Teknobu

Her Programcının Bilmesi Gereken 10 Şey


Her Programcının Bilmesi Gereken 10 Şey

Her Programcının Bilmesi Gereken 10 Şey

Yeni veya keşfedici bir programcı olarak neleri bilmeniz ve öğrenmeniz gerektiği ve bu becerileri nereden öğrenebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Bir süredir programlama yapıyorsanız ve programlamayı öğrenmek istiyorsanız, o zaman iyi bir programcıyı neyin oluşturduğunu düşünüyor olabilirsiniz.

Bu yazıda, her programcının bilmesi gerektiğine inandığım 10 şeyi paylaşacağım .

Buna C++ veya Java gibi bir programlama dili , veri yapıları , algoritmalar ve bilgisayar ağları ile ilgili temel bilgiler, Microsoft Word ve Excel gibi temel araçlar , SQL ve UNIX gibi beceriler , Eclipse veya Visual Studio gibi editörler ve metin editörleri dahildir .

Bu liste hiçbir şekilde tam değildir, ancak bir programcının bilmesi gereken şeyler için iyi bir başlangıç ​​noktası sağlar.

Yazılım geliştirme alanında bir kariyer hedefliyorsanız ve bir programlama işi arıyorsanız, bunlar rekabetinizin önünde kalmak için öğrenebileceğiniz ve geliştirebileceğiniz şeylerdir.

Her Programcı ve Geliştiricinin Bilmesi Gereken Şeyler

Daha fazla uzatmadan, işte ne olursa olsun, kişisel olarak inandığım şeylerin bir listesi, her programcının bilmesi gerekir. Bunlar temel becerilerdir ve size uzun süre hizmet edecektir.

Bu becerilere zaman, para ve çaba açısından yapılan herhangi bir yatırım, kariyeriniz boyunca ödüller kazanmanıza yardımcı olacaktır.

1) Veri Yapıları ve Algoritmalar

Eğer bir programcı olmak istiyorsanız veri yapısını ve algoritmalarını iyi bilmelisiniz; programcı olmanın en başında veri yapıları ve algoritmalar vardır. Eğer sıfırdan başlıyorsanız ilk bunları öğrenin.

Bu, herhangi bir programlama iş görüşmesinin önemli konularından biridir ve temel veri yapılarını (örneğin dizi , bağlantılı liste , harita , set) bilmeden gerçek dünya uygulaması yazmak mümkün değildir.

Bu nedenle her programcı bilgisayar bilimleri dersi sırasında veri yapılarını ve algoritmaları öğrenmek için ciddi çaba sarf etmelidir.

Kendi kendini yetiştirmiş bir programcı olsanız bile, veri yapılarını ve algoritmaları da bilmelisiniz; Aslında, birçok programlama bootcamp size veri yapılarını ve algoritmaları ilk şey olarak öğretecektir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Bir Yazılım Mühendisi ile Programcı Arasındaki 6 Temel Fark

Eğer kendiniz öğrenmek istiyorsanız Veri Yapıları ve Algoritmalar: Java ile Deep Dive başlamak için iyi bir yerdir.

0*gjXbzR2ikWIPwtlz
Veri Yapıları ve Algoritmalar: Programcı

2) Kaynak Kontrolü

Kaynak kontrolü kodu depolamak için kullanılır ve kodlayıcı veya yazılım geliştiricisi olmak istiyorsanız Git ve SVN gibi sürüm kontrol araçlarını bilmeniz gerekir.

Neyse ki Git ve Github pazarı kolaylaştırdı ve şimdi kuruluşların% 70’inden fazlası Git kullanıyor, böylece sadece Git’i öğrenerek kaçabilirsiniz.

Bu arada, Git’i iyi öğrenmek için biraz çaba göstermelisiniz ve dallanma ve birleştirme gibi gelişmiş sürüm kontrol kavramlarının yanı sıra hem komut satırını hem de GUI’yi kullanarak aracın kendisi ile rahat olmalısınız.

Yeni başlayanlar için GitHub Ultimate: Master Git ve GitHub iyi bir başlangıç noktasıdır .

0*RT6jF2VYVSVJIYEN
Programcı

3) Metin Editörleri

Programcı olarak çalışırken metin editörü kullanmadığım tek bir gün yok. Programcı olmayanlar ve bilgisayarlarla çalışan herkes için bile önemli araçlardan biridir.

Çoğunlukla Windows’ta NotePad ve Linux’ta VI kullandım , ancak IDE benzeri işlevler sağlayan Sublime ve NotePad ++ gibi gelişmiş editörler için birçok seçeneğiniz var.

Favori düzenleyicinizi ve klavye kısayollarınızı öğrenmek için biraz zaman harcamanızı öneririm, verimlilik ipuçları öğrenebileceğiniz bir şeydir. Eğer Sublime isterseniz Rapl Web Geliştirme için Sublime Metin böyle şeyler öğrenmek için iyi bir derstir.

4) IDE’ler

Modern IDE, herhangi bir programcı için en önemli araçtır. C, C ++ ve C # programcıları için seçim açıktır: Visual Studio. Python geliştiricileri için Jupiter Notebook her geçen gün daha da iyi hale geliyor.

Java programcıları için seçilecek üç ana IDE vardır: Eclipse , NetBeans ve IntelliJ IDEA .

Eclipse benim favorim olsa da, IntelliJ IDEA muhtemelen bunların en güçlüsü. IntelliJ IDEA hayranıysanız, Java Devs için IDE’nizi daha iyi öğrenmesi için IntelliJ IDEA Hileleri’ni kullanmanızı öneririz .

5) Veritabanı ve SQL

SQL bir klasiktir. 30 yıldan fazla bir süredir var ve sanırım 30 yıl daha sürecek. Veritabanının her yerde bulunduğu göz önüne alındığında, bir programcıdan SQL ile birlikte normalizasyon ve tablo tasarımı gibi temel veritabanı kavramlarına aşina olması beklenir .

Bu Yazımızda Okuyun :   Herhangi Bir Programlama Dilini Daha Hızlı Öğrenmek için Altın İpuçları

Birçok veritabanı var, ama sadece birini bilmek yeterli. Önemli nokta veritabanına aşina olmanızdır. Verileri nasıl ekleyeceğinizi / güncelleyeceğinizi / sileceğinizi ve almak için SQL sorguları yazacağınızı bilmelisiniz.

Toplama işlevine katılma gibi gelişmiş kavramların bilgisi büyük bir bonus ve bunu elde etmek istiyorsanız, Komple SQL BootCamp ile başlamak için harika bir yerdir.

0*FiPXQ pumHmPAhFQ

6) UNIX veya Linux

SQL gibi, UNIX de zaman testine dayanmıştır. Ayrıca 30 yıldan fazla bir süredir var ve umarım önümüzdeki yıllarda da orada olacak.

Çoğu programcı bir noktada Linux makinelerinde çalışmak zorunda olduğundan, Linx komut satırı hakkında iyi bilgi sahibi olmak uzun bir yol kat eder.

Etkili çalışmanızı sağlar. CPU ve bellek kullanımını kontrol ederek dosyaları arayabilir, sistemde neler olduğunu öğrenebilir ve temel ve gelişmiş görevleri gerçekleştirebilirsiniz.

Linux komutlarını öğrenmek istiyorsanız 5 Gün içinde Linux Öğrenin veUdemy’de Kariyer Seviyenizi Yükseltme kursuna gitmenizi öneririm.

0*gGL3e6yT WQzdd4b

7) Microsoft Excel

Excel, programcılar, yazılım geliştiriciler, proje yöneticisi, tüccarlar ve iş adamları için kral araçlarından biridir. Sadece elektronik tablo yazılımından çok daha fazlası.

Gelişmiş veri analizi yapmak için birçok kullanışlı özellik ve işlev sunar.

İlerlemeyi izlemek, verileri uzlaştırmak, veri analizi, veri kalitesi kontrolleri ve proje planlaması için Excel’i kullandım.

Birkaç kullanım alanı vardır ve bu yüzden her programcıyı Excel’i derinlemesine öğrenmeye teşvik ediyorum. Yalnızca verileri kopyalayıp yapıştırmak yerine, arama, sıralama, filtreleme gibi temel işlevleri bilmeniz gerekir.

Excel’i sıfırdan öğrenmek veya bilginizi geliştirmek istiyorsanız, Microsoft Excel – Başlangıçtan İleri Düzey’e Excel mükemmel bir başlangıçtır.

0*lzFgfh0SAWn4wnp1

8) Programlama Dilleri

Bir programcı olarak, bir programlama dili bilmeniz gerekir: C ++ veya Java veya belki Python veya JavaScript . Ne istersen seçebilirsin ama benim kişisel önerim en azından Java’yı bilmen.

Başlamak çok kolay ve bu yüzden yeni başlayanlar için iyi bir seçim. Aynı zamanda son derece güçlü ve neredeyse her şeye izin veriyor.

Bu Yazımızda Okuyun :   Veri Yapılarının Temel Şartları

Web geliştirme gibi temel şeyleri yapmaktan Big Data ile daha karmaşık görevlere kadar kütüphaneler var. Java öğrenmeye karar verirseniz, Tam Java MasterClass muhtemelen başlamak için en iyi yerdir.

0*KOoo4eNDlDLI6UHy
Eksiksiz Java MasterClass

9) Ağ İletişimi Temelleri

Bugünün dünyası birbirine bağlı dünya ve gittiğiniz her yerde, evinizden başlayarak, birçok cihazda Wi-Fi kullandığınız bilgisayar ağlarını, Yerel Alan Ağı’nı (LAN) Internet’e kullanan okullara, kolejlere ve ofislere bulacaksınız. .

Yazacağınız uygulamaların çoğu bağımsız olmayacak, ancak isteğin ağ üzerinden bir sunucuya geçeceği istemci-sunucu tipi bir uygulama olacaktır. Müşteriler uygulamanıza dünyanın her yerinden erişeceklerdir.

Sonuç olarak, uygulamanızı anlamak, geliştirmek ve desteklemek için ağ oluşturma esaslarını anlamanız gerekir. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Udemy’deki The Networking Fundamentals (Eğitim Ağı Temelleri)kursuna katılmanızı öneririm. Yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç ​​noktası.

0*6RlfsBW4q9GSUDeB
Eksiksiz Ağ Temelleri

10) Kodlama Dilleri

8. noktada sizden bir programlama dili öğrenmenizi istedim, ama burada sizden bir betik dili öğrenmenizi istiyorum? Neden? Aynı programlama dili komut dosyası dili olarak kullanılamaz mı?

Python gibi hem OOP kodlama hem de komut dosyası yazma için iyi olan bazı diller kesinlikle var ve bu yüzden en azından onu öğrenmenizi istedim. Ancak, C / C ++ veya Java’yı öğrenirseniz, bir Python veya Perl geliştiricisinin yapabildiği kadar hızlı bir şey elde edemezsiniz.

Python öğrenmek ve bir kursa ihtiyacınız varsa, Complete Python Bootcamp başlamak için harika bir derstir.

0*UbraE8q1vts0 YfG
Eksiksiz Python Eğitim Kampı

Komut dosyası dili, programlama dünyasındaki genel sorunları çözmek için araçlar ve komut dosyaları oluşturmayı kolaylaştırır. Python gibi bir komut dosyası dili üzerinde iyi bir komutunuz varsa, sıradan şeyleri kolayca otomatikleştirebilirsiniz.

Bir kez daha, bir taşta iki kuşu öldürmek için Python’u öğrenmenizi öneririm ve daha fazla kaynağa ihtiyacınız varsa, bu ücretsiz Python kurslarının listesi de çok yararlıdır

Bilgisayar bilimleri mezunları ve programcı olmayı hedefleyen kişiler, başarılı bir programcı olmak için şeyler, araçlar ve beceriler hakkında bilgi edinmek için bu makalemizden faydalanabilirler.

Yazımızı okuyup beğendiyseniz ve sizlere küçük bir yol olabildiysek ne mutlu bizlere.

”Google
28 Beğenmekten Vazgeç