Teknobu

Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Nelerdir ?


Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Nelerdir ?

Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Nelerdir ?

Açık kaynak kodlu yazılımlar, telif hakkı sahibinin kullanıcılara herhangi bir amaçla yazılıma serbestçe erişim, değiştirme ve dağıtma hakları verdiği bir lisans kapsamında dağıtılan bilgisayar kodunu ifade eder.

Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Nedir?

Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Nedir?
Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Nedir?

Açık kaynak kodlu yazılımlar hareketi için 1998 yılında hizmet veren bir kuruluş olarak başlatılan Açık Kaynak Girişimi, açık kaynaklı yazılım olarak sınıflandırılmak için yazılım dağıtım şartlarının uyması gereken kriterleri özetleyen bir kılavuz olan Açık Kaynak Tanımı’nı kurdu ve yayınladı:

 • Ücretsiz Yeniden Dağıtım : Açık kaynak yazılım lisansı, birkaç farklı kaynaktan gelen programları içeren toplu bir yazılım dağıtımının bir bileşeni olarak yazılımın satışı veya dağıtımı için telif hakkı veya başka bir ücret gerektirmez.
 • Kaynak Kodu : Program kaynak kodunu içermeli ve derlenmiş formun yanı sıra kaynak kodda dağıtıma izin vermelidir.
 • Türetilmiş Çalışmalar : Lisans, değişikliklere ve türetilmiş çalışmalara izin vermeli ve bunların orijinal yazılımın lisansıyla aynı koşullar altında dağıtılmasına izin vermelidir.
 • Yazarın Kaynak Kodunun Bütünlüğü : Lisans, kaynak kodun değiştirilmiş biçimde dağıtılmasını kısıtlayabilir, ancak aynı zamanda değiştirilmiş kaynak kodundan oluşturulan yazılımın dağıtımına açıkça izin vermelidir.
 • Kişilere veya Gruplara Karşı Ayrımcılık Yapılmaması
 • Gayret Alanlarına Karşı Ayrımcılık Yapılmaması
 • Lisansın Dağıtımı : Programa eklenen haklar, bu taraflarca ek bir lisans uygulamasına gerek kalmadan programın yeniden dağıtıldığı herkes için geçerli olmalıdır.
 • Lisans Bir Ürüne Özgü Olmamalıdır
 • Lisans Diğer Yazılımları Kısıtlamamalıdır
 • Lisans, Teknolojiden Tarafsız Olmalıdır
Bu Yazımızda Okuyun :   Programlama Nasıl Öğrenilir?

Açık kaynak yazılım genellikle erken sürümler, sık entegrasyon, çeşitli sürümler, yüksek modülerleştirme, dinamik karar verme yapısı ve kullanıcıları ve ortak geliştiricileri tedavi etme pratiği gibi birkaç farklı model sergileyen çarşı modeli kullanılarak geliştirilir. Açık kaynak yazılım geliştirmeyi desteklemek için kullanılan çözümler arasında Concurrent Versions System (CVS) ve Git gibi araçlar, Bugzilla ve Redmine gibi hata izleyiciler ve Launchpad gibi kaynak kodu barındırma tesisleri bulunur.

Açık Kaynak Kodlu Yazılımların Artıları ve Eksileri Nelerdir ?

Açık kaynak yazılımın aşağıdakiler dahil birçok avantajı vardır:

 • Uygun maliyetli : Çoğu açık kaynak yazılım lisansı ücretsiz olarak mevcuttur.
  Güvenilir: Tipik olarak, binlerce bağımsız programcı yazılımdaki hataları test ediyor ve düzeltiyor.
 • Esnek : Modüler sistemler, çok sayıda farklı programcının özel arayüzler oluşturmak veya yeni yetenekler eklemek için işbirliğine izin verir.
 • Güvenli : Özgür yazılım, müşteri gereksinimlerine bağlı değildir ve bu nedenle tamamen teknik gereksinimlere uygun olarak geliştirilebilir.
 • Hızlı inovasyon : Farklı bakış açılarının, kurumsal hedeflerin ve kişisel hedeflerin karışımı inovasyonu hızlandırır.
 • Kullanım özgürlüğü : Telif hakkı endişeleri ve telif hakkı sorunları olmaksızın, kullanıcılar herhangi bir amaç için açık kaynak yazılıma özgürce erişme, bunları değiştirme ve dağıtma hakkına sahiptir.

Açık kaynak yazılım programlarıyla ilişkili bazı olası aksaklıklar vardır. Başlangıç ​​maliyeti olmamakla birlikte, dış destek ve bakım için bazı dolaylı, uzun vadeli maliyetler olabilir. Açık kaynak yazılımın geliştirici dostu yapısı ve sorunlara yanıt vermek ve sorunları çözmek için kullanıcı topluluğuna güvenme eğilimi nedeniyle harici destek gerekli bir bileşen olabilir. Açık kaynaklı yazılım çözümlerini benimseyen kullanıcılar için zorlu bir öğrenme eğrisi olabilir. Açık kaynaklı yazılım kullanmanın dezavantajları, bilgisayar korsanlarına maruz kalmayı içerebilir. Açık kaynak kodu, geliştirici topluluğu içinde daha fazla iyileştirme için kullanılabilir olmanın avantajlarından yararlanırken, aynı zamanda kötüye kullanmak için güvenlik açıkları arayan kötü niyetli kullanıcılar tarafından da görüntülenebilir.

Bu Yazımızda Okuyun :   SDLC Nedir ? Güvenli SDLC Yazılım Geliştirme Yaşam Döngüsünün Aşamaları 2021

Özgür Yazılım ile Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Arasındaki Fark Nedir?

Özgür yazılım, kullanıcıların yazılımı herhangi bir amaçla, fiyattan ziyade özgürlüğe vurgu yaparak kopyalamasına, dağıtmasına, incelemesine, değiştirmesine veya geliştirmesine olanak tanıyan koşullar altında dağıtılan bilgisayar yazılımını ifade eder. Yazılım Tanımı Özgür Yazılım Hareketi bir temel olarak Richard Stallman tarafından 1983 yılında ana hatlarıyla, yazılım ücretsiz olarak sınıflandırılabilir toplamak için “dört özgürlükleri” uymalı belirtmektedir:

 • Özgürlük 0 : Programı herhangi bir amaçla çalıştırmak için sınırsız özgürlük
 • Özgürlük 1 : Programın nasıl çalıştığını inceleme ve anlama özgürlüğü
 • Özgürlük 2 : Yazılımın kopyalarını paylaşma ve bu vesileyle insanlara yardım etme özgürlüğü
 • Özgürlük 3 : Programı geliştirme ve programda iyileştirmeleri dağıtma özgürlüğü, böylece herkes programdan faydalanabilir

Hem açık kaynaklı yazılımlar hem de ücretsiz açık kaynaklı yazılımlar temelde aynı lisans kümesine ve yazılım parametrelerine atıfta bulunurken, fark temel amaçlarda ve felsefede yatmaktadır. Açık Kaynak Girişimi, kamu geliştirme modelinin teknik özelliklerine ve pragmatik, iş vakası gerekçelerine dayalı açık kaynak fikirlerini teşvik etmeye odaklanır. Özgür Yazılım Girişimi, kullanıcı hakları, topluluk işbirliği ve siber uzayda özgürleşme gibi etik konulara daha fazla odaklanmaktadır.

Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Ne İçin Kullanılır?

Yapay Zeka, Makine Öğrenimi, biyoinformatik, nanoteknoloji, bilgisayar simülasyonu, veri madenciliği, veri görselleştirme bileşenleri, kurumsal arama motorları, web tarayıcıları dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere hemen hemen her alan tarafından bir şekilde çeşitli açık kaynak yazılım türleri benimsenmiştir. ara katman yazılımı, hata izleyiciler, oyun motorları, sağlık hizmetleri yazılımı, antivirüs, açık kaynak kontrol paneli yazılımı, açık kaynaklı GIS yazılımı, açık kaynak ilişkisel veritabanı yazılımı ve açık kaynak veritabanı yönetim yazılımı.

Bu Yazımızda Okuyun :   COVID-19 Sırasında Evden Çalışmanın 5 Etkili Yolu

En popüler ve en iyi açık kaynaklı yazılım örneklerinden bazıları arasında Apache Web Sunucusu, e-ticaret platformu osCommerce, internet tarayıcıları Mozilla Firefox ve Chromium, tam ofis paketi LibreOffice, GNU / Linux işletim sistemi ve onun türevi Android, bir mobil cihazlar için işletim sistemi.

Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar, Tescilli Yazılımdan Nasıl Farklıdır?

Kapalı kaynak yazılımı olarak da bilinen tescilli yazılım, yazılımın değiştirilmiş sürümlerinin kullanımı, erişimi, kopyalanması, değiştirilmesi veya dağıtımının herhangi bir kombinasyonunda kısıtlamalara sahip olan ve yazılımın yayıncısının fikri mülkiyet hakkını elinde bulundurduğu özgür olmayan bilgisayar yazılımını ifade eder. mülkiyet hakları.

Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Güvenli mi?

Açık kaynak yazılım, gerekli özen gösterilerek güvenle dağıtılabilir, ancak herhangi bir uygulama gibi, tamamen risksiz değildir. Açık kaynaklı yazılım, sorunları karakterize etmek ve güvenlik açıklarını hızlı bir şekilde tespit etmek ve düzeltmek için ortak bir ilgiye sahip olan geniş kullanıcı topluluğundan yararlanır. Bununla birlikte, açık kaynaklı yazılım uzun, kritik güvenlik incelemelerini atlatır ve güvenlik desteği garantisi vermez, bu da inisiyatif almayı veya bir güvenlik yöneticisi istihdam etmeyi, güvenlik sorunlarını izleme, güvenlik açıklarını tespit etme ve düzeltmeleri uygulama sorumluluğunu bireysel sistem sahibinin sorumluluğunda yapar kendi uygulamalarına.

”Google
16 Beğen

Yapılan Yorumlar