Teknobu

XHTML ve HTML5 in Arasındaki Farklar


XHTML ve HTML5 in Arasındaki Farklar

XHTML ve HTML5 in Arasındaki Farklar

Başlıca Farkları Nelerdir ?

  • HTML5, HTML in 5nci revizyonudur.
  • XHTML Genişletilebilir HTML şeklindede değerlendirilir.
  • XHTML, HTML ve XML arasında bir köprüdür.
  • XHTML daha çok HTML 4 için kullanılır.
  • HTML de açılan tüm etiketler kapanmalıdır.
  • HTML kodlama üzerindeki gereksinimleri XHTML göre daha azdır.

Webde kullanılan en güçlü ve yaygın bir dildir. İsmindende anlaşıldığı gibi HTML5, HTML dilinin 5nci revizyonudur. HTML çevrimiçi komut geliştirilmesinde kullanılan bir dildir. Açılımı Hyper Text Mark-up Language dir. Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Opera tarayıcılarının güncel sürümleri tarafından kısmen desteklenmektedir. Günümüzde kullanılan HTML 4.1 sürümü, Youtube, deneme aşamasında HTML5’i kullanıcılarına sunmaktadır.

HTML5 kullanmak aynı zamanda UI (kullanıcı arabirimi) mühendislerinin ve back end (sunucu uygulama) geliştiricilerinin sadece tek codebase kullanımından yararlanabiliyor olmaları demektir. Yapının temelleri aynı kalsa da, her platforma entegre edilmiş back end layerlar ve görüntüler olabilecektir. Bu, birbirine bağlı bir ürün tecrübesinin yaratılmasına yardım eden ürün çizgisinin karşısında, gelişimin yayılma sürecini hızlandırmaktadır.

Ses veya film etiketleri gibi birçok spesifik yönleriyle birlikte kullanılması gereken HTML 5, sadece bir biçimleme dili olmasından ziyade web uygulamaları yaratmakta da kullanılabilmektedir. CSS3 ve JavaScript ile birleştirmek çok daha güçlü uyumlu ve sağlam uygulamaları mümkün kılmaktadır. Uygulamalar bu sayede binlerce cihazda birçok ihtimale uygun şekilde kullanılabilmektedir. Özellikle de iliştirilmiş platformlar ve bağlanmış cihazlarla çok daha güçlü olacaklardır. HTML5 tüm HTML Sürümleri (HTML1.0 vb) ile uyumludur, ileride uyumlu kalması planlanmaktadır.

Bu Yazımızda Okuyun :   Büyük Başlıklar için 3 Stil Kodu Css

XHTML, açılımıyla Extensible HyperText Markup Language türkçesi Genişletilebilir Büyütülmüş Metin İşaretleme Dili istemci taraflı(client side) bir metin işaretleme dilidir. XHTML 26 Haziran 2000’den beri bir web standartıdır. Kodlama olarak oldukça büyük farklar yaratan bu dil için: XML sözdiziminin HTML içinde kullanılmasıdır diyebiliriz. HTML dilinin farklı tarayıcılarda (bknz. Internet Explorer, Firefox, Opera) farklı yorumlanması ve sözdiziminde fazla düzensizlik ve hata olduğu için XHTML W3C(World Wide Web Consortium “ WWW) tarafından önerilmiştir. XHTML’nin diğer bir özelliği de kodlama yapanları CSS teknolojisini kullanmaya özendirmesidir diyebiliriz.

”Google
24 Beğenmekten Vazgeç