Teknobu

Yenidoğan Bebeklerde Refleksler Dönemi Hangi Aylar Arasında Görülmektedir?


Yenidoğan Bebeklerde Refleksler Dönemi Hangi Aylar Arasında Görülmektedir?

Yenidoğan Bebeklerde Refleksler Dönemi Hangi Aylar Arasında Görülmektedir?

Yenidoğan Bebeklerde Refleksler Dönemi Hangi Aylar Arasında Görülmektedir? Bu yazımızda Bebeklerde refleksler dönemi ile ilgili bilgiler paylaşacağız.

Refleksler, istemsiz hareketler veya eylemlerdir. Bazı hareketler, bebeğin olağan aktivitesinin bir parçası olarak kendiliğinden meydana gelir. Diğerleri, belirli eylemlere verilen yanıtlardır. Refleksler, normal beyin ve sinir aktivitesini tanımlamaya yardımcı olur. Bazı refleksler yalnızca belirli gelişim dönemlerinde ortaya çıkar. Aşağıdakiler yeni doğan bebeklerde görülen normal reflekslerden bazılarıdır:

Yenidoğan Bebeklerde Refleksler Dönemi
Yenidoğan Bebeklerde Refleksler Dönemi

Yenidoğan Bebeklerde Refleksler Dönemi

Başlıca yenidoğan refleksleri moro, arama-emme, yakalama, tonik-boyun, adımlama, esneme ve hıçkırık, emekleme, çekmedir. Bu reflekslerin büyük bir bölümü ilerleyen aylarda kendiliğinden ortadan kalkar. Bebek büyüdükçe daha karmaşık beceriler edinir ve böylece kendini daha iyi koruyabilir.

Arama-Emme refleksi

Bu refleksler bebeğin en önemli reflekslerinden biridir ve beslenmesi için gereklidir. Bebeğin memeyi bulmasına izin verin. Yanağına hafifçe dokunulduğunda bebek yüzünü çevirir, ağzını açar ve bakmaya başlar. 32. – 34. gebelik haftaları arasında bebek bu hareketleri düzenleyecek olgunluğa ulaşmıştır. Herhangi bir nedenle ağızdan beslenemeyen yenidoğanlara bu refleksi uyarmak için bir emzik verilebilir.Bu refleksin yokluğu, doğuştan beyin sapı kusurlarını, oksijen eksikliğini, travma veya sinir sistemini de içerebilen ciddi enfeksiyonları göstermelidir. Uzun süreli sebat, ciddi beyin hasarına işaret edebilir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Peeling Nedir Nasıl Yapılır 2021

Moro Refleksi (Sıçrama , Ürkme)

Moro refleksine genellikle ürkme refleksi denir çünkü genellikle bir bebek yüksek bir ses veya hareketle irkildiğinde ortaya çıkar. Sese tepki olarak bebek başını geriye atar, kolları ve bacaklarını uzatır, ağlar, sonra kolları ve bacaklarını tekrar vücuda doğru çeker. Bir bebeğin kendi ağlaması bile bu ürkütücü refleksini tetikleyebilir. Bu refleks 2 aylık olana kadar sürer.

Kavrama Refleksi

Bir bebeğin elinin avucunu okşamak, bebeğin parmaklarını kavrayarak kapatmasına neden olur. Güçlü bir reflekstir ve prematüre bebeklerde daha da sıkı bir tutuş sağlar. Kavrama refleksi 5 ila 6 ay sürer.

Tonik Boyun Refleksi

Tonik boyun refleksi genellikle “eskrim” pozisyonu olarak adlandırılır. Bir bebeğin başı bir tarafa çevrildiğinde, o taraftaki kol uzar ve karşı kol dirsekte bükülür. Tonik boyun refleksi yaklaşık 5 ila 7 ay sürer.

Babinski Refleksi

Ayağın tabanı sıkıca vurulduğunda, ayak başparmağı ayağın üstüne doğru bükülür ve diğer parmaklar dışarı doğru açılır. Bu yaklaşık 1 yaşına kadar normal bir reflekstir.

Adım Refleks

Bu refleks, yürüme veya dans refleksi olarak da adlandırılır çünkü bir bebek, ayakları sert bir yüzeye dokunarak dik tutulduğunda adımlar atıyor veya dans ediyor gibi görünmektedir. Bu refleks 2 aylıkken kaybolur.

Bu Yazımızda Okuyun :   Avukat Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir 2021
”Google
11 Beğen