Teknobu

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’dan çok ÖNEMLİ Açıklamalar


Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’dan çok ÖNEMLİ Açıklamalar

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’dan çok ÖNEMLİ Açıklamalar

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara, Ahmet Hakan’ın CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge programına misafir oldu. Prof. Kara, tüm dünyada artan koronavirüs vakalarına ait “Önümüzdeki süreler bizi tedirgin ediyor” ifadesini kullandı. Prof. Kara, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kısıtlama kararlarına ait değerlendirmesinde “mutlaka etkisi olacaktır” dedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, hiç kimsenin dışarı çıkmadığı bir tabloda rakamları aşağı çekebileceğimizi vurguladı.

Ahmet Hakan’ın yansız Bölge programında koranavirüsle mücadeleye ilişik eleştiri değerlendirmeler icra eden Prof. Dr. Kara’nın açıklamalarından öne çıkan noktalar özetle şöyle:

* Aslına bakarsak gerçekten çok büyük bir dalga geliyor ve ya tepe noktasında efsunk bir dalga yaşıyoruz şu anda. bütün dünya ülkeleri demeyelim fakat biroldukca ülkede bizim de dahil olarak çok hızlı bir yükseliş görülüyor.

* Dünya geneline bakmış olduğumız vakit ABD son iki haftadır bu güne kadar gördüğü en yüksek rakamları gördü. Avrupa’ya bakmış olduğumız da istilaın en yüksek rakamları geçen haftadan bu yana görülüyor. Bizi korkutan durum düne nazaran bugünün rakamları çok yüksek. Katlanarak yükseliyor.

* Aslına bakarsak bu şekilde bir hızlı yükselme dönemine İtalya Şubat ayında görmüştü, hepimiz Nisan ayında görmüştük. bu dönemde ise Nisan ayına bakılırsa daha yüksek. Önümüzdeki dönem bizi daha tedirgin ediyor. Mutlak ve mutlak daha tedbirler almamız gerekiyor.

Bu Yazımızda Okuyun :   Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş'a veda 2021
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'dan çok ÖNEMLİ Açıklamalar

* Bugün ben şöyle bir değerlendirme de bulunmuştum. şayet bana şahsi biri olarak sorarsanız bizim yapmamız ihtiyaç duyulan 3 hafta tam kapanmamız gerekir. 3 hafta tam kapanma sağlarsak rakamları aşağı çekmeyi sağlarız.

* Ama tam kapanma derken ev içi haricinde başka kimseyle görüşmemekten bahsediyoruz. ama burada ‘temizlik hizmetleri devam etsin’ dersek bu süreyi birazcık daha uzatmamız lüzumlu. Ne siz değerli üyelerimizin ne de kimsenin evden çıkmadığı bir üç hafta sağlarsak virüsün önünü keseriz.

Prof. Dr. Kara, tam kapanmanın psikolojimiz ve sosyal yaşamın devamı açısından tam kapatmanın olası görülmediğin anlatırken, bundan dolayı bu sürenin üç haftadan daha uzun olması gerektiğini belirtti.

Prof. Kara, dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ksıcaklıktlama kararlarına ilişkin “kesinlikle tesiri olacaktır” dedi. Kara şöyle devam etti:

* Bunu değerlendirmemiz lazım. Bir şahıs yaklaşık 3 kişiye bulaştırıyor. Hiç müdahale olmasa bu rakam 5-6 içinde. Bizdeki önlemler 3’ler civarında tutuyor. yazları bu 1.5’un dibine bile indi. Havaların soğuması, kapalı ortamlara girmemizle birlikte 3’lere çıktı. Tedbirlere uyarsak bu rakamlar 1’lere iner.

”Google
9 Beğen