Teknobu

Programlama Nasıl Öğrenilir?


Programlama Nasıl Öğrenilir?

Programlama Nasıl Öğrenilir?

Programlama günümüzde artık en çok aranan beceriler arasında yer almaktadır. Nitelikli programcılar için büyük talep göz önüne alındığında, iş arayanlar ve yeni başlayanlar için programlamanın nasıl öğrenileceği anlamak gerekir.

Programlamayı öğrenmek birçok kişi için zor görünüyor. Bu genellikle kodlamayı öğrenmek için uyguladıkları yanlış yaklaşımdan kaynaklanmaktadır. İnsanlar karmaşık uygulamalar yapmak ister ve genellikle temel programlamayı bile bilmezler. Bu bana da oldu. Java’nın temellerini bilmeden bile üniversitede bir Android atölyesine katıldım. O zamanlar çoğunun benim anlayışımın ötesine geçmesi şaşırtıcı değildi. Benzer deneyimleri olan birçok insan var ve bu nedenle programlamanın zor olduğunu düşünüyorlardı.

Şimdi, o olayı düşündüğümde, bunun çok yaygın bir sorun olduğunun farkındayım. Bu nedenle, çok daha az sinir bozucu ve aslında eğlenceli olan programlamayı öğrenme yaklaşımını paylaşmak istiyorum! Bu makalenin tüm amacı doğru programlama yapılırsa programlama öğrenmek eğlenceli olabilir!

489 4898284 clipart woman programmer png download 1
PROGRAMLAMA NASIL ÖĞRENİLİR ?

Programlama Nasıl Öğrenilir?

Bu makalede, programlamayı doğru bir şekilde nasıl öğreneceğimizi göreceğiz. Bu makale hem iş arayanlar hem de öğrenciler için yararlı olacaktır. İşte yeni başlayanlar için rehber olarak hareket edebilecek kodlamayı öğrenmenin yol haritasını sizlerle paylaşıyorum.

Bu Yazımızda Okuyun :   2020'DE ÖĞRENMENİZ GEREKEN EN İYİ 10 VERİTABANI

1. Bir programlama dilini tanıyın

Bir programlama diliyle rahat olmak, programlamayı öğrenmenin ilk adımıdır. İnsanlar genellikle C, C++, Java veya Python ile başlar. C++ oldukça hızlı ve iyi bir kütüphane desteğine de sahip – her iki dünyanın da en iyisi! Ayrıca, C++ rekabetçi programlama için iyi bir seçimdir çünkü oldukça hızlıdır ve Standart Şablon Kütüphanesi (STL) desteğine sahiptir. Programlamaya yeni başlıyorsanız ilk başlıyacağınız dil seçimi, ilgi alanlarınıza ve hedeflerinize göre son derece özneldir. Siz istediğiniz dilden başlayabilirsiniz. Fakat başladığınız öğrenmek istediğiniz dili iyi tanımalısınız.

Sözdizimi, veri türleri, değişkenler, döngüler, diziler vb. Gibi temel bilgileri de öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bu temel kavramları tanımak için basit uygulama tabanlı soruları çözmeye çalışın.

2. Veri Yapılarını ve Algoritmaları Öğrenin

Yukarıdaki bölümde bahsedilen dillerden herhangi biriyle rahat olduğunuzda, yapmanız gereken bir sonraki şey veri yapılarını ve algoritmaları öğrenmek. Veri yapıları ve algoritmalar, programlama için gereken doğru yeteneğin oluşturulmasına yardımcı olur. Veri yapıları hakkındaki bilgi, çözmekte olduğunuz sorun için doğru olanı seçmenize yardımcı olacaktır.Tüm veri yapıları her yerde kullanılamaz. Algoritmalar hakkında bilgi sahibi olduğunuzda, aksi takdirde kara kutular olarak karşınıza çıkacak olan birçok kütüphane fonksiyonunun çalışma mekanizmasını anlayabileceksiniz.

Bu Yazımızda Okuyun :   Herhangi Bir Programlama Dilini Daha Hızlı Öğrenmek için Altın İpuçları

 Bu veri yapılarını ve algoritmaların uygulanmasını düşünerek zaman ayırabilmeniz önemlidir. Nihayetinde kütüphane işlevleri kullanıldığından, bunların uygulanmasını öğrenmenin önemli olmayabileceğini düşünebilirsiniz. Bu, insanların sahip olduğu en yaygın yanılgılardan biridir. Uygulamayı anlamak, zaman karmaşıklığını değerlendirmenize yardımcı olacak ve bu da kodunuzu daha da optimize etmenize yardımcı olacaktır. Çeşitli veri yapılarının ve algoritmaların çalışmasını gerçekten görselleştirebileceğiniz inanılmaz bir web sitesi Visualgo var. Bu siteyi inceleyebilirsiniz.

3. Rekabetçi programlama ile ellerinizi pratikleştirin

Veri yapılarını ve algoritmaları öğrendikten sonra, SPOJ, Codechef, Codeforces, Topcoder, Hackerrank, Geeksforgeeks gibi web sitelerinde problemleri çözmeye başlamalısınız. Bununla birlikte, artan zorluk derecesinde sorunları çözmek daha iyidir. Sorunları gönderilen çözümlerin sayısına göre azalarak sıralayabilir ve çözmeye başlayabilirsiniz. 

Soruları çözme ve çözümleri kodlama konusunda rahat olduktan sonra, çeşitli çevrimiçi programlama yarışmalarına katılmaya başlayabilirsiniz. Bunu yapmak programlama becerilerinizi çok geliştirecektir.

4. Bir proje yapın

Artık problem çözme ve programlama becerilerinizi geliştirdiğinize göre, bazı yararlı uygulamalar yaratmanın zamanı geldi. Bazı popüler web geliştirme dilleri(Django, Flask, Ruby on Rails, vb.) kullanarak bir proje yapabilirsiniz. Bir uygulama yapmak, programcıların çoğunun yaptığı gerçek yazılım geliştirme hissi verecektir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Programlamayı Öğrenin: Programlamanın Hayatınızı Değiştirebileceği 7 Yol

Bazı web geliştirme projeleri yaptıktan sonra, Android veya iOS geliştirmede elinizi denemek isteyebilirsiniz. Kendinizi kısıtlamayın – ne isterseniz öğrenin!

5. Keşfedin

Programlama becerilerinizden emin olduğunuzda ve bazı projeler yaptıktan sonra, Bilgisayar Bilimi’nin çeşitli alanlarını keşfetmeye ve sizi en çok neyin etkilediğini görmeye devam etmelisiniz.

Bilgisayar Bilimi, birçok ilginç alt alanı olan geniş ve zengin bir alandır. Bilgisayar Bilimi’nin popüler alanlarından bazıları Yapay Zeka, Makine Öğrenimi, Şifreleme, Bulut Bilişim, Sistem Programlama, Bilgisayar Görme, Doğal Dil İşleme, Blockchain, Sanal Gerçeklik, Web Geliştirme, Mobil Uygulama Geliştirme ve daha fazlasıdır. İlginizin nerede olduğunu bilmek için mümkün olduğunca çok alanı keşfetmeye çalışmalısınız.

Günümüzde, yukarıda belirtilen alanlardan herhangi birini incelemek için birçok çevrimiçi kaynak vardır. 

Bir şeyi inceledikten sonra, bununla ilgili bir proje yapmaya çalışın. Projeler öğrenilen kavramların güçlendirilmesine yardımcı olur. Ayrıca, özgeçmiş yapma açısından iyidirler.

”Google
24 Beğenmekten Vazgeç