Teknobu

Her Java Geliştiricinin Bilmesi Gereken 6 Kullanışlı Komut Satırı Aracı


Her Java Geliştiricinin Bilmesi Gereken 6 Kullanışlı Komut Satırı Aracı

Her Java Geliştiricinin Bilmesi Gereken 6 Kullanışlı Komut Satırı Aracı

Her Java Geliştiricisinin Bilmesi Gereken 6 Kullanışlı Komut Satırı Aracı

Java, dünyanın en popüler programlama dillerinden biridir. Java Runtime Environment, Java programlarının farklı platformlarda yürütülmesini sağlar. Komut satırı araçları, geliştirme sürecinde geliştiricilere yardımcı olur ve görevleri kolaylaştırır. Bugün, her Java geliştiricisinin bilmesi gereken altı yararlı komut satırı aracını paylaşacağım.
Java Geliştiricileri İçin Kullanışlı Komut Satırı Araçları

Java eklentisi nihayet emekliye ayrılıyor
Java

1. Java İstatistik Toplayıcısı (jstat)

Java istatistik toplayıcı veya jstat komutu, uygulamanızla ilgili bir çalışma zamanı sorunuyla karşılaştığınızda kullanılır. Enstrümanlı bir sıcak nokta Java sanal makinesi (JVM) için performans istatistiklerini görüntüleyen bir yardımcı programdır. Yığın boyutu ve JRE otomatik çöp toplama algoritması, JVM’nin en çok tartışılan konularından biridir.

2. Java Bağımlılık Yöneticisi (jdeps)

jdeps, uygulamaların ve kitaplıkların statik bağımlılıklarını hızlı bir şekilde tanımlamak için kullanılan bir Java sınıfı bağımlılık analizörüdür. Java’nın son sürümü, yani Java 12, birçok kullanışlı özellik getiriyor. Dahili API’lere referans eklemeyi destekler. Jdeps ayrıca mevcut olanı değiştirmek için kullanabileceğiniz daha yeni ve tercih edilen API hakkında öneriler sunar.

Bu Yazımızda Okuyun :   Her Programcının Bilmesi Gereken 5 Java İpucu

3. Java Derleyici (javac)

Javac, geliştiriciler için en kullanışlı komut satırı araçlarından biridir. JDK’nın bin dizininde kalır ve SpringSource IDE, Gradle, Maven, Jenkins Cl, vb. Gibi birçok popüler IDE’ye güç verir. Projenin derleme ve dağıtım boru hattında ortaya çıkan sorunları gidermek için kullanılır.

4. Java Profiler (javap)

Derlemeyi tersine çevirir, sınıf dosyalarını ayırır ve içinde ne olduğunu gösterir. İnsanların bu kadar sık ​​kullanmadığı ‘sökücü’ olarak da adlandırılır, ancak belirli bir Java ifadesinin nasıl çalıştığını bilmek için bu komutu kullanabilirsiniz. Kaynak koduna erişiminiz yoksa, bir sınıfta kullanılabilen yöntemleri görmek için bu komutu kullanabilirsiniz.

5. Java Arşiv Yardımcı Programı (jar)

Sıkıştırılmış bir arşiv dosyası oluşturmak için Java Archive Utility veya jar komutu kullanılır. Birçok geliştiricinin düzenli olarak kullandığı başka bir yararlı araçtır. Jar yardımcı programı, kod sürümünün bir sürümünü diğeriyle karşılaştırmak veya katıştırılmış JAR dosyaları veya diğer yürütülebilir dosyalar için giriş noktasını belirtmek istediğinizde de yararlıdır.

6. JVM İşlem Durumu Aracı (jps)

Bu araç, işletim sisteminden bağımsız bir şekilde çalışır ve Java işleminin işlem kimliğini (PID) belirlemek için uygun bir yol sağlar. Diyelim ki bir program başlattınız ve onu Java Memory-Map (jmap) ile bağlamak istiyorsunuz. Şimdi, bunu yapmak için PID’ye ihtiyacımız var ve burada jps devreye giriyor.Çoğu durumda, ‘-mlv’ işaretlerinin kombinasyonu gerçekten iyi çalışır. JVM’ye verilen ana paket argümanlarını, tam paket adları argümanlarını yazdırır.

Bu Yazımızda Okuyun :   Her Programcının Bilmesi Gereken 5 Java İpucu

Paketleme

Bunlar, her Java geliştiricisinin bilmesi gereken yararlı komut satırı araçlarından bazılarıydı. Biliyorum, zamanla Java ve neredeyse tüm ilgili araçlar çok gelişti. Ancak yine de, geliştiriciler birçok önemli görev için komut satırına güveniyor.Bunun dışında, eğer acemiyseniz, uzmanlar her zaman en azından popüler komut satırı araçları hakkında temel fikirlere sahip olmanızı önerir. Sadece akademisyenlere değil, aynı zamanda kariyerinize de yardımcı olacaktır. Bu tür bir listede yer almayı hak eden başka bir komut satırı aracını biliyorsanız, aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

DİĞER YAZILARIMIZDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

”Google
17 Beğen