Teknobu

Türkiye de pandemi: Bir yılda neler yaşandı 11 mart 2020 ?


Türkiye de pandemi: Bir yılda neler yaşandı 11 mart 2020 ?

Türkiye de pandemi: Bir yılda neler yaşandı 11 mart 2020 ?

Türkiye’de pandemi tespit edilen ilk koronavirüs vakası tam bir yıl önce açıklandı

Türkiye de pandemi

Türkiye’de tespit edilen ilk koronavirüs vakası tam bir yıl önce açıklandı. Şimdiye kadar 2 milyon 807 bin 387 kişi Covid-19’a yakalandı, bunlardan 29 bin 160’ı hayatını kaybetti. Peki, o günden bu yana neler yaşandı? DW Türkçe, Türkiye’de ilk vakanın açıklandığı 11 Mart’tan bugüne yaşanan önemli gelişmeleri mercek altına aldı.

Hastalığın ortaya çıkışı ve alınan önlemler
Aslında Türkiye’nin koronavirüs ile tanışması 11 Mart öncesinde başladı. 31 Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde yaşayan 40’ın üzerinde kişide zatürre benzeri bir hastalık pandemi olduğu bildirildi. Ancak daha sonra hastalığın zatürre olmadığı ve yeni bir virüsten kaynaklandığı anlaşıldı. Solunum yolunu etkileyen, tedavisi ve o dönemde aşısı olmayan SARS-CoV-2 adlı virüs sebebiyle, dünyanın alarma geçtiği bu dönemde, Türkiye’deki haber bültenleri, dünyanın dört bir yanındaki hastanelerden koronavirüs yoğunluğu manzaralarını ekrana taşıyordu. Pandemi dönemi zorlu geçti.

Hastalığın Çin’den sonra Güney Kore, ABD ve komşusu İran gibi ülkelerde görülmesinin ardından Türkiye, bir dizi önlem alarak hastalığın ülkeye girişini erteleme yönünde bir politika izledi. Bu sebeple, konuyla ilgilenmesi için uzman hekimlerden oluşan bir ekip kuruldu. 10 Ocak tarihinde kurulan Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda havaalanında termal kameralar kurulması, vakaların görüldüğü ülkelerden gelen yolcuların taramaya tabi tutulması, yine bu ülkelerden Türk vatandaşlarının tahliye edilmesi gibi önlemler alındı. Ocak ayından Mart ayının ilk haftasına kadar dünyanın dört bir yanında koronavirüs vakaları tek tek artarken Türkiye’de tek bir vaka rapor edilmedi. Ta ki 10 Mart’ı 11 Mart’a bağlayan geceye kadar.

Bu Yazımızda Okuyun :   Exxen Tv'ye İndir Nasıl Kayıt Olunur ?
pandemi

Kısıtlamalar başladı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 11 Mart’ta Türkiye’de ilk kez bir koronavirüs vakası görüldüğünü kamuoyuyla paylaştı. Dünya Sağlık Örgütü’nün hastalığın bir açıklamasıyla neredeyse eşzamanlı yapılan bu açıklamada Koca, söz konusu kişinin Avrupa’ya seyahat öyküsü olduğunu, adı açıklanmayan bir hastanede tedavisine başlandığını ve hastanın aile üyelerinin de gözetim altında tutulduğunu duyurdu. Koca’nın açıklamasını takip eden gün, yani 12 Mart tarihinden itibaren Türkiye’de ilk kısıtlama kararları devreye girdi ve kademeli bir şekilde hayata geçen bu kısıtlamaların kapsamı zamanla genişletildi.

”Google
15 Beğen