Teknobu

Soğuk Sıkım Hindistan Cevizi Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir ? Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey


Soğuk Sıkım Hindistan Cevizi Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir ? Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

Soğuk Sıkım Hindistan Cevizi Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir ? Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

Soğuk sıkım hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir? Soğuk sıkım hindistan cevizi yağı ne için kullanılır? Soğuk sıkım hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır? Soğuk sıkım Hindistan cevizi yağı saça faydaları? Soğuk sıkım Hindistan cevizi yağı kullananlar? Soğuk sıkım Hindistan cevizi yağı nasıl anlaşılır? Soğuk sıkım Hindistan cevizi yağı nerede Kullanılır? Soğuk sıkım hindistan cevizi yağı nasıl saklanır? Hakkında Herşey Bu yazımızda

Soğuk Sıkım Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Soğuk sıkım hindistan cevizi yağı, maddeyi hiçbir kimyasal işleme maruz bırakmadan üretme sonucunda elde edilir. Sıkılan ürün kurudur ve kesinlikle rafine işlem görmemiş olmalıdır.

Adından da anlaşılacağı gibi soğuk preslenmiş Hindistan cevizi yağı, işlem sırasında ısı uygulanmadan hindistan cevizinin hamuruna basılarak elde edilen yağdır. Mağazadan satın alınan saf hindistancevizi yağı çok pahalı olabilir ve aynı zamanda birçok kimyasal, katkı maddesi ve koruyucuyla doludur. Bununla birlikte, ev yapımı hindistancevizi yağı, doğal olarak çıkarılma şekli nedeniyle çok farklıdır. Evde hindistan cevizi yağı yapmanın iki basit yolu vardır: soğuk presleme yöntemi ve ısıtmalı yöntem. Hindistan cevizi yağınızı ne için kullanmak istediğinize bağlı olarak bu iki yöntemin tümü çok kullanışlıdır ve evde yapılması kolaydır.

Bu Yazımızda Okuyun :   Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır ? 2020

Hindistan cevizinin içindeki su çıkarılarak kurutulur ve pul şekline gelecek şekilde öğütülür. Düşük bir sıcaklıkta (24-27°C) pres kullanılarak hindistan cevizi yağına ulaşılır. Besinsel nitelikleri korumanın en etkili yolu bu yöntemdir. Rafine olmadığı için kendine özgü lezzetli kokusu bozulmadan kalır.

Hindistan cevizi yağını farklı fiyat aralıklarında görmeniz mümkündür. Bunun sebebi, farklı şekillerde üretilme yöntemleridir. Bu yöntemlere göre hindistan cevizi yağının içerisindeki minerallerin ve vitaminlerin oranı azalabilir. Soğuk sıkım yöntemi ile hindistan cevizinin içerisindeki vitaminler ve mineraller en iyi şekilde korunur.

Soğuk Sıkım Hindistan Cevizi Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir ? Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey
Soğuk Sıkım Hindistan Cevizi Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir ? Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

Soğuk Sıkım hindistancevizi yağı nasıl kullanılır

  • Soğuk preslenmiş hindistancevizi yağı, saç büyümesini desteklemek için kullanılabilir.
  • Hindistan cevizi yağı saç ve cilt için nemlendiricidir
  • Saç maskesi yapmak için hindistancevizi yağı kullanabilirsiniz.
  • Yüzde sivilceyi gidermek için kullanılır
  • Saç dökülmesi, kepek ve kafa derisi ağrılarının tedavisi için.
  • Çatlakların giderilmesinde cilt üzerinde kullanılabilir.
  • Vücut peelingi yapmak için
  • Makyajı temizlemek için hindistancevizi yağı kullanabilirsiniz.

Soğuk Sıkım Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

1. Esansiyel yağ asitlerinde yüksek

cycling 2005 in nuernberg 4 1558201 1599x1065 1 1024x682 1

Bu Hindistan cevizi yağları, sağlıklı bir vücut için gerekli olan bazı yağ asitlerini içerir. Bağışıklığı artırmaya yardımcı olurlar ve antibakteriyel özelliklere sahiptirler. Hindistan cevizi yağı, sporcuların kullandığı MCT (Orta Zincirli Trigliserit Yağı) adı verilen bir yağ türüne sahiptir. 

Bu Yazımızda Okuyun :   Sağlık Bakanlığı Personel Atalamaları Ne Zaman Yapılacak

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri cilt bakımı için de faydalıdır. Kuru ciltler için nemlendirici görevi gören yüksek nem içeriğine sahiptir. 

2. Saçınızı Daha Sağlıklı Hale Getirir

medusa 1434410 1600x1200 1 1024x768 1

Söylemeye gerek yok, saçınızı daha sağlıklı kılar. Annemin bize soğan yağıyla bir “şampiyon” vereceği çocukluk günlerimizi sevgiyle hatırlıyoruz. Saçınız için yumuşatıcı özelliklere sahiptir, saçınızı daha kolay yönetir ve daha az kıvırcık yapar. Parlaklık katar ve saçınızı parlaklaştırır. Saç dökülmesi, grileşme veya hasar görmüş saçlar için hindistancevizi yağı çözümdür!

Saç derisinin daha sağlıklı olmasını da sağlar. E Vitamini ve K Vitamini ile zenginleştirilmiş kepeği önler ve kuruluğu önlemek için saç derinizi nemlendirir. Saç derisi çıbanlarından muzdaripseniz, onları yatıştırmak için hindistancevizi yağı kullanın. Her türlü tahrişi giderir ve saç derinizi besler. 

Sağlıklı saçlara merhaba deyin!

3. Metabolizmayı artırır ve sindirime yardımcı olur

OBBPMH0 1024x897 1

Birkaç çalışma, hindistancevizi yağındaki yağ asitlerinin metabolizmayı tüm gün boyunca hızlandırabileceğini kanıtladı! Sporcuların hindistancevizi yağlarına bu kadar ilgi duymasına şaşmamalı. Enerjinizi yükseltir ve sizi daha aktif hale getirir. Sindirime yardımcı olur ve B vitamini eksikliği ile ilgili herhangi bir sağlık sorununu önler. 

4. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

28767 1024x683 1

Kilo kaybı ve Yağlar en iyi arkadaş değildir. O halde neden kilo vermeniz için tavsiye ediyoruz? Çünkü hindistancevizi yağı arkadaşınız olabilir. Şaka yapmıyorum! Hem Cold Pressed hem de Virgin Coconut yağı, çoğu yağ gibi doymuş yağlar içermez ve bu nedenle kalori sayınıza çok fazla katkıda bulunmaz. Sağlığınıza zararlı kimyasallar içermez. Tereyağı yerine kullanabileceğiniz aromatik cevizli bir tada sahiptir. Diyet yapıyorsanız, bu salatalarınız için harika bir aroma katan iyi bir garnitür olabilir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Reflü Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

5. Kolesterol Kontrolüne Yardımcı Olur

549500 PJZU3J 999 1024x683 1

Çoğu rafine yağ, iyi kolesterolü düşürür (vücudunuz için yararlıdır) ve kötü kolesterolü artırır (vücudunuz için zararlıdır). Ama kurtarıcı hindistancevizi yağınız tam tersini yapıyor! “İyi” kolesterolü yükseltir ve “kötü” kolesterolü düşürür. Yani sonuçta kalp sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur! Soğuk preslenmiş saf hindistan cevizi yağı, sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı için size daha iyi bir şans verir. 

6. Diş Sağlığını İyileştirir

889 2 1024x683 1

Hindistan cevizi yağı, daha iyi diş sağlığı için çözümünüzdür. Ağız kokusunu azaltır ve ağzınızın hindistancevizi gibi kokmasını sağlar! Plak ve çürükler gibi hayati diş sorunlarınız olduğunda bile. Birkaç çalışma, hindistancevizi yağı çekmesi için umut verici sonuçlar göstermiştir. Bir süre ağzınızda döndürün ve güzel dişlere hoş geldiniz! 

Yağ çekmek için yenilebilir hindistancevizi yağı kullandığınızdan emin olun. Çoğu saf hindistancevizi yağı yenilebilir, bu nedenle kullanımı güvenlidir. Sonuçta mide bulantısı yaşamak istemezsiniz. 

7. Bağışıklığı Artırmak İçin Antimikrobiyal Kullanımlar

3972298 1024x683 1

Hindistan cevizi yağı, kayda değer bir yağ asidi olan laurik asit içerir. Yutulduğunda antibakteriyel özelliklere sahiptir. Vücudunuzun içinde monolaurine dönüşür. Vücudunuzun zararlı bakteriler, mikroplar ve hastalığa neden olan patojenlerle savaşmasına yardımcı olur.

”Google
13 Beğenmekten Vazgeç