Teknobu

Donanım ve Yazılım Kavramı


Donanım ve Yazılım Kavramı

Donanım ve yazılım kavramı aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmaktadır –

Bilgisayar Sistemleri Kavram Haritas%C4%B1

Donanım

Donanım terimi, bilgisayarı oluşturan mekanik aygıtı ifade eder. Bilgisayar donanımı, bilgisayarın çalışmasını, girişini ve çıkışını kontrol etmek için kullanabileceğimiz birbirine bağlı elektronik cihazlardan oluşur. Donanım örnekleri CPU, klavye, fare, sabit disk vb.

Bilgisayar Donanım Bileşenleri
DONANIM

Donanım bileşenleri

Bilgisayar donanımı, birlikte çalışan çeşitli bileşenlerin bir koleksiyonudur. Bazı kısımlar önemlidir, bazıları ise avantajlar sağlar. Bilgisayar donanımı aşağıdaki resimde gösterildiği gibi CPU ve çevre birimlerinden oluşur.

Bilgisayar Donanım Mimarisi
Donanım bileşenleri

Yazılım

Bilgisayarı öngörülen görevleri yapmaya yönlendiren bir dizi komut program olarak adlandırılır. Yazılım talimatları bir bilgisayar dilinde programlanır, makine diline çevrilir ve bilgisayar tarafından yürütülür. Yazılım iki türe ayrılabilir –

  • Sistem yazılımı
  • Uygulama yazılımı

Sistem yazılımı

Sistem yazılımı doğrudan bilgisayarın donanım aygıtlarında çalışır. Bir uygulamayı çalıştırmak için bir platform sağlar. Kullanıcı işlevselliğini sağlar ve destekler. Sistem yazılımı örnekleri arasında Windows, Linux, Unix vb. İşletim sistemleri yer alır.

İşletim Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar - devreyakan

Uygulama yazılımı

Bir uygulama yazılımı, kullanıcıların bir veya daha fazla görevi yerine getirebilmeleri için tasarlanmıştır. Uygulama yazılımına örnek olarak Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Oracle vb. Verilebilir.

Uygulama Yazılımları Nedir? En Çok Kullanılan Uygulama Yazılımları ...

Yazılım ve Donanım arasındaki farklar aşağıda sıralanmıştır –

Bu Yazımızda Okuyun :   Bilgisayarın Tarihçesi
Sr.No.YazılımDonanım
1Bilgisayar donanım sistemini devreye sokan bir program koleksiyonudur.Bilgisayar sisteminin fiziksel bileşenlerini içerir.
2Sayılar, alfabe, alfasayısal semboller, tanımlayıcılar, anahtar kelimeler vb. İçerir.IC’ler, diyotlar, kayıtlar, kristaller, kartlar, izolatörler vb.Gibi elektronik bileşenlerden oluşur.
3Yazılım ürünleri, donanımı desteklemek için mevcut programlara yeni özellikler ekleyerek gelişir.Donanım tasarımı, çeşitli çevresel koşullar ve zaman içinde çalışmasını sağlamak için mimari kararlara dayanmaktadır.
4Bilgisayara, yerleşik işlevlerine ve programlama diline göre değişiklik gösterir.Çoğunlukla tüm bilgisayar sistemleri için üretilmiştir.
5Üst düzey dilde deneyimli programcılar tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir.Donanım yalnızca düşük seviye dili veya makine dilini anlayabilir.
6BASIC, COBOL, C, C ++, JAVA vb.Gibi herhangi bir üst düzey dilde temsil edilir.Donanım yalnızca ikili kod 1’ler ve 0’larda çalışır.Bilgisayar Veri Aktarımı
7Yazılım, işletim sistemi, yardımcı programlar, dil işlemcisi, uygulama yazılımı vb.Donanım, giriş aygıtları, çıkış aygıtları, bellek vb.
”Google
36 Beğen