Teknobu

Nardugan Bayramı Ne Zaman Kutlanır?


Nardugan Bayramı Ne Zaman Kutlanır?

Nardugan Bayramı Ne Zaman Kutlanır?

Nardugan Bayramı Ne Zaman Kutlanır? Nardugan bayramı nedir? Kimler kutlar? Ne zaman kutlanır? İşte merak edilen soruların cevapları sitemizde.

Türkler’de Nardugan bayramı nedir, Türkler neden ağaç süslerlerdi, Hayat Ağacı neden yaparlardı, Noel Baba Orta Asya’da Ayaz Ata ve Kar Kız’dıTürklerin yüzyıllardır sürdürdüğü Nardugan (Nartugan) ismiyle bilinen ‘yeniden doğuş bayramı’ 21 Aralık’ta kutlanıyor. Çünkü dönenceye (ekinoks) göre en kısa gündüz, en uzun gecenin yaşandığı 21 Aralık’tan sonra yeni yılın geldiğine inanırlardı.

Bu Türklerin motiflerine ve kilimlerine yansımıştır. Çam ağacı süslemelerinin nedeni buydu. İşte bu ağaç süslemelerinin adına ‘Hayat Ağacı’ deniyordu.

Nardugan Bayramı Ne Zaman Kutlanır?

Nardugan Bayramı Ne Zaman Kutlanır
Nardugan Bayramı Ne Zaman

Nardugan, Roma’da Satürnalya, Antik Yunan’da ise Dionysos Şenlikleri olarak kutlanan, Türklerde Güneş’in Doğuşu anlamına gelen ve Ön Türkler’deki atalar kültü döneminden günümüze kadar Orta Asya coğrafyasında Güneş kültü adına kutlanan bir bayramdır. Her yıl 22 Aralık’tan sonra gelen ilk dolunayda kutlanır. Bunun nedeni ise Türklerin eski inanışına göre tıpkı Mısır mitolojisinde olduğu gibi gece ile gündüz sürekli savaşırlar ve 21 Aralık günü en uzun gecedir ve ardından Güneş daha çok görünmeye başlar, günler uzar. Bu yüzden Türklerce Ay yılı esasına dayalı olarak 22 Aralık gününü takiben ilk dolunayın çıktığı gün yeni yılın ilk günüdür.

Bu Yazımızda Okuyun :   Fortnite'da Sesli Sohbet Nasıl Etkinleştirilir 2021

Bu gün içinde tüm Türkler, ölümsüzlüğün simgesi olarak kabul ettikleri ve Türk Mitolojisi’ne göre tüm insanların türediği ağaç olan Akçaçam Ağaçları’nı süsler ve bu ağaçların altında, çevresinde geleneksel oyunlar oynar, kopuz eşliğinde şarkılar söyler ve eğlenceler düzenler.

Türklerin kutladığı diğer bayramlar olan Paktıgan ve Koçagan bayramlarıyla da uyumlu olan Nardugan’ın, gündönümüne dayalı bayramlarla birlikte üçlü bir yapının parçası olduğu görülmektedir. Nardugan, Moğol dilindeki Nar (Güneş), Türk dilindeki Tuqan (Doğan) sözcüklerinden oluşmuştur. Tatarlar bu bayrama Koyaş Tuğa yani Güneş Doğan günü derler. Başkurtlar, Udmurtlar Nardugan veya Mardugan, Mişer Tatarları Raştua, Çuvaşlar Nartavan ya da Nartukan, Zırizyalar Nardava, Mokşalar Nardvan adını verirler.

”Google
Beğen