Teknobu

Çok Programlı Anadolu Lisesi Nedir ?


Çok Programlı Anadolu Lisesi Nedir ?

Çok Programlı Anadolu Lisesi Nedir ?

Aklınıza takılan sorulardan birtanesi Çok Programlı Anadolu Lisesi Nedir ? Ne Demektir gibi soruysa işte sizlere cevabını sitemizde yayınladık.

Çok Programlı Anadolu Lisesi Nedir ? Ne demektir. İle ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Çok Programlı Anadolu Lisesi Nedir ?

Çok Programlı Anadolu Lisesi ; Genel olarak nüfusun ve öğrenci sayısının az olduğu bölgelerde düz lise, meslek lisesi, ve teknik liseyi tek okulda birleştiren liseye çok programlı anadolu lisesi denir.

Çok Programlı Anadolu Liseleri, 2014-2015 eğitim-öğretim yılından itibaren Çok Programlı Anadolu Lisesi ismi ile eğitim-öğretimleride öğrencilere hizmet vermektedirler.

Çok Programlı Anadolu Lisesi Nedir ?
Çok Programlı Anadolu Lisesi Nedir ?

Diploma okulda okunmuş programa göre verilir, örneğin çok programlı lisesinin meslek lisesi bölümünden mezun bir öğrenci meslek lisesi diploması, düz lise bölümünden mezun olan bir öğrenci ise düz lise diploması alır.

Çok programlı lisenin mesleki ve teknik eğitim programlarından birinden mezun olan öğrenci, yalnızca mesleki ve teknik eğitim üzerine eğitim veren okullardan mezun olan öğrencilerle aynı hakka sahiptir.

Çevrenin ve okulun şartları göz önünde bulundurulup, çok programlı lisedeki bölüm ve programlar buna göre belirlenir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Özlem Zengin: Söylediğim sonuna kadar gerçektir 2021

Çok Programlı Liselerde (ÇPL) her program kendi müfredatına uygun eğitim vermektedir.

Çok programlı lisenin mesleki ve teknik eğitim programında uygulamalı eğitim imkanı da sunulmaktadır.

b
Çok Programlı Anadolu Lisesi Nedir ?

Çok programlı lisenin mesleki ve teknik bölümü öğrencilerinin, bölümleri ile ilgili staj imkanı mevcuttur, öğrenciler, okulda edinilen teorik bilgiyi program türüne göre uygun işyerlerinde uygulama imkanı bulur. Bunun karşılığında ücret alır ve sigortası yapılır.

Çok programlı mesleki ve teknik lise mezunu öğrenciler bölümüyle ilgili üniversitenin önlisans bölümüne sınavsız geçiş yapabilmektedir.

Çok Programlı Liselerde (ÇPL) düz lise bölümünden mezun olan öğrencilerde ise üniversiteye sınavsız geçiş imkanı mevcut değildir.

Bazı çok programı liselerde, içerisinde sabah-öğle-akşam yemeklerinin ücretsiz olarak verildiği pansiyon imkanı mevcuttur.

Çok Programlı Liselerde (ÇPL)  her öğrenci kendisine verilen derslerden meshuldür ve turizm, giyim, makine, düz lise vb, her öğrenci kendi bölümünden mezun olur.

”Google
10 Beğen

Yapılan Yorumlar