Web Analytics
Teknobu

Köpeklerde Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? 2022
Köpeklerde Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? 2022

Köpeklerde Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? 2022

Köpeklerde Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Köpeğinizin Zehirli Bir Şey Yediğini Nasıl Anlarsınız? bu yazımızda köpek zehirlenmesi belirtileri ve evde neler yapılabilir bunlardan bahsettik.

Köpeğiniz için zehirli olabilecek birçok toksin, bitki , kimyasal veya yiyecek vardır. Köpeklerimizi zehirli maddelerden ne kadar uzak tutmaya çalışsak’ta bazen bu olmayabiliyor.

Toksinin ne olduğu veya nereden geldiği önemli değil, potansiyel zehirlenme belirtilerini fark etmek ve köpeğinizin hayatta kalmasına yardımcı olmak için hızlı adımlar atmak için bilmeniz gerekenler burada.

Köpeklerde Zehirlenme Belirtileri 

Köpeklerde Zehirlenme Belirtileri
Köpeklerde Zehirlenme Belirtileri

Bir köpekte zehirlenme belirtileri şunları içerebilir: 

  • Gastrointestinal belirtiler: kusma, ishal, aşırı tükürük salgısı, iştahsızlık ve mide bulantısı veya kuru kabarma
  • İç kanama:  Soluk diş etleri, kalp çarpıntısı, öksürme veya kan kusma, halsizlik veya uyuşukluk veya bir köpeğin düşmesi veya çökmesi ile kendini gösterir.
  • Böbrek yetmezliği: artan veya azalan idrara çıkma, artan içme ve ayrıca iştahsızlık, kusma veya ishal
  • Karaciğer yetmezliği: sarı diş etleri, anormal veya donuk etki ve ayrıca katranlı dışkı (melena), kusma, ishal veya düşük kan şekeri nedeniyle çökme.

Köpeğiniz Zehirlendiyse Ne Yapmalısınız?

Köpeğinizin zehirli bir şey yediğini biliyorsanız, yapmanız gerekenler:

  1. Köpeğinizin nefes aldığından, uyanık olduğundan ve normal davrandığından emin olun.
  2. Köpeğinizi ve diğer herkesi zehirlenmenin kaynağından uzak tutun. Ne yendiğini not edin ve ürün veya nesneyle ilgili tüm bilgi etiketlerini saklayın. Bu, tıp uzmanlarının tedavi için doğru kararı vermesine yardımcı olacaktır.
  3. Zehir köpeğin kürkündeyse, güvenli bir şekilde yapabiliyorsanız, köpeği iyice yıkayın.
  4. Evde herhangi bir ilaç veya panzehir kullanmayın. Ve bir veterinerle konuşmadan önce köpeğinizi kusturmaya çalışmayın. Kusma doğru yaklaşım olabilir, ancak köpeğinizin ne yediğine ve vücudunda neler olduğuna bağlı olarak da tehlikeli olabilir.
  5. Köpeğinizin tıbbi yardıma ihtiyacı varsa, veterinerinizi veya en yakın acil veteriner kliniğini en kısa sürede arayın. Bir köpek zehirlenmesi için ne kadar erken yardım alırsanız, köpeğinizin zehirlenmeden kurtulma şansı o kadar iyi olur.
”Google
13 Beğen