Teknobu

İspanya’da ki Kristal Hançer 2007-2010


İspanya’da ki Kristal Hançer 2007-2010

İspanya’da ki Kristal Hançer 2007-2010

İspanya’da ki Kristal Hançer 2007 ile 2010 yılları arasında İspanya’da kazı yapan araştırmacılar, kaya kristalinden yapılmış bir hançer keşfetti.

İspanya’da ki Kristal Hançer

İspanya’da ki Kristal Hançer 2007 ile 2010 yılları arasında İspanya’da kazı yapan araştırmacılar, kaya kristalinden yapılmış bir hançer keşfetti. Kristalden yapılan bu hançerin elde edilmesi için büyük bir ustalık gerektiği belirtildi.
Dünyanın birçok noktasında gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda antik medeniyetlere ait çeşitli antik araçlar bulunuyor. İspanya’da da benzer bir keşif yapıldı ancak bu keşif, diğerlerinden biraz daha farklı. Yapılan bu kazıda taştan ya da çakmaktaşından değil kristalden yapılmış bir araç bulundu.

2007’den 2010 yılına kadar yapılan kazı çalışmalarında kaya kristalinden yapılmış bir hançer bulundu. Uzmanlar, bu hançerin tarih öncesi İberya’da keşfedilmiş teknik olarak en sofistike araç olduğunu belirtirken bu hançeri yontmak için büyük bir yetenek gerektiğini de dile getirdi.

Yaklaşık 5000 yıllık, 21,5 inç uzunluğundaki bu hançer, yine hepsi kaya kristalinden yapılmış 10 ok ucu, dört bıçak ve silah yapmak için kullanılan bir çekirdekle birlikte bulundu. Bu silahların bulunduğu yerin kristal madeninden oldukça uzak olması, bu materyallerin çıkarılması ve işlenmesi için yüklü miktarda ödeme yapan bir elite ait olduğu düşüncesini öne çıkardı.

Bu Yazımızda Okuyun :   ABD’nin 46. Başkanı Joe Biden

Araştırmacılar, bu dönemlerde kaya kristalinin sembolik bir öneme sahip olabileceğini; bu tür topluluklarda zindelik, sihirli güçler ve atalarla iletişim için kullanılabileceğini belirtiyor. Quaternary International dergisinde yayınlanan bir makalede, bu buluntuların o dönemde sadece elit kişilerin sahip olabileceği cenazelerde kullanılan alet edevatları temsil ediyor olabileceği de belirtiliyor. Yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki her dönemde silah yapımına oldukça önem verilmiştir. Hangi dönem hangi uygarlık olursa olsun Silahlanmaya önem verildiği gözler önüne serilmiş oluyor bir kez daha.

image 21

Yapılan kazı çalışmalarında çok eskiye dair bilgi edinmek insanlara tarihi bakımından dönemleri öğrenme ve yaşam tarzları hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Her dönem kedi imkanlarını kullanarak bu gün bile bizi hayrete düşürecek nasıl yapıldı o günün imkanları ile demeden edemiyoruz. Hançer bugün bile görenleri etkileyecek şekilde yapılmış. Koşullar ne olursa olsun bir aleti yapmak o günün şartları dahi olsa ortaya çıkması için hiç bir engel olmadığını ortaya koyuyor.

Bakıldığında işçiliği olsun işlevi olsun muazzam bir alet olduğu gerçekten de belli oluyor. İnsanlar tarih boyunca silah ve silahlanmaya önem vermiştir. Görüldüğü üzere yapılan silahlar bugün bile bizi etkiliyor.

Bu Yazımızda Okuyun :   Mayıs Ayı Pandemi Yardımı Nasıl Alınır? 1100 TL Yardım Online Başvuruları
”Google
9 Beğen