Teknobu

Kadın Yazılımcıların Oluşturduğu 5 Programlama Dili


Kadın Yazılımcıların Oluşturduğu 5 Programlama Dili

Kadın Yazılımcıların Oluşturduğu 5 Programlama Dili

Kadın Yazılımcıların Oluşturduğu Programlama Dilleri

Yazılım geliştirme endüstrisi erkekler tarafından yönetilmektedir. Kadınların da bir etkisi olduğu doğrudur, ancak katkıları hala medyada geniş yer almamaktadır.Son yıllarda, kadın yazılım geliştiricilerinin sayısı önemli ölçüde artmıştır. Bildiğiniz gibi, dünyanın ilk bilgisayar programcısı bir kadındı ve programlama dillerinin gelişimine uzun süreli katkıda bulundular. Kadınlar tarafından oluşturulan beş dile bakalım.

1. ARC Assembly

ARC Assembly, 1950 yılında Birleşik Krallık’ın Birkbeck Koleji’nde çalışırken Kathleen Booth tarafından oluşturuldu . Bunlar, programlamanın ilk günleriydi ve bir dizi 0 ve bir dizi program yazmanızı gerektiriyordu.Otomatik Röle Hesaplama veya ARC dili, bilgisayar programlarını daha basit, daha kolay ve daha güvenilir hale getirmek için ARC bilgisayarı için geliştirilmiştir.

2. COBOL

Ortak iş odaklı dil (COBOL), 1959’da UNIVAC sistemleri üzerinde çalışırken ABD Donanması’nda Arka Amiral olan Grace Hopper tarafından oluşturuldu .Dil başlangıçta ABD hükümeti ve bir veri işleme programlama dili arayan işletmeler için oluşturuldu. Sadece Hopper’ın değil, Veri Sistemleri Dil Kayıtları Konferansının diğer üyelerinin de dilin gelişimine önemli katkısı vardır.

Bu Yazımızda Okuyun :   Web Sitelerinde Etiketler (Tag) İndeksletilmeli midir?

3. FORMAC

Formula Manipulation Compiler veya FORMAC, 1962 yılında Jean Sammet tarafından oluşturuldu . Temel olarak, 1950’lerde IBM tarafından geliştirilen FORTRAN’ın bir uzantısı. Şirket, Jean’i dil üzerinde çalışması ve matematiksel hesaplama ve bilimsel hesaplama için daha kullanışlı hale getirmesi için işe aldı.1962’de, daha sonra sembolik matematiksel hesaplamalar için popüler hale gelen dilin bir uzantısını geliştirdi.

4. CLU

CLU, nesne yönelimli programlama dillerine doğru önemli bir adımdı. 1974 yılında Barbara Liskov tarafından yaratıldı .Barbara, ABD’de doktora derecesini alan ilk kadındı. bilgisayar bilimi. Bu dilin gelişimi sırasında MIT’deydi ve daha sonra soyut veri türleri, yineleyiciler ve paralel atama gibi kavramları tanıttı.Her ne kadar dil nesneye yönelik temel özelliklere sahip olmasa da, Java, Python ve C ++ gibi modern programlama dillerini oldukça etkiledi

5. BBC BASIC

BBC BASIC, 1981 yılında bir bilgisayar bilimcisi olan Sophie Wilson tarafından oluşturuldu. Televizyon programcılığı için oluşturulan ilk programlama diliydi. Dil, ‘Bilgisayar Okuryazarlığı Projesi’ adlı bir programı yayınlamak isteyen BBC için özel olarak oluşturuldu.Bu projenin amacı, daha sonra 16KB altında BBC için BASIC’in yeni bir versiyonunu yazan Sophie tarafından gerçekleştirilen programlama hakkında insanlara öğretmekti. BBC BASIC, prosedürleri, fonksiyonları ve IF-THEN-ELSE yapısını içeriyordu.

Bu Yazımızda Okuyun :   Programlama'yı Hızlı Bir Şekilde Öğrenmeniz İçin 10 Püf Noktası
”Google
23 Beğen