Teknobu

Yeni Dünya Kebabı Tarifi


Yeni Dünya Kebabı Tarifi

Yeni Dünya Kebabı Tarifi

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz. Bugün Sizlere Güzel Bir Tarifimiz Var. 🙂 Gaziantep mutfağının tek mevsimlik, ve çok sevilen lezzetlerinden biridir yeni dünya kebabı. Daha çok şişe geçirilerek ve ızgarada pişirilse de özellikle evlerde fırınlanmış hali de sıkça yapılmaktadır. Şişte yapmak istiyorsanız köfteyi yeni dünyanın içine koymak yerine şişe bir yeni dünya bir top köfte şeklinde dizerek yapabilirsiniz.

Dana Kıyma Kullanabilir miyiz?

Kıymayı kuzu ya da dana kıyma olarak istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Ama içinde tuz ve karabiber dışında başka bir malzeme olmadığı, tarifte ekstra yağ kullanılmadığı için daha kokulu, aromalı ve yağlı olan kuzu kıyma daha uygun oluyor bize göre. Aynı şekilde yeni dünyanın ekşisiyle kuzu eti aroması birlikte hem bir kontrast hem de bir bütünlük oluşturuyor yemeğe. Vişneli ya da erikli kıymalı yaprak sarması yediyseniz daha önce ne demek istediğimi daha iyi anlamış olabilirsiniz. Yine de kuzu eti kokusundan çok hoşlanmıyorsanız yarı yarıya kuzu-dana karışımı bir çeşit olarak kullanabilirsiniz. Ya da Hiç hoşlanmıyorsanız da dana kıyma kullanabilirsiniz. Usule uymak için damak zevkini geri plana atmak asla olmaz. 🙂

Bu Yazımızda Okuyun :   Vişneli Kek Tarifi

Hem hazırlaması çok basit hem de sofrada çok göz dolduran bir yemek yeni dünya kebabı. Mevsim kısıtından dolayı sürekli yapılabilecek bir yemek değil ama mevsiminde birkaç kez yapıp yeni dünya mutfağa biraz daha dahil edilebilir. Eskiden olsa tam bir misafir yemeği derdim ama misafirlik de kalmadı artık. Tam bir özel gün yemeği diyelim o zaman. Doğum günü kutlaması olur, yıl dönümü olur. Bu mevsimde böyle bir günde iyi bir kebapçıya gitseniz de spesiyal olarak tavsiye edilebilecek bir yemek zaten yeni dünya kebabı. Aynısının daha içinde ne olduğunu biliyoruz halini evde yapabilirsiniz artık.

Afiyetle kalın…

Porsiyon : 2-4 Kişilik

Malzemeler

  • 500 g kuzu kıyma,
  • 12 adet yeni dünya,
  • 1 çay kaşığı karabiber,
  • Tuz.

Hazırlanışı

  1. Yeni dünyaları uç kısımların tam olarak kopmayacak şekilde ikiye kesin ve çekirdeklerini çıkarın,
  2. Bir kapta kıyma, karabiber ve tuzu güzelce yoğurun,
  3. Kıymayı 12 eşit parçaya bölüp her bir parçayı bir yeni dünyanın ortasına top şeklinde yerleştirin,
  4. Yeni dünyaları bir fırın kabına dizin,
  5. 190 derecede önceden ısıtılmış fırına verip üzerleri kızarana kadar pişirin.
Bu Yazımızda Okuyun :   Misket Köfteli Patates Paçası
”Google
21 Beğen