Teknobu

Apple Watch EKG Özelliği Nasıl Kullanılır ?


Apple Watch EKG Özelliği Nasıl Kullanılır ?

Apple Watch EKG Özelliği Nasıl Kullanılır ?

Apple Watch, 2018’de piyasaya sürülen Seri 4’ten bu yana bir EKG özelliğine sahipti ve kalp sağlığını daha iyi, daha gelişmiş bir şekilde takip etmek isteyenler için gerçekten kullanışlı bir araç olabilir bu özelliği. Apple Watch’ın 4 serisi ve 5 serisi ile sadece 30 saniyede hızlı bir EKG alabilirsiniz. Atrial Fibrilasyon gibi kalp sorunlarını tanımlayarak kullanıcıların zamanında tıbbi yardım almasını sağlayabilir bu özellik.

Peki bir Apple Watch’ın EKG özelliğini nasıl kullanıyorsunuz ve bununla ne yapmalısınız ve yapmamalısınız? Hadi bir bakalım.

EKG nedir

Öncelikle, bir EKG’nin gerçekte ne olduğu konusunda temel bir anlayışa sahip olmalıyız. ABD’de bir elektrokardiyogram (EKG) veya EKG, kalp ritmi, kan akışı, elektrolit anormallikleri ve daha fazlası ile ilgili sorunları belirlemek için kalbin elektriksel aktivitesini ölçen bir testtir .

Bu Yazımızda Okuyun :   Mobil Satış Temsilcisi Ne İş Yapar? 2021

Apple Watch’un EKG özelliği, bir hastanede bulabileceğiniz EKG (veya EKG) kadar gelişmiş değildir. Örneğin kalp krizi olup olmadığını kontrol edemez veya elektrolit anormalliklerini belirleyemez. Bununla birlikte, kalbinizin ritmine bakabilir ve Sinüs Ritmi (normal atım modeli olarak da bilinir) veya Atriyal Fibrilasyon belirtileri olup olmadığını belirleyebilir.

Not: EKG’nizin A-Fib belirtileri göstermesi durumunda, derhal doktora gitmelisiniz.

Apple Watch’ta EKG Nasıl Kurulur ?

Apple Watch’ınızla EKG testlerinizi yapmaya başlamadan önce özelliği etkinleştirmeniz gerekecek. Bu, iPhone’unuzdaki Sağlık uygulamasına giderek yapılabilir.

Uygulamada, “EKG Uygulaması Ayarla” yazan bir bildirim görmelisiniz . Bunun üzerine hafifçe vurun, birkaç ayrıntı girin ve başlamaya hazırsınız.

Set up apple watch ecg health app
KURULUM AYARLARI

Not: Bu bildirimi bulamazsanız ve Apple Watch’ınızda EKG uygulaması yoksa, bu özellik ülkenizde yayınlanmıyor olabilir. EKG özelliğinin etkin olduğu ülkelerin listesini bu makalenin sonunda kontrol edebilirsiniz.

EKG Nasıl Alınır ?

Apple Watch ile bir EKG almak gerçekten çok kolay. EKG uygulamasını saatinizde başlatın ve Dijital Taç’a parmağınızla dokunun ve basılı tutun. Apple Watch’un bir EKG okuması alması 30 saniye sürer, bu yüzden sabırlı olun ve hareket etmemeye çalışın.

apple watch ecg measurement
EKG NASIL ALINIR ?

Apple Watch’unuzda daha iyi, daha doğru bir EKG okuması elde etmek için aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey:

  • Saatinizin bileğinizin etrafında sıkı olduğundan emin olun
  • Saati, Saat uygulamasında seçtiğiniz bileğinize taktığınızdan emin olun
  • EKG kaydı sırasında hareket etmeyin
Bu Yazımızda Okuyun :   Zoom Ekran Paylaşımı Ayarları Nasıl Yapılır? 2021

EKG Raporlarınızı Görüntüleyin ve Paylaşın

Bir EKG aldıktan sonra Apple Watch’unuz sizin için bir EKG raporu oluşturacak ve iPhone’unuza gönderecektir. Sağlık uygulamasından raporunuzun hazır olduğunu bildiren bir bildirim almalısınız.

Alternatif olarak, bu raporları Sağlık uygulamasında da görebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

health app heart reports
  • Burada, ‘Elektrokardiyogramlar (EKG)’ ye dokunun.
ecg reports health app

Sağlık uygulamasından EKG raporlarınızdan birini seçip ‘ Doktorunuz için PDF’yi Dışa Aktar ‘ seçeneğine dokunarak bu EKG raporlarını doktorunuzla paylaşmak istediğinizde dışa aktarabilirsiniz .

export ecg report for doctor

Apple Watch EKG Özelliğinin Kullanılabilirliği

AvusturyaAlmanyaİtalyaSingapur
BelçikaYunanistanLüksemburgSlovakya
KanadaGuamHollandaispanya
HırvatistanHong KongNorveçİsveç
Çek CumhuriyetiMacaristanPolonyaİsviçre
DanimarkaİzlandaPortekizUK
FinlandiyaHindistanPorto RikoAmerika Birleşik Devletleri
FransaİrlandaRomanyaAmerika Birleşik Devletleri Virgin Adaları
Hangi ÜLKELERDE KULLANILIR ?

Apple Watch’un EKG Özelliği ile Kalbinizin Sağlıklı Olmasını Sağlayın

Apple Watch’un EKG özelliği, EKG ve Kalp Hızı Kurtarma gibi kalp sağlığı hakkında temel bir fikir edinmek için mükemmeldir . Kalbinizin atma ritmiyle ilgili sorunları erkenden tespit edebilir ve zamanında tıbbi yardım almanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, Apple Watch’un uygun tıbbi ekipmanların yerini almadığını ve EKG özelliğinin bir hastanede bulacağınız EKG’ler kadar gelişmiş olmadığını unutmayın. Kalp sorunları yaşıyorsanız, bir doktora görünün ve herhangi bir sorunu tanımlamak için sadece Apple Watch’a güvenmeyin.

Bu Yazımızda Okuyun :   Samsung'un Bütçe Dostu Galaxy M01 FCC'yi Ortaya Çıkardı

Bununla birlikte, sadece A-Fib gibi şeylerin fark edilmediğinden emin olmak istiyorsanız, Apple Watch’taki EKG özelliği gerçekten kullanışlı olabilir.

Apple Watch
”Google
26 Beğenmekten Vazgeç