Teknobu

Sosyal Medyada Çekiliş Yapmak Artık Suç


Sosyal Medyada Çekiliş Yapmak Artık Suç

Sosyal Medyada Çekiliş Yapmak Artık Suç

Sosyal Medyada Çekiliş Yapmak Artık yasal değil , Sosyal medyada çekiliş yapabilmek için milli piyangodan izin alınması gerekiyor.

Sosyal Medyada Çekiliş Yapmak Hakkında Detaylı Bilgi

Herkese merhaba değerli dostlar , bugün sizlere haberlerde konusu olan içerikten bahsedeceğiz. Sosyal medyada çekiliş yapmak artık suç mu yasal değil mi ?

Evet arkadaşlar artık sosyal medyada kullanıcıları kafasına göre istediklerinde çekiliş düzenleyemeyecekler.

Sosyal medyada fenomen olan kişilerin takipçi sayılarını arttırmak için yılbaşını fırsat bilerek sosyal medya üzerinden düzenledikleri çekiliş videoları, Milli Piyango’ya takıldı. Milli piyango bu konu üzerine bu sefer düştü ve gerekeni yaptı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, geçen günlerde yaptığı denetimlerde sosyal medyada fenomen haline gelen bazı kullanıcıların yayınladıkları videolarda kanunsuzluk fark etti. ‘Fenomen’ olarak adlandırılan bazı sosyal medya kullanıcılarının düzenli olarak ya da yılbaşı nedeniyle hesaplarından çekilişler düzenleyerek takipçilerine bir takım hediyeler verdikleri belirlendi.

Derinlemesine yapılan incelemelerde, takipçi sayısı en az 1.7 milyon olan Başak Karahan, Enes Batur, Reymen gibi fenomenlerin yayınladıkları videolarda şans oyunu tertip ettiklerini belirledi. Çünkü, şans ve talih oyunları düzenlenme yetkisi kanun hükmünde kararnameyle Milli Piyango’ya verilmişti. Sadece milli piyangonun kararlarıyla yapılabilir.

Bu Yazımızda Okuyun :   New York Borsası yükselişle açıldı 2021
Sosyal Medyada Çekiliş Yapmak
Sosyal Medyada Çekiliş Yapmak

Sosyal Medyada Çekiliş Yapmak İçin Milli Piyango’dan izin alınması gerekiyor

Bu nedenle suç işledikleri belirlenen fenomenlerin bulunduğu kullanıcılara idari ve adli soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında şans oyunlarını planlama, tertip etme ve çekiliş düzenleme hakkının idareye ait olduğu belirtilip, çekiliş düzenleyen kişilerin her ne şekilde olursa olsun katılım hakkı verilerek karşılığında değerli ya da değersiz hediye vermesi için Milli Piyango’dan izin alması gerektiği belirlendi. Fakat söz çekiliş düzenleyen 10 ismin Piyango idaresine herhangi bir başvurusu olmadığı ortaya çıktı.

Emniyet tarafından düzenlenen fezlekede, Milli Piyango’ya ait kanun hükmünde kararnamede oyunları tertipleyenlerle ya da kanunu ihlal edenler 10 milyon TL’ye kadar idari para cezası ve iki seneye kadar hapis cezası hüküm olacağı anlatıldı. Fezleke İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Savcılık tarafından Enes Batur, Yusuf Aktaş, Başak Karahan, Kemalcan Parlak, Cantuğ Özsoy, Pelin Baynazoğlu, Ahmet Sonuç, Taner Yeşildağ’ın aralarında bulunduğu on fenomen hakkında soruşturma başlatıldı.

2457336084917 188 Intro to Social Media.width 1200
Sosyal Medyada Çekiliş Yapmak

Bundan sonraki süreçlerde sosyal medyada çekiliş yapmadan önce bir düşünün çok dikkatli olmalısınız. Yasal bir şekide çekiliş yapmak için sizlerde milli piyangodan izin alınız.

Bu Yazımızda Okuyun :   La Casa de Papel 5. Sezon Ne Zaman Saat Kaçta ?
”Google
14 Beğenmekten Vazgeç

Yapılan Yorumlar