Teknobu

Programlama’yı Hızlı Bir Şekilde Öğrenmeniz İçin 10 Püf Noktası


Programlama’yı Hızlı Bir Şekilde Öğrenmeniz İçin 10 Püf Noktası

Programlama’yı Hızlı Bir Şekilde Öğrenmeniz İçin 10 Püf Noktası

Merhaba değerli dostlar bugün sizlere bu yazımızda programlama’yı hızlı bir şekilde nasıl öğrenebilirsiniz bunla ilgili bazı püf noktalarına değineceğim. Gelelim şimdi programlama’yı hızlı öğrenmek için o püf noktalarına

Programcı olmaya karar verdiyseniz, bunun sürekli öğreneceğiniz anlamına geldiğini hatırlamanız gerekir. Yeni başlamış olmanız veya bir deneyiminiz varsa, yeni bir şey olacak, ustalaşmak önemli değil. Tabii ki, programlama maceranızın başında, öğrenecek daha çok şey var.

Başlangıçta her şey çok heyecan verici görünebilir. Tüm kaynakları, dersleri, kitapları ve ihtiyacınız olan her şeyi topladıktan sonra, her şeyi tamamlamak ve hedefinize ulaşmak için çağlar boyunca çalışacaksınız gibi görünebilir. Ancak böyle olmak zorunda değil, eğer akıllıca öğrenirseniz, programlamayı daha hızlı öğrenmek mümkündür.

Bu yazıda, daha hızlı öğrenmeme yardımcı olan birkaç yöntemi sizinle paylaşmak istiyorum. Umarım sizin için de yararlı olacaktır.

Programlama'yı Hızlı Bir Şekilde Öğrenmeniz İçin 10 Püf Noktası
Programlama’yı Hızlı Bir Şekilde Öğrenmeniz İçin 10 Püf Noktası

Programlama’yı Hızlı Bir Şekilde Öğrenmeniz İçin 10 Püf Noktası

Hadi başlayalım!

1. Temel Hususlar Önemlidir

Herhangi bir konuyu anlamak için temelleri anlamanız gerekir. Aynı kural programlama ile ilgilidir. Programlama dilinin temel kavramlarını bilmiyorsanız, gelişmiş bir uygulama oluşturmanın bir anlamı yoktur. Sizi sinirlendirecek ve programlamanın çılgınca karmaşık olduğu hissini verecektir. En baştan başlarsanız, her şey açık olacaktır. Bunu asla düşünmeyin, çünkü bu zaman kaybıdır. Gelecekte çok fazla zaman kazandıracak.

Bu Yazımızda Okuyun :   Veri Yapılarında Kullanılan Temel Terminolojiler Nelerdir ?

Aynı şey programlama dilini bilmemek değil, çerçeveleri öğrenmekle ilgilidir. Tabii ki mümkün ama zorlayıcı.

Unutmayın, sıfırdan başlayın ve temel unsurları anlayın.

2. Doğru Yöntemi Bulun

Programlamayı, videoları, kitapları, öğreticileri, dersleri öğrenmek için farklı kaynak tonları vardır. Bazıları bir kitap okumayı, diğerleri video kursunu izlemeyi, diğerleri ise interaktif bir kurs yapmayı tercih eder (Duomly’nin HTML ve CSS kursu gibi). Tercihinize uygun olana kadar iyi. Doğru kaynakları seçtiyseniz, hızlı bir şekilde sıkılmayacaksınız ve öğrenme size çok eğlenceli olacak.

Unutmayın, en önemlisi sizin için en iyi yolu bulmaktır.

3. Uygulama, Uygulama, Uygulama

Programlama teori ve birçok uygulama ile ilgilidir. Teorik kaynaktan yeni bir şey öğrendiğinizde bir proje oluşturun. Yaparak öğrenmek size en iyi deneyimi ve anlayışı verecektir. Teoriyi veya kodu okumak, programlamayı anlamak için yeterli değildir. İşiniz kodu oluşturmakla ilgili olacak, bu yüzden öğrenmek için yapmalısınız.

Ayrıca, yeni şeyler öğrenirken projelerinizin karmaşıklığını artırmayı unutmayın. Basit HTML giriş formundan, öğrendiğiniz diğer şeyleri uygulayarak uygulamanın tamamını oluşturabilirsiniz. En iyi uygulamaları kullanarak mevcut kodunuzu da geliştirebilirsiniz.

Her pratik görev yeni bir zorluktur ve yeni zorluklarla kolayca sıkılmayacaksınız ve öğrenme güzel, günlük bir rutin haline gelecektir.

Unutmayın, ne kadar çok kod satırı oluşturacaksanız o kadar çok öğreneceksiniz.

4. Meraklı Olun

Merak, öğrenmede size çok yardımcı olacaktır. Aslında öğrenmediğiniz zaman yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Demek istediğim, eğer konuyla ilgileniyorsanız, bilginizi geliştirmek için makaleler veya Youtube videoları gibi ek kaynaklar arayacaksınız. Ayrıca, programlama forumlarına veya Facebook gruplarına katılabilir ve daha deneyimli programcılara soru sorarak çok şey öğrenebilirsiniz.

Bu Yazımızda Okuyun :   Bir Programcı Olarak Kaçınılması Gereken Hatalar

Kitaplarda ve derslerde bulamayacağınız bilgileri size verebilirler çünkü gerçek hayattaki programlama deneyimlerini sizinle paylaşıyorlar. Bu nedenle, merak deneyimli insanlardan büyük bilgi edinmenize ve ilginç programlama konularını farklı bir perspektiften tartışmanıza olanak tanır.

5. Yardım İsteyin

Sorunla karşılaştığınızda ve kodunuz çalışmadığında, hata ayıklamak ve düzeltmek için günler harcarsınız; yardım istemek iyi bir fikirdir. Muhtemelen kodunuzu düzeltmek için birkaç gün daha harcayacaksanız çözümü bulacaksınız, ancak deneyimli bir kişi kodunuza bir göz atabilir ve muhtemelen birkaç saat içinde çözüme yardımcı olabilir. Ayrıca, size neyin yanlış olduğunu açıklıyorlar. Bu şekilde hatanızı anlayacaksınız ve hata ayıklamanın ne kadar sürdüğüne bağlı olacak, ancak gelecekte nelere dikkat etmeniz gerektiğini hatırlayacağınızdan eminim.

6. Verimlilik Konusunda Dikkatli Olun

Öğrenme programlama doğru çevre ve organizasyonu gerektirir. Kendinize bilgisayarla güzel ve temiz bir masa hazırlayın, müziğin odaklanmasını seviyorsanız, öğrenmek için bir çalma listesi hazırlayın, sizi rahatsız edebilecek veya sizi rahatsız edebilecek her şeyi kapatın. Her bir saatten sonra 5 dakikalık küçük bir mola planlamak harika bir fikirdir. Birkaç dakika dinlenmek önemlidir. Zihninizi temizlemenize yardımcı olur ve beyniniz çok daha fazla bilgi emer.

7. Hata Ayıklamayı Öğrenin

Programlama, yeni başlayan veya uzman olursanız olun, kodunuzu çok sık hata ayıklamanız gerekir. Sorunları çözmek için kullanmadıysanız, neyin yanlış olduğunu nasıl bulacağınızı öğrenmedikçe sinir bozucu olabilir. En önemlisi neyin işe yaramadığını bilmek, ardından uygun çözümü bulmak çok daha hızlıdır. Hata ayıklama araçlarının nasıl kullanılacağını öğrenmek harika bir fikirdir. Hata ayıklama konusunda iyiyseniz, programlama öğrenmek çok daha hızlı olacaktır.

Bu Yazımızda Okuyun :   2020'de Öğrenilecek En İyi Programlama Dilleri

8. Programlama Mantığını Öğrenin

Programlamaya başladığınızda, bazı yaygın, tekrarlanan kalıpların olduğunu fark edeceksiniz. Sorunlara programlama açısından bakmak ve bu mantığı öğrenmek önemlidir. Ayrıca, programlamada yapmanız gereken hemen hemen her görevi çözmenin mümkün olduğunu unutmayın. Kalıpları öğrenirseniz ve kodunuzu aşırı karmaşıklaştırmamak için basit çözümler oluşturmaya çalışırsanız harikadır. Nasıl düşüneceğinizi ve arkasındaki mantığın ne olduğunu öğrenirseniz, programlama size oldukça kolay gelecektir.

9. Topluluğa Katılın

Programlama topluluğu muazzam. Çok sayıda forum, Stackoverflow, Facebook grupları, Reddit forumları, buluşmalar ve katılabileceğiniz daha birçok sanal veya gerçek yer var. Diğer programcılarla tanışmak ve bilgi ve deneyimleri paylaşmak da programlamayı öğrenmek için harika bir yoldur. Başkalarından bilgi alıyorsunuz, kodunuzu incelemek için paylaşabilir, tartışabilir ve hatta başkalarına gösterebilirsiniz. Diğer programcılar projelerinizi görebilirse, size daha iyi neler yapılabileceğini söyleyebilirler ve yararlı bir ipucu paha biçilmezdir.

10. Portföyünüzü oluşturun

Muhtemelen kod yazmayı öğrenmeye başlamanızın nedeni bir programlama işi bulmaktır. Daha hızlı hale getirmek için, öğrendiğiniz zamandan yararlanabilirsiniz, Github veri havuzunuzu en baştan oluşturmaya başlayın. Bir Github hesabı başlatmanızı ve eğitim projelerinize git kullanmanızı tavsiye ederim. 

Sonuç

Yukarıdaki makalede, programlama’yı hızlı öğrenmeme yardımcı olan on ipucunu sizinle paylaştım. Bu ipuçlarının çoğunu kullanmaya başlamak için, kendinizi herhangi bir şekilde hazırlamanız gerekmez. Bazıları önemlidir, ilk önce temel bilgileri öğrenmek gibi. Sadece öğrenmeye zaman kazandırmakla kalmayacak, daha sonra farklı teknolojileri öğrenmek için mükemmel bir arka plana sahip olacaksınız.”Google
28 Beğenmekten Vazgeç