Teknobu

Hiyeroglif Yazısını Kim Buldu? 2021


Hiyeroglif Yazısını Kim Buldu? 2021

Hiyeroglif Yazısını Kim Buldu? 2021

Hiyeroglif Yazısını Kim Buldu, Kim tarafından icat edildi işte tüm detaylarıyla sizler için araştırdık ve burada paylaştık.

Hiyeroglif Yazısını Kim Buldu, kim tarafından ne zaman bulundu hangi amaçla kullanıldı işte merak edilen tüm detaylarıyla Hiyeroglif Yazısı hakkındaki makalemiz.

Hiyeroglif Yazısını Kim Buldu?

Hiyeroglif Yazısını Kim Buldu
Hiyeroglif Yazısını Kim Buldu

Hiyeroglifler, nesneleri ve fikirleri temsil etmek için resimleri kullanan bir yazı sistemine atıfta bulunur. Mısır hiyeroglifleri genellikle en eski yazı biçimi olarak kabul edilir. Ulusal Afrika Sanatı Müzesi’ne göre Hiyeroglifler MÖ 3100 civarında Mısırlılar tarafından icat edildi. Eski uygarlık, dini ve sivil amaçlar için hiyeroglif yazı kullandı.

Hiyeroglif Yazımı Nasıl Çalışır?

Eski Mısırlılar tarafından kullanılan hiyeroglif yazı 700 ila 800 resim içeriyordu. Bu resimler, bir fikri veya nesneyi temsil eden ideogramlar veya sembollerin yanı sıra bir sesi temsil eden fonogramlar, sembollerden oluşur. Hiyeroglif yazı, noktalama işaretleri veya sesli harfler kullanmaz ve yatay veya dikey olarak yazılabilir. Zamanla, hiyeroglif yazımı, hieratic adı verilen kısaltılmış bir yazının ve ardından demotik adı verilen daha da kısaltılmış bir yazının geliştirilmesine yol açtı. Bu yazılar geleneksel hiyerogliflerden daha verimli olmasına rağmen, hiyeroglif yazı hala dini ve dekoratif amaçlar için kullanılıyordu.

Bu Yazımızda Okuyun :   2021 Yılında Amerika’da Asgari Ücret Fiyatı Ne Kadar ?

Dini Kullanımlar

Yale Üniversitesi’ndeki Peabody Doğa Tarihi Müzesi’ne göre “hiyeroglif” kelimesi “kutsal yazılı işaret” anlamına gelir. Hiyeroglif yazı genellikle dini amaçlar için kullanılıyordu; örneğin, ölülerin otobiyografileri ve ölümden sonraki yaşamla ilgili bilgiler, tabutlara ve mezar duvarlarına oyulmuştur. Rahipler ayrıca duaları ve diğer dini metinleri kaydetmek için hiyeroglif yazı kullandılar.

Sivil ve Sanatsal Kullanımlar

Eski Mısırlılar, hiyeroglifleri tarihi olayların belgelenmesi gibi sivil amaçlar için kullandılar. Ayrıca muska, mücevher, mobilya ve diğer eşyaları süslemek için hiyeroglif kullandılar. Hiyeroglifleri okumayı ve yazmayı öğrenmek zordu, bu yüzden yazıcılar yüksek eğitimli ve saygın kişilerdi.

Diğer Medeniyetlerde Hiyeroglifler

Antik Çin ve Mezopotamya da dahil olmak üzere diğer eski uygarlıklar da hiyeroglif yazı kullandı. Ancak çoğu durumda, bu yazı sistemleri yavaş yavaş artık resim kullanmayan yazılara dönüştü. Hiyeroglif yazısını koruyan iki uygarlık, günümüz Orta ve Kuzey Amerika’sında yaşayan Maya ve Olmec’tir.

Hiyeroglifleri Deşifre Etme

Hiyeroglif yazı içeren birçok eser eski Mısır’ın düşüşünden sağ çıksa da, hiyerogliflerin anlamı yaklaşık 1.800 yıl boyunca bir sır olarak kaldı. 1799’da bir asker, Rosetta adında bir Mısır kasabasında büyük bir siyah taş buldu. Taş aynı metni üç dilde içeriyordu: hiyeroglifler, demotik yazı ve eski Yunanca. Bu dillerden o zamanlar sadece eski Yunanca okunabiliyordu. 1822’de Jean François Champollion adlı bir Fransız bilgin, üç dili karşılaştırarak hiyerogliflerin nasıl okunacağını belirledi.

Bu Yazımızda Okuyun :   Sahibinden Hatasız Egea 1.6 Comfort
”Google
1 Beğenmekten Vazgeç