladığınız her içerik parçası için bir hedef anahtar kelimeyi aklınızda bulundurun. Bu şekilde, bu içeriği anahtar kelime için optimize edebilir ve bu sorgu için size daha iyi bir sıralama şansı verebilirsiniz. 

SEO Tips e1439885689880

2. Rakiplerinize Casusluk Yapın : SEO İpuçları

SEO uzmanları, rakiplerine ayak uydurmanın değerini anlar. Ancak bu, bloglarını okumaktan ve onları sosyal medyada takip etmekten fazlasını gerektirir.

Doğru rekabet analizi araçlarına yatırım yapmak,  atabileceğiniz en iyi ilk adımdır. Örneğin, SEMrush kullanıyorsanız, Etki Alanı ve Etki Alanı özelliği, etki alanınızı diğer etki alanlarıyla karşılaştırmanızı kolaylaştırır.

Organik anahtar kelimeler gibi araştırmak istediğiniz anahtar kelime türünü seçmeniz yeterlidir ve bu sitelerin anahtar kelimeye, SERP’lerdeki konumlara ve daha fazlasına göre yan yana karşılaştırmasını göreceksiniz.

Rekabette nasıl durduğunuzu bilerek, gelen pazarlamanızı ve içerik stratejinizi diğer markaların önüne geçmeye yönlendirebilirsiniz. Bu, temel kazanmak istediğiniz belirli anahtar kelimeler için fırsatlara öncelik vermenize yardımcı olur.

3. Bir Sayfa İçi SEO Kontrol Listesi izleyin : SEO İpuçları

Sayfa içi SEO olarak bilinen, web sayfanızın belirli bölümlerini optimize etmek, sayfa sıralamanızı yükseltmenin anahtarıdır. Aşağıdakiler dahil sayfa öğeleri için sayfa SEO’nuzu geliştirmeye odaklanın:

 •  Sayfa başlığı
 •  Meta Açıklaması
 •  Başlık etiketleri (H1, H2, H3 vb.)
 •  URL
Bu Yazımızda Okuyun :   Remote Desktop Kısayol Nasıl Oluşturulur? 2021

Arama motorlarına içeriğinizin bu anahtar kelime aramalarıyla alakalı olduğunu bildirmek için, en yüksek rütbeli sayfalarınızın yukarıdaki yönlerinde seçtiğiniz anahtar kelimeleri kullandığınızdan emin olun.

Sayfa içi SEO optimizasyonunda tahmin yürütmekten kaçınmanın bir yolu, BrightEdge gibi araçları kullanmaktır  . Bu araç, en önemli sayfa öğelerine anahtar kelime eklemek için öneriler sağlar. 

Ayrıca, anahtar kelimelerin sayfa başlıklarında ve meta açıklamalarda eksik olup olmadığı konusunda sizi uyarması için ayarlayabilir ve hatta hangi anahtar kelimelerin kullanılacağı için öneriler alabilirsiniz.

Bununla birlikte, tüm sayfa içi optimizasyona rağmen, her SEO uzmanının odaklanması gereken en önemli unsur, yüksek değerli, bilgilendirici içerik sunmaktır. 

4. Harika İçerikler Sunun. ( Seo İpuçları)

İçeriğinizin kalitesinin SEO çabalarınız üzerindeki etkisini tam olarak anlamak için, Google’ın 1998’de ilk kez piyasaya sürüldüğü zamana geri dönelim. Ortak kurucular Larry Page ve Sergey Brin , yirmi yıldan uzun bir süre sonra bugün şirketin misyon beyanı olmaya devam eden basit bir misyonla yola çıktı. :

Misyonumuz, dünyadaki bilgileri organize etmek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmektir.

Bu son söz, herhangi bir içerik oluşturucu ve dijital pazarlamacı için geçerli olmalıdır. İçeriğinizin yüksek sıralamalar kazanması için esasen bu ön şarttır – yararlı ve arayan için alakalı olması gerekir.

Bu nedenle , içerik stratejinizi alıcı persona araştırması ve anahtar kelime araştırması yönlendirmelidir. Hedef kitlenizin kim olduğunu ve hangi içeriğe ihtiyaç duyduklarını tam olarak anladığınızda, fikirler üretmek ve hedefli, içgörülü, eğitici içerik oluşturmak için tam donanımlı olursunuz. 

İçerik oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç en iyi uygulama şunlardır:

 • Kapsanan bir konuya daha fazla değer verin ve ona benzersiz bakış açınızı getirin.
 • Arama motorları için değil, arama yapanlar için oluşturun.
 • İlgi çekici (ancak aşırı derecede rahatsız edici olmayan) bir kullanıcı deneyimi sunmak için renkler ve görseller ekleyin.
 • Orijinal araştırmaları ekleyerek ve diğer araştırma kaynaklarına atıfta bulunarak güvenilirliğinizi gösterin ve okuyuculara neden bir uzman olduğunuzu göstermek için bir biyografi ekleyin.

Blog makaleleriniz ve videolarınız harikaysa, hedef kitleniz ve sektörünüzdeki diğer kişiler dikkat çekecektir. Bu, harici bağlantı kurma stratejinizde size yardımcı olacaktır . 

sms
En İyi SEO İpuçları ve Püf Noktaları

Bağlantı oluşturmadan bahsetmişken, harici bağlantılarınız , sayfalarınızın Google’ın ilk sa rında rakiplerinizin altında gizlenmesi konusunda büyük bir faktördür.

Doğal olarak, dış siteler tarafından en çok bağlantı verilen sayfalar, arama motorları tarafından en alakalı ve önemli olarak görülebilir.

Sitenize en çok bağlantıyı almanız yeterli değildir. Siteniz ayrıca, alanında veya nişinde yüksek yetkiye sahip, saygı duyulan sitelerin bağlantılarını da kazanmalıdır. 

Eğer spam içerikli, kabataslak siteler içeriğinize bağlantı veriyorsa, bağlantı eşitliğinde, yani bağlantı suyunda herhangi bir gelişme görmezsiniz . Bu terim, hiper bağlantılardan geçen toplam değeri ifade eder. Arama motorları bağlantıları güven oyu olarak görür ve en iyinin en iyisinin size olan inancını güvenilir bir kaynak olarak göstermesini istersiniz. 

Geri bağlantı kazanma söz konusu olduğunda, arkanıza yaslanıp başkalarının sizi fark etmesini beklemek istemezsiniz. Sosyal medyaya girerek ve etkileyicilere ulaşarak proaktif olun. 

6. Sosyal Medyadan Yararlanın : SEO İpuçları

Oluşturduğunuz her makaleyi manuel olarak göndermenize gerek yoktur. Sosyal medya yönetim araçlarının kullanışlı olduğu yer burasıdır . 

Otomasyon, SEO uzmanlarının hayatlarını kolaylaştırır. Sosyal medya için, takipçilerinin radarında olmaya devam etmek ve etkileşime ayak uydurmak için sık sık yayınları önceden planlarlar.

Sosyal medya takvimlerinizi oluşturmak ve yayınlanan ve yayınlanmamış gönderilerinizin kaydını tutmak için kullanabileceğiniz çok sayıda harika araç vardır. 

Diğer bir hızlı ve kolay ipucu, blog makalelerinize paylaşım düğmeleri eklemektir, böylece okuyucularınız içeriğinizi takipçilerine hızlı bir şekilde dağıtabilir. Okuyucuları paylaşmaya teşvik etmenin en iyi yollarından biri paylaşılabilir, özelleştirilmiş görüntüler oluşturmaktır.  

Aslında, resim içeren yayınların paylaşılma olasılığı daha yüksektir. Örneğin , Buffer’ın araştırmasına göre , resim içeren tweetler, resim içermeyen gönderilere göre yüzde 18 daha yüksek tıklama oranına sahip.

Doğru görsellerle, gelen pazarlama içeriğinizi paylaşmaya değer hale getiriyorsunuz, bu da takipçi sayınızı ve sitenize giden harici bağlantıların miktarını artırabilir.

Ancak takipçilerinizin içeriğinizi paylaşmasını sağlamak için grafik tasarımcı olmanıza gerek yok. Afişler, sosyal medya resimleri ve infografikler gibi görüntüler oluşturmak için Photoshop, Canva veya diğer grafik tasarım yazılımları gibi programları kullanın  .

7. Etkileyenlerle Bağlantı Kurun : SEO İpuçları

Büyük ve küçük şirketler, gelen pazarlamanın en abartılı biçimlerinden birine katılabilir:  etkileyici pazarlama . Ürün ve hizmetleri tanıtmak için halihazırda binlerce veya milyonlarca takipçinin güvenini veya saygısını kazanmış etkileyicileri kullanmak, erişimlerini genişletmek isteyen şirketler için etkili olabilir.

Bununla birlikte, pazarlama bütçeniz veya sağlayabileceğiniz diğer tazminat biçimleri, muhtemelen ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtan etkileyicilerin sayısını veya popülerliğini etkileyecektir.

Instagram’dakiler gibi bazı sosyal medya yıldızlarına gönderi başına binlerce ödeme yapılır. Ancak bu Instagram etkileyicileri için bütçeniz yoksa, incelemeleri veya sponsorlu gönderileri karşılığında ücretsiz ürünler veya hizmetler sunarak diğer yüksek profilli sosyal medya hesaplarının dikkatini yine de çekebilirsiniz.

seo beginners advice
En İyi SEO İpuçları ve Püf Noktaları

Bağlantılar oluşturmak yalnızca dış kaynaklar için değildir. Ayrıca kendi web sitenize bağlanmanız gerekir. Örneğin, okuyucuya diğer ilgili konulara göz atması için daha fazla kaynak sağlamak için oluşturduğunuz diğer blog makalelerine bağlantı verin.

SEO’nuzu dahili bağlantı yoluyla artırmanın en iyi yolu, konu kümesi modelini benimsemektir . 

Gördüğünüz gibi, bu modeller üç temel unsurdan oluşmaktadır:

 • Sütun içeriği – Bunlara sütun sayfaları denir . Genel bir konuyu kapsamlı bir şekilde ele alırlar. 
 • Küme içeriği – Bu içerik, sütun sayfasında ele alınan genel konuya giren alt konu merkezleridir. 
 • Köprüler – Bunlar küme içeriğini sütun içeriğine birleştirir. Okuyucuları okudukları konuyla ilgili diğer içeriğe (doğru bağlantı metnini kullanarak okuyuculara gösterdiğiniz ) yönlendirir ve arama motorlarına sütun sayfasının ve küme içeriğinin anlamsal bir ilişkisi olduğunu söyler. 

HubSpot’un içerik stratejisi aracı  , dahili bağlantı stratejinizi görselleştirmenize yardımcı olur. Artı, size alaka düzeyi, popülerlik ve rekabete dayalı konu önerileri sunar, böylece küme içeriği ve sütun sayfası fikirlerinden asla mahrum kalmazsınız. 

9. SEO Performansını ölçün.: SEO İpuçları

Gelen pazarlama stratejiniz sayfa içi SEO veya sosyal medya pazarlamasına odaklansa da , stratejinizin performansını ve sonuçlarını izlemek için bir SEO analiz platformu bir zorunluluktur.

Yeni başlayanların bile kullanabileceği ücretsiz ancak kapsamlı bir SEO analiz platformu Google Analytics’tir .

Bu araç, trafiğinizin nereden geldiğini, aldığınız trafik miktarını ve sayfalarınızdan hangilerinin en popüler olduğunu anlamak için davranış ve edinme gibi özellikleri kategorilere ayırır.

Örneğin, Edinme altında, arama motoru sonuç sayfaları, sosyal medya ağları veya diğer kaynaklar gibi organik kaynaklardan gelen ziyaretlerin sayısını görüntüleyebilirsiniz.

SEO analiz platformlarının sunduğu tüm özellikleri keşfederken , trafik ziyaretlerindeki önemli eğilimleri izleyebilirsiniz. Ayrıca, hangi sayfaların en çok trafiği çektiğini belirleyebilir, böylece gelen pazarlama stratejinizi iyileştirebilir ve en yüksek gelir getiren ve trafik çeken sayfalarınıza konsantre olabilirsiniz.

Bu platformlar , düzenli olarak yapmanız gereken bir SEO analizi yaparken ekibinizi destekler . SEO analiz raporları, daha üst sıralarda yer almanıza ve daha fazla organik trafik kazanmanıza yardımcı olmak için sitenizin belirli yönlerine odaklanan stratejik kararlar almanıza yardımcı olur. 

10. İçeriğinizden En İyi Şekilde Yararlanın : SEO İpuçları

Seo İpuçları , İçerik oluşturmak için çok emek ve zaman harcıyorsunuz. Neden her parçadan olabildiğince fazla değer elde etmiyorsunuz?

Mevcut içerik parçalarınızı yeniden kullanmanın birkaç basit yolu vardır . Bu, yayınlanmış bir parçayı alıp başka bir amaca hizmet edecek şekilde değiştirmenizi içerir. 

Örneğin, sektörünüzle ilgili şok edici istatistiklerle ilgili liste makaleniz çekici bir infografik olarak tasarlanabilir. Ayrıca, erişiminizi genişletmek ve sitenize geri bağlantılar kazanmak için sosyal medyada listelenen her istatistik için grafikleri dağıtabilirsiniz.

İçeriğinizden en fazla SEO değerini elde etmenin bir başka harika yolu , blog makalelerinizi tarihsel olarak optimize etmektir. Bu, en iyi performans gösteren makalelerinizi bulmanızı, göze çarpan iyileştirmeler yapmak için içeriği güncellemenizi (yeni ipuçları veya güncel araştırma eklemek gibi) ve makaleleri yayından kaldırıp yeniden yayınlamanızı gerektirir.  

Bu Yazımızda Okuyun :   En İyi Laptop Önerileri 2020

Nihayetinde, tarihsel optimizasyonun ana amacı, mevcut makalelerinizin olabilecekleri en doğru ve kapsamlı olmasını sağlamaktır. Hedef kitleniz, yüksek kaliteyi sürdürme konusundaki gayretinizi dikkate alacaktır. 

11. SEO Öğrenmeye Devam Edin : SEO İpuçları

İşletmeniz için sürekli sonuçlar sağlayacak en önemli SEO ipuçlarından biri: SEO eğitiminize odaklanın.

SEO’nuzu geliştirmenin ve gerçek sonuçlar sunmanın en iyi yolu, en son trendler ve değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmaktır. SEO hakkında ne kadar çok okur ve öğrenirseniz, sürdürülebilir sonuçlar oluşturmak ve sürdürmek için o kadar donanımlı olursunuz. 

Bloglara abone olun, çevrimiçi gruplara ve topluluklara katılın ve profesyonel organizasyonlara katılın. SEO öğrenmeye yönelik daha sistematik, organize bir yaklaşım için çevrimiçi kurslara kaydolun. Bazı en önemli SEO kursları şunlardır:

Alt satır: Zamanınızı uygulamada SEO konusunda uzmanlaşmaya ve güvenilir SEO uzmanlarından olabildiğince çok şey öğrenmeye ayırın. 

12. Gönderileri Birleştirin : SEO İpuçları

Zamanla, sitenizde pek çok benzer içeriğe sahip büyük bir içeriğe sahip olabilirsiniz. Ve bu blog gönderilerinin çoğu durgun veya azalan trafik yaşıyor olabilir. 

Blog içeriğinizi düzenlemek için, çok fazla örtüşen mevcut gönderileri birleştirebilir ve trafiğinizi tek bir URL’ye yükseltebilirsiniz.

Şu temel adımları izleyin:

 1. Düşük performans gösteren eski içeriği bulmak için içerik denetimi yapın . 
 2. Benzer gönderilere bakın ve en fazla trafiğe sahip tek URL’yi bulun. Bir sonraki adımı tamamladığınızda okuyucuları yeniden yönlendireceğiniz yer burasıdır. 
 3. Daha eski, düşük performans gösteren gönderilerin içeriğini sentezleyin ve en iyi performans gösteren gönderiye ekleyin. Örneğin, bazı blog gönderilerini yoğunlaştırabilir ve bunları, ilgili anahtar kelimeler için optimize edilmiş yeni başlıklarla yeni bölümler olarak ekleyebilirsiniz. 
 4. Eski gönderilerden en yüksek performanslı URL’ye (birleştirilmiş içeriğe sahip olması gerekir) URL yönlendirmelerini ayarlayın, ardından düşük performans gösteren URL’leri yayından kaldırın ve arşivleyin.

Nihai ürün, uzun biçimli ve konuyu daha kapsamlı bir şekilde kapsayan, tamamen güncellenmiş bir blog yazısı olmalıdır. İdeal olarak, bu güncellenmiş içerik, anlamsal olarak daha alakalı anahtar kelimeler için sıralamaya başlayacak ve bu da sıralama potansiyelini artıracaktır.

13. Farklı Barındırma Sağlayıcılarını Test Edin : SEO İpuçları

Barındırma sağlayıcınız sonuçta ziyaretçilere sunabileceğiniz site deneyimini belirler. SEO dostu bir web barındırma şirketi seçtiğinizden emin olun.

Yükleme süresi, gezinme kolaylığı ve iyi bir sunucu konumu dahil olmak üzere kullanıcı deneyimi ve SEO için hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek için birkaç ücretsiz deneme web sunucusunu deneyebilirsiniz. 

Web barındırıcıları için incelemelere ve referanslara bakarak başlayın ve sunucu konumlarının ve hızlarının iyi olduğundan emin olun, böylece arama motorlarına şüpheli görünmesin. Örneğin, sunucunuz dünyanın öbür ucunda yer alıyorsa, arama motorları muhtemelen web sitenizde şüpheli bir şeyler olduğunu düşünecektir.

14. SEO Araçlarına yatırım yapın : SEO İpuçları

Başlamanıza yardımcı olacak bazı harika SEO analiz araçlarından bahsediyoruz. Ancak ilerledikçe ve SEO’nun nasıl çalıştığına dair daha derin bir anlayışa sahip olmaya başladığınızda, SEO araçlarına daha fazla yatırım yapmanızı öneririz. Daha derin içgörüler için yükseltme seçeneğiyle birçok giriş niteliğinde SEO aracı tamamen ücretsizdir.

Arama trafiğiniz, hemen çıkma oranlarınız ve pazarlama kampanyalarınız hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, o kadar iyidir.

Dikkate alınması gereken bazı harika yükseltmeler şunlardır:

Ücretli SEO araçları, web sitenizin sayfa hızı, etki alanı yetkisi, anahtar kelime sıralaması ve araştırması ve ziyaretçi davranışının derinlemesine bir analizini sağlayabilir. 

15. Meta Açıklamanıza Eylem Çağrısı yerleştirin : SEO İpuçları

Harika harekete geçirici mesajlar, size SERP’lerde bir sıralama avantajı sağlar çünkü daha fazla tıklama almanız muhtemeldir. Bu, ziyaretçilerinizi dönüştürmek için daha fazla şansınız olduğu anlamına gelir. 

Arama motorları sıralama için bir faktör olarak meta açıklamaları kullanmasa da, TO’ya (tıklama oranı) bakarlar. Meta açıklamanıza bir harekete geçirme ifadesi eklerseniz, insanlar ne hakkında olduğunu görmek için içerik bağlantınıza tıklamaya daha çok ikna edilecektir. 

Seçtiğiniz CTA, ziyaretçiniz için bir değer teklifi olmalıdır. İçinde kendileri için ne olduğunu bilmeleri gerekir. Örneğin, bazı meta açıklamalar, ücretsiz bir deneme veya bir tür teklif hakkında bilgi içerebilir. 

image553a142d52aa5
En İyi SEO İpuçları ve Püf Noktaları

16. İçeriğinizi Paylaşılabilir Yapın : SEO İpuçları

İçeriğin başkalarıyla paylaşılması sağlanmalı ve paylaşım düğmeleri, ziyaretçileri paylaşımdan caydırmamak için kolay bulunmalı ve son derece işlevsel olmalıdır. 

İçeriğinizin altına görünür bir paylaşım bağlantısı ekleyin ve ziyaretçilerin içeriği sosyal medya platformlarında kolayca paylaşmasına yardımcı olmak için eklentiler ekleyin. Bu, trafiğinizi artırmanıza yardımcı olur çünkü içeriğinizi ne kadar çok kişi paylaşırsa, insanların onu görme ve daha fazla harika içeriğiniz için sitenizin bağlantısını izleme olasılığı o kadar artar! 

Ayrıca Google, birisi sosyal medya platformunda web sitenizin bağlantısını paylaştığında bunu fark eder. Kısa bir süre içinde sosyal medya sayfalarında içerik paylaşan 50 bireysel kişi varsa , arama sıralama algoritmaları bağlantılı içeriğe daha fazla önem verecektir. 

17. Açılış Sayfası Başına Bir Konu ile Basit Tutun : SEO İpuçları

Açılış sayfalarını sayfa başına bir konu olarak tutmak en iyisidir çünkü tüm tekliflerinizi tek bir sayfaya koyduğunuzda site ziyaretçilerinin dönüşüm sağlama olasılığı azalır. 

Ziyaretçilere aynı anda çeşitli seçenekler sunmak her zaman en iyisi değildir, çünkü bu onların karar yorgunluğuna neden olabilir. Yanlış bir seçim yapmaktan korkacaklar ve sonunda sayfanızdan ayrılacaklar.

Her sayfada bir CTA’ya odaklanın ve ek teklifler yapmayın. Daha ilgi çekici dönüşüm yolları, sayfanızda harcanan zamanda bir artış getirir, bu da sayfanız için daha yüksek bir sıralama anlamına gelir. 

18. Başlıklarınızı Tıklanmaya Değer Hale Getirin : SEO İpuçları

Başlık, bir içerik parçası için yazabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Hedef kitlenize hitap etmeyen bir başlık tıklama almaz ve bu da SEO çabalarınızı olumsuz yönde etkiler. 

Hangi başlıkların işe yarayıp hangilerinin işe yaramadığını bulmanın en iyi yolu , içeriğiniz üzerinde A / B testi yapmaktır . Her içerik parçası üzerinde A / B testleri yapmak için her zaman vaktiniz olmayabilir, ancak yalnızca birkaç testten, tıklamaları çekenlere karşılık olmayanları çeken başlıklarda bir eğilim görebilmelisiniz. 

19. Anahtar Kelimelerle Arama Amacını Düşünün : SEO İpuçları

Anahtar kelime araştırması yaparken, yüksek hacimli bir anahtar kelimeyle karşılaşabilir ve sıralama için kullanılabilecek en iyisi olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu her zaman böyle değildir.

Bazen yüksek arama hacmine sahip bir anahtar kelime, onun için sıralama yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine dikkat etmeniz gereken şey arama amacıdır. İşletmenize değer katmaya yardımcı olan anahtar kelimeleri sıralamayı deneyin. Değilse, “tek boynuzlu anahtar kelime” olarak kabul edilirler. 

Anahtar kelime araştırmanız sırasında şu soruları göz önünde bulundurarak anahtar kelime tek boynuzlu atları sıralayabilirsiniz:

 • Bu anahtar kelimeyi arayan kişilerin sattığımı satın alma olasılığı yüksek olacak mı?
 • Bu anahtar kelimeden gelen trafiği uygun bir olası satışa dönüştürmenin basit bir yolu var mı?
 • Bu anahtar kelimeyi hedeflememiz için yeterli miktarda arama hacmi var mı?
 • Arama hacmi hedef ülkenizden mi kaynaklanıyor?

Bu sorulara hayır cevabı vermek, bir tek boynuzlu at anahtar kelimeniz olduğu anlamına gelir ve sıralamak için başka anahtar kelimeler aramanız gerekir. 

20. Rekabet Gücü Düşük Anahtar Kelimeler Bulun : SEO İpuçları

Etki alanı otoritesini bilmeyen yeni bir web sitesi işletiyorsanız, hızlı bir şekilde sıralama yapmak için daha az rekabete sahip anahtar kelimeleri hedeflemeye çalışın. 

Yayınlamayı seçtiğiniz içerik parçası, hedef anahtar kelimeyi ve anlamsal olarak alakalı anahtar kelimeleri içermeli ve yüksek kaliteli olmalıdır! Başka bir deyişle, içeriği oluşturmak için fazladan yol kat etmeli ve ardından hedef kitlenize uygun bir zamanda ilgili kanallarda tanıtmalısınız. 

21. Sitenizdeki İçerik Boşluklarını Bulun : SEO İpuçları

İçerik boşlukları, temelde eksik olduğunuz veya sıralanmadığınız anahtar kelimelerdir, ancak rakipleriniz bunu yapar. Bu içerik boşluklarını SEO araçlarıyla bulmak kolaydır. Örneğin, Ahrefs’in Site Gezgini aracında yerleşik bir İçerik Boşluğu raporu vardır. 

İçerik boşluklarını bulduğunuzda, anahtar kelimeleri verimli bir şekilde kullanan ve boşluğu kapatan içerik oluşturup yayınlayarak bunları doldurmalısınız. Bu, arama motoru sonuç sayfasında size anında bir destek sağlayabilir. 

Bu Yazımızda Okuyun :   Spotify Podcast Yükleme Nasıl Yapılır ? 2021

Bir anahtar kelimeyi sıralamanın ne kadar zor olduğunu bulmak için, size bir anahtar kelime zorluk puanı sağlayan anahtar kelime araştırma araçlarını kullanmalısınız. 

22. İçeriğinizde Örnek Olay İncelemeleri Kullanın : SEO İpuçları

Ziyaretçileriniz, en iyi web sitesine ve açıklayıcı ancak basit bir web sitesi metnine sahip olsanız bile, sunduğunuz şeyin onlara yardımcı olacağına ikna olmayabilirler. Bazen onlara göstermelisin. 

Bunu yapmanın en iyi yolu örnek olay çalışmaları geliştirmektir. İnsanları teklifleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmeye ikna etmek için olay çalışmalarınızda ilgi çekici veriler ve ilginç hikayeler sağlayın. Bu ayrıca, içerik ve anahtar kelime kullanımınızı rakiplerinizinkinden ayırt etmenize yardımcı olur. 

23. İçeriğinizi Okumayı Kolaylaştırın.

Okunması kolay ve gramer açısından doğru içerik, hemen çıkma oranınızda büyük bir fark yaratır. Bir arama sonucunu tıklayan çoğu kişi yanıtları hızlı bir şekilde bulmak ister. 

Büyük bir metin duvarı bunu yapmalarına yardımcı olmaz. Sadece onları korkutuyor. Harika bir SEO uygulaması, metninizi iyi düşünülmüş ve mantıksal bölümlere ayırmaktır.

Kolayca sindirilebilen içeriğinizde, içine bir hikaye eklemeye çalışın ve metni resimler, videolar, slayt gösterileri ve diğer medyalarla bölün.  

24. İçeriğinize Öncelik Verin : SEO İpuçları

Bazı içeriklerin yayınlanması, diğer içerik parçalarından daha acil olabilir. İçeriğiniz şu anda dünyada olup biten ve pek çok insanın aradığı bir şeyle alakalıysa, o içeriği unutulmayan makalelerinize göre önceliklendirmek faydalı olabilir.

Bu, özellikle rakiplerinizden önce sektörünüzle alakalı bir konuyu veya anahtar kelimeyi ele alırsanız, SERP’lerdeki sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olabilir. 

25. Sitenizin Mobil Cihazlar İçin Optimize Edildiğinden Emin Olun : SEO İpuçları

Her zamankinden daha fazla insanın bir mobil cihaz üzerinden internete eriştiği kanıtlanmıştır, bu da her zamankinden daha fazla kişinin mobil cihazlarda arama yaptığı anlamına gelir. Bu nedenle sitenizin mobil için optimize edilmesi gerekiyor . 

İnsanların sitenizden çıkmaması için mobil tasarımınız hızlı sayfa hızına sahip duyarlı bir web tasarımına sahip olmalıdır. Mobil siteniz olumlu bir deneyim sunarsa, daha fazla ziyaretçinin sitenizde daha uzun süre kalmasını ve hatta geri dönen bir ziyaretçi olarak geri gelmesini sağlarsınız.

Tüm bu davranışlar, arama motorlarına sitenizin yararlı ve kullanımının kolay olduğunu gösterir. 

26. Görüntülerinizi Optimize Edin : SEO İpuçları

Birçok kişi araştırmalarına başlamak için görseller arar. Bu, resimlerinizi optimize ederek sitenize iyi miktarda trafik çekebileceğiniz anlamına gelir. 

Arama motorları henüz resimlerinizde ne olduğunu söyleyemez. Onlara söylemelisin. Resimlerinize açıklayıcı ancak kesin alternatif metin eklemek, sitenizi tarayan arama motoru örümceklerinin resminizde tam olarak ne olduğunu anlamasına yardımcı olur, böylece onun için sıralamaya başlayabilirsiniz.

Alternatif metnin yanı sıra, hızlı bir şekilde indirildiklerinden emin olmak için tüm resimlerinizi de sıkıştırmalısınız. Bu, Google görselleri ve genel olarak arama için bir sıralama faktörüdür.

27. Kısa, Açıklayıcı URL’ler kullanın : SEO İpuçları

Web sitenizdeki tüm sayfaların URL’leri kısa ve SEO için açıklayıcı olmalıdır. URL’lerinizi kısa tutmak, arama motorlarının ve insanların sayfanın neyle ilgili olduğunu tanımasını, okumasını ve anlamasını kolaylaştırır. 

Bu URL faktörleri, SEO’nuzu etkileyen şeydir:

 • Karmaşıklık
 • Çok fazla alt klasör
 • Tekrar eden kelimeler
 • Kullanıcı dostu olmayan semboller

Uzun ve belirsiz URL’ler bir web sitesinin düzensiz görünmesine neden olur ve arama motorlarının taramasını zorlaştırır. 

28. Adresinizi Sitenizin Düzenine Ekleyin : SEO İpuçları

Yerel bir işletme işletiyorsanız, adresinizi sitenizin düzenine dahil etmeniz en iyisidir. Bu , konumunuzu Google’a güçlendirmek için yerel aramayı hedeflemenize yardımcı olur . 

İyi bir önlem için adresinizi ve iletişim bilgilerinizi her sayfanın altbilgisine ekleyin ve arama motorlarına sağlam güven sinyalleri göndermek için sayfanızın herhangi bir yerine konumunuzun bir haritasını ekleyin.

29. Zengin Snippetler Ekleyin : SEO İpuçları

Zengin snippet’ler, arama sonuçlarınızın arama yapanlara daha çekici görünmesine yardımcı olur. Zengin snippet’inize rastlayabilirler ve aradıkları bilgilere sahip olduğunuzu görebilirler ve onları daha fazlasını görmek için bağlantıyı tıklamaya teşvik edebilirler. 

Bu, güven oluşturmaya yardımcı olur ve size daha iyi bir tıklama oranı sağlayabilir. Zengin snippet’ler sıralamanızı doğrudan etkilemezken, daha fazla trafik kazanmanıza yardımcı olurlar. Kazandığınız trafik, arama motorlarına sitenizin güvenilir olduğunu ve güvenilir bilgi sağladığını işaret edebilir.

30. Güncellemelere Dikkat Edin : SEO İpuçları

 SEO’nun sürekli değiştiğini unutmayın. Bir ay işe yarayan bir sonraki ay işe yaramayabilir. Değişikliklerden haberdar olun ve SEO stratejinizi buna göre ayarlayın. 

3 SEO Püf Noktası Örneği : SEO İpuçları

Artık SEO sonuçlarını artırmaya devam etmek için ne yapmanız gerektiğini bildiğinize göre, başlamak için biraz ilhama ihtiyacınız olabilir. İşte daha fazla trafik alan üç gerçek dünya SEO örneği. 

1. Blog Post Konsolidasyonları Görüntülemeleri Yüzde 758 Artırdı.

Teknobu ekibi her zaman okuyucularımızı eğittiğimiz bilgileri test ediyor ve deniyor. Bu en iyi uygulamaları gerçekten test etmeyi seviyoruz. 

Teknobu blogu için, içerik ekibimiz bir dizi konu için blog yayını konsolidasyonları yürütür. Örneğin, müşteri adayı oluşturmaya odaklanan ve bazıları trafik artışında yavaşlayan birçok yayınımız vardı.

Düşük performans gösteren üç kişiyi birleştirmek, yayından kaldırmak ve daha iyi performans gösteren tek bir URL’ye yönlendirmek için bize ilham veren şey buydu. 

url birleştirme örneği

” Satış Boru Hattınızı Dolduracak 15 Potansiyel Müşteri Oluşturma Stratejisi ” başlıklı yeni blog yazısı, daha fazla organik trafik çekmek için daha alakalı anahtar kelimeler için sıralamaya başlamak amacıyla yakın zamanda yeniden yayınlandı.

Sadece bir hafta içinde, bir önceki ayın tamamına göre yüzde 758 daha fazla görüntüleme almıştı.

2. Konu Kümeleme Sürekli Olarak Tutarlı Trafik Kazandırır. 

Teknobu içerik ekibi, HubSpot SEO aracını kullanarak, gelen kılavuzlar biçiminde birkaç sütun sayfası oluşturdu . Bu sütun sayfaları, blog gönderileri şeklinde ilgili küme içeriğine bağlantı verirken bir ana konuyu kapsar. 

Ana hedef, blogumuzda bağlantı eşitliği oluştururken siteye nitelikli trafik çekmekti. HubSpot aracında, kümelerinizin yapısını görebilirsiniz.

hs konu kümesi 2
: SEO İpuçları

İçerik ekibi, birincil alıcı personelimizin aradığı anahtar kelimelere dayanarak dokuz konu kümesi oluşturdu. Bu sütun sayfalarının sonucu, son 12 ay boyunca tutarlı bir görünüm akışıdır.  

3. Stratejik İç Bağlantı, Sıralama Konumlarını Artırır. 

SEO kazanımlarının gerçekleşmesi uzun zaman alabilir, ancak performansta hızlı artışlar elde etmek için kullanabileceğiniz bazı taktikler de vardır. Bu hızlı galibiyetler çok az çaba gerektirir ve büyük iyileştirmeler sağlar. 

Örneğin, içerik ekibimiz birkaç kolay adımda dahili bağlantı stratejileri gerçekleştirdi. 

 1. Belirli anahtar kelimeler için Google’ın ikinci sayfasında sıralanan blog gönderilerini belirledik. Bu gönderiler ilk sayfaya taşınmaya yakındı. 11’den 14’e kadar pozisyonlardaydılar. 
 2. Daha fazla bağlantı değeri kazanmak ve okuyucularımızı stratejik dahili bağlantı yoluyla daha yararlı içeriğe yönlendirmek için site: teknobu.net “anahtar kelime” olarak biçimlendirilmiş Google site aramalarını kullandık Bu aramalar bize 11 ile 14 arasındaki konumlardaki blog gönderilerine bağlantılar ekleyebileceğimiz gönderiler gösterdi. 
 3. 20’den fazla gönderiye bağlantı ekledikten sonra ekibimiz bekledi ve ardından performansı ölçmeye başladı. Yeni alınan dahili bağlantılara sahip gönderilerin çoğu, SERP’lerin ilk sayfasına yerleştirme kazandı.
  • Örneğin, 14. sıradaki bir makale 10. sıraya, 11. sıradaki bir makale 6. sıraya yükseldi. SERP’lerdeki bu sıçramalar, bu gönderilerin ikinci sayfada sıralandığı zamanın aksine, birinci sayfada daha fazla organik trafik kazanıyor. 

SEO ipuçları için hızlı bir düzeltme yoktur. Sıkı çalışma ve zaman alır. Ancak bu ipuçlarını uygularsanız, çabalar beklemeye değer olacaktır.

Sitenize daha kaliteli trafik çekmeye başlamak için bu 30 kolay SEO ipucunu ve püf noktasını benimseyin. Bu küçük kazançlar zaman içinde büyük kazançlar getirerek, sonuçta ne kadar potansiyel müşteri oluşturduğunuzu ve ne kadar gelir kazanabileceğinizi etkiler. 

Her şey SEO ile başlar. Öyleyse şimdi başlayın.

Genel SSS

SEO Öldü mü?

SEO ölmedi. SEO zamanla gelişir, bu da geçmişte etkili olan belirli tekniklerin veya yöntemlerin modası geçmiş ve daha uzun süre etkili olabileceği anlamına gelir.

SEO’mu Nasıl Geliştirebilirim?

İçeriğinize odaklanın ve hedef kitlenizin birincil acı noktalarına hitap ettiğinden emin olun. Hedef kitlenizin amacını doğru anahtar kelimelerle eşleştirmeli ve buna göre optimize etmelisiniz. 

SEO 2021’de Hala Alakalı mı?

SEO 2021’de hala geçerli. Sitenizi ve içeriğini hedef kitlenizin amacı doğrultusunda optimize etmeniz gerekir.

Seo ipuçları hakkındaki yazımız bu kadar umarım faydalı olmuştur.

”Google
28 Beğen

Yapılan Yorumlar