Teknobu

Herhangi Bir Programlama Dilini Daha Hızlı Öğrenmek için Altın İpuçları


Herhangi Bir Programlama Dilini Daha Hızlı Öğrenmek için Altın İpuçları

Herhangi Bir Programlama Dilini Daha Hızlı Öğrenmek için Altın İpuçları

Yeni bir programlama dili öğrenmek hiç kimse için kolay bir iş değildir. Birçok yeni kavram, kaynak ve araçtan geçmeli ve bunlar üzerinde ilk kez çalışmalısınız. Bu yazıda, herhangi bir programlama dilini öğrenirken her programcının akılda tutması gereken bazı önemli ipuçları vereceğim.

Bir Programlama Dilini Daha Hızlı Öğrenmeye Yönelik İpuçları

 1. Hedefinizi Düzenleyin

Bilgisayar programlama dilleri Javascript, SQL, Python, C ++, Java, PHP, Ruby ve daha fazlasını içerir. Bu dillerin her birinin kendine özgü uygulamaları vardır. Bu nedenle, doğru programlama dilini öğrenebilmeniz için hedefinizi öğrenmeye çalışarak büyük bir adım atacaksınız. Tersine, yönünüzü doğru ayarlayamazsanız, bir sonuca ve başarıya ulaşamazsınız.

 1. Kendi kendini yetiştirmiş bir programcı olun
  Bu önemlidir, her şeyden önce kendinizi kendi kendini eğiten bir kodlayıcı olmaya motive edin. Başarılı programcıların çoğu kendi kendine öğretilir, yani Python veya Java gibi bir programlama dili seçerler (Python çoğunlukla son derece üst düzey bir dil olduğu için önerilir) ve sözdizimi hakkında dokümantasyon veya e-kitap ile öğrenmeye başlarlar.
 2. Temel konulara odaklanın
  İnsanların yaptığı en yaygın hatalardan biri, temelleri olabildiğince çabuk bitirmeye ve kodlama parçasını başlatmaya çalışmasıdır. Bu süreçte başlangıçta birkaç bölüm atlarlar ve konunun temelleri ile daha az zaman harcarlar.
  İlk olarak, bunun bilgisayar programlama öğrenmede işe yaramadığını anlamalısınız. Eğiticiyi sonlandırabilir veya gerçek kodlama bölümüne hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz, ancak gelecekte sizin için çok fazla sorun yaratacaktır. Bu şekilde öğrenen insanlar genellikle daha yüksek seviyelerde takılır, kolayca kaybolur ve nihayetinde temel bilgileri öğrenmek için geri dönmek zorunda kalırlar.
 3. Doğru araçları kullanın
  Birincil araç, programlama yazılımını çalıştırmak için gerekli yapılandırmaya sahip bir bilgisayardır. Yazılım veritabanları, hata ayıklayıcılar, oluşturma araçları, sökücü, arayüz jeneratörleri, Notepad ++ ve çok daha fazlasını içerir. Ancak, ihtiyacınız olan araçlar öğrenmek istediğiniz programlama dilinin türüne bağlıdır.
 4. Kodunuzu Kuru Çalıştırın
  Kuru çalışma, makinede çalıştırmadan önce kodunuzun her satırında kağıt üzerinde yineleme yapmak anlamına gelir. Bu alışkanlığın mantıksal düşünmeyi geliştirdiği bilinmektedir ve sonraki öğrenme seviyelerini daha kolay ve daha hızlı hale getirir. Kuru çalıştırma kodu, programlamayı öğrenmenin en iyi yoludur. Programlama konusunda kariyer yapmayı planlıyorsanız, öğrenmeyi erken aşamada bu alışkanlığı benimsemeye çalışın.
 5. Öğrenirken kodlayın
  Öğrenme sürecinizi pasif olmaktan ziyade aktif hale getirin. Öğrenirken kod satırlarıyla hokkabazlık yapmaya başlayın. Sadece arkanıza yaslanıp öğreticileri izlemeyin veya daha sonra öğrendiklerinizi uygulamayı umduğunuz notları okumayın. Sizi geri dönmeye ve tekrar öğrenmeye başlamaya zorlayacak birçok birlikte gösterimle karşılaşacaksınız.
  Ne öğrendiğinizi denemeye ne kadar erken başlarsanız o kadar hızlı öğrenirsiniz. Aslında, kodlama ortamınız öğrendikçe aynı anda çalışıyor olmalıdır. En çok tavsiye edilen öğrenme yöntemi, öğrenim materyalini okurken bir proje oluşturmaktır. Bu şekilde daha hızlı ve sistematik bir şekilde öğrenebileceksiniz.
 6. Sabırla Uygulama
  Uygulama, kodlama becerinizi geliştirmenin en iyi yoludur. Ancak, temelleri atlarsanız, gelişmiş aşamalar bazı parçaları kaçırdığınız konusunda sizi uyaracaktır, uzun vadede bırakabilirsiniz. Bu nedenle, daha ileri bir aşamaya geçmeden önce temel bilgileri öğrenerek başlayın.
 7. Motive Olun
  Programlama şüphesiz heyecan verici bir görevdir, fakat aynı zamanda kapsamlı olduğu da bilinmektedir. Çoğu zaman insanlar çözüm olmadan tek bir hata için saatler geçirirler. Yemek ve hız programınızı etkileme yeteneğine sahiptir, bu da özellikle gençseniz kesinlikle sağlıklı bir durum değildir.
  O günlerde sakin kalman gerekecek. Beynimizin de zaman zaman biraz tazelenmesi gerekir. Arkadaşlarınızla buluşmak, bir seyahate çıkmak, bir tür egzersiz yapmak veya sadece akıllı telefonunuzda oyun oynamak olabilir. Her zaman her şey arasında bir denge kurmaya odaklanın ve asla serinliğinizi unutmayın. Bu sonuçta odaklanmayı geliştirmenize ve işleri hızlı bir şekilde öğrenmenize yardımcı olacaktır.
 8. Çevrimiçi Kaynakları Kullanın
  Bilgisayar programları öğretecek video öğreticiler de dahil olmak üzere ücretsiz kaynaklar sağlayan birçok ücretsiz çevrimiçi site vardır. Ücretsiz kodlama sitelerinden programlamanın temellerini öğrenmeye başlayabilirsiniz.
Bu Yazımızda Okuyun :   Veri Yapılarının Temel Şartları

BİR SONRAKİ MAKALEDE GÖRÜŞMEK ÜZERE 🙂
BİZİ TAKİP ETMİYORSANIZ TAKİP EDERSENİZ ÇOK SEVİNİRİZ.
İNSTAGRAM: @teknoobu

”Google
22 Beğenmekten Vazgeç