Teknobu

2020’de Önemli 5 SEO Önerisi


2020’de Önemli 5 SEO Önerisi

2020’de Önemli 5 SEO Önerisi

Arama motoru optimizasyonu (SEO), bugünün web sitesi sahiplerinin ve dijital pazarlamacıların en önemli önceliklerinden biridir. Web sitenizin arama motoru sıralamasını iyileştirmek için kullanılan bir dizi teknik anlamına gelir. Başka bir deyişle, web sitenizi alakalı arama motoru sonuç sayfalarının (SERP’ler) en üstüne tırmanmaya güçlendirir. Organik web sitesi trafiğini artırmanın yanı sıra SEO, marka otoritesini de kurar ve çevrimiçi görünürlüğü artırır.

SEO ile tek yakalamak, sürekli gelişen bir dünya olmasıdır. Arama motorları algoritmalarını düzenli olarak günceller ve yeni yönergeler sunar. SEO stratejinizi değişen kurallara uyarlamaya devam etmek önemlidir. Güçlü bir SEO stratejisi geliştirmek için aylarca çalıştıktan sonra bile, baştan tekrar başlamak zorunda kalabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz SEO teknikleri vardır. Bu denenmiş ve test edilmiş taktiklere odaklanmak, SEO stratejiniz için güçlü bir temel oluşturmanıza yardımcı olur. Bu da, büyük bir algoritma güncellemesi olsa bile web sitenizin arama motoru sıralamasının tutarlı kalmasını sağlar.

Ancak, tüm bu SEO taktikleri web siteniz için geçerli olmayabilir anlamak çok önemlidir. İnatçı bir SEO stratejisi, web sitenize ve işletmenizin türüne göre özelleştirilen stratejidir. Bununla birlikte, bu teknikleri takip etmek büyük olasılıkla web sitenizin SERP’lerin üstündeki konumunu korumasına yardımcı olacaktır.

İşte SEO’nun sürekli gelişen dünyasında en önemli beş SEO önerisi:

 1. Yapısal Verilere Öncelik Verin
  Yapısal veriler, arama motorlarının bir web sayfasının ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olan belirli bir biçimde yazılmış kodu ifade eder. Web sitenizle ilgili önemli bilgileri hızlı bir şekilde arama motoru örümceklerine iletmek için kullanabilirsiniz. Arama motoru örümcekleri web sitenizin ne hakkında konuştuğunu anladığında, muhtemelen ilgili arama motoru sonuçlarında yer alacaktır. Bu nedenle, web sitenize yapısal veri eklemek SEO stratejinizin kritik bir adımıdır.

Kullanmanız gereken yapılandırılmış veri türünün web sitenizin niteliğine bağlı olduğunu belirtmek gerekir. Belirli bir web sayfasının doğru yapılandırılmış veri işaretlemesini bulmak için Schema.org’u kullanabilirsiniz . Doğru kod türünü belirledikten sonra, kodu web sayfasının kaynak koduna eklemeniz gerekir. Ayrıca işaretlemeyi tercihlerinize göre değiştirebilirsiniz.

Kullandığınız biçimlendirme türünden bağımsız olarak, web siteniz yapılandırılmış verileri birden fazla şekilde eklemekten yararlanır. Yapısal veriler, web siteniz hakkında ayrıntılı bilgileri arama motorlarına iletmenin bir yoludur. Bu da, girişinizin başlık, açıklama ve URL dahil arama motoru sonuçlarında nasıl görüneceğini kontrol etmenizi sağlar. İncelemeler ve derecelendirmeler gibi diğer ayrıntıları da gösterebilirsiniz.

Bu nedenle, yapılandırılmış verileri etkin bir şekilde kullanırsanız, arama motoru listelerinizin tıklama oranını (TO) da artırabilirsiniz. Yapısal verilerin kullanılması, web sitenizin Google arama sonuçlarının zengin snippet’lerine dönüştürülme olasılığını da artırır. Web siteniz zengin snippet’ler bölümlerinde yer aldığında, TO’nuzu daha da artırır. Ayrıca, en üstteki listelere göre daha fazla görünürlük sağlar.

“Dijital pazarlama stratejisi” anahtar kelimesini kullanarak hızlı bir Google araması yaptığınızı varsayalım. Aşağıdaki ekran görüntüsü, ilk üç sonucun hiçbirinin onu zengin snippet’e dönüştürmediğini ortaya koyuyor. Ancak, zengin snippet’te gösterilen sonuç sayfanın üstünde görünür ve muhtemelen en yüksek TO’ya sahip olur.

Bu Yazımızda Okuyun :   Snapchat Karanlık Mod Nasıl Yapılır? ( İos ve Android) 2021

Bu nedenle, web geliştiricileri ve SEO uzmanları web sitelerine doğru türde yapılandırılmış veri eklemelidir. En iyi sonuçlar için Google’ın yapılandırılmış veri yönergelerine uymanız da önerilir . Ayrıca, Google’ın Yapısal Veri Test Aracı’nı kullanarak kodu uygulamadan önce test edebilirsiniz . Daha fazla bilgi için rakiplerinizin kullandığı yapılandırılmış verilere de bakabilirsiniz.

 1. Başlık Etiketleri Kullanın
  Başlık etiketi, bir HTML sayfasının web sayfasının başlığını belirleyen bir parçasıdır. Arama motoru örümceklerine bir web sayfasının hangi bilgileri içerdiği hakkında bir fikir verir. Dikkatli bir şekilde yazılmış başlık etiketi, bir insan kullanıcıya bir web sayfasının ne hakkında olduğunu da söyler. Bu nedenle, başlık etiketlerinin etkili kullanımı, web sitenizin arama motoru sıralaması ve TO üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Önemine rağmen, bir başlık etiketi genellikle SEO’nun en göz ardı edilen yönlerinden biridir. En iyi başlık etiketlerini yazmak için net bir formül olmasa da, birkaç yönergeyi takip edebilirsiniz. İlk olarak, başlık etiketinin uzunluğunu 60 karakterle sınırlamanız önerilir. Bu sınırı aşarsanız, Google büyük olasılıkla başlık etiketini kırpacak ve üç nokta ekleyecektir.

İkinci olarak, belirli bir web sayfasının başlık etiketinin o hedef anahtar kelimeyi içerdiğinden emin olmalısınız. Bu, arama motoru örümceklerinin içeriği anlamasını kolaylaştırır ve hızlandırır. Bu da, söz konusu web sayfasının alakalı arama sonuçlarında görünme olasılığını artırır. Ayrıca, başlık etiketini, anahtar kelimenin başlangıca doğru görüneceği şekilde oluşturmanız önerilir.

Hedef anahtar kelimeyi başlangıçta tutmak, kullanıcıların dikkatini çekmeye ve dolayısıyla TO’yu artırmaya yardımcı olur. Markanız nispeten popülerse, marka adını başlık etiketine bile ekleyebilirsiniz. Ancak, marka adını başlığın sonuna doğru tutmalısınız. Üçüncü olarak, her web sayfası için benzersiz bir başlık etiketiniz olmalıdır. Arama motorlarına içeriğinizin benzersiz olduğunu söyler.

Son olarak, başlığı bir kullanıcı için kolayca anlaşılabilir bir şekilde yazmalısınız. Arama motorları için başlık etiketlerini optimize etmek çok önemli olsa da, kullanıcı deneyimine öncelik vermelisiniz. Başlığı net, özlü ve hatasız yapmanız önerilir. Ayrıca, web sayfasında bulunan içerik türü hakkında net bir fikir vermelidir.

Anahtar kelime doldurma gibi haksız uygulamalar kullanıcıya olumsuz bir izlenim bırakacaktır. Arama motorları web sitenizi bile cezalandırabilir. Bunun yerine, hedef anahtar kelimeyi ve başlıktaki varyasyonlarını organik olarak entegre etmeye odaklanmalısınız.

Web sayfasının türüne bağlı olarak, başlık etiketine başka ayrıntılar eklemekten faydalanabilirsiniz. Örneğin, bir web sayfası sezonluk ürünlerle ilgileniyorsa başlığa bir tarih veya yıl ekleyebilirsiniz. Benzer şekilde, bir ürün veya teklif sayfanız varsa, bir başlangıç ​​fiyatı eklemek arama motoru sıralamasını ve TO’yu yükseltmeye yardımcı olabilir.

 1. Web Sayfalarınızı Taze Tutun
  Arama motorları, kullanıcılarına en iyi arama deneyimini sunmaya çalışır. Bu nedenle yeni veya sürekli güncellenen web sayfalarını tercih etme eğilimindedirler. Bu nedenle, mevcut içeriğinizi şimdi denetlemek ve ardından istatistikler ve örnekler gibi güncel olmayan öğeleri belirlemek çok önemlidir. Eski içeriği belirledikten sonra, en son veriler ve örnek olaylarla değiştirmelisiniz.
Bu Yazımızda Okuyun :   Zoom Escaper Nedir ve Nasıl Kullanılır 2021

Sayfa tazeliğini korumanın yanı sıra, içeriğinizin ziyaretçiler için daha alakalı olmasına da yardımcı olur. Arama motoru örümcekleri bunu hissettiğinde, web sitenizi ilgili SERP’lerde önemli bir konumla ödüllendirirler. Ayrıca, anahtar kelime araştırmanızı birkaç ayda bir yenilemek de önemlidir.

Mümkün olduğunca web sayfalarınıza bir tarih ekleyerek bunu bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Blog gönderileri ve haber makaleleri gibi bazı sayfalarda genellikle şablonlarında bir tarih bulunur. Ancak, tarihi etkinlikler ve teklifler gibi diğer web sayfalarına da ekleyebilirsiniz. Web sitenizin arama motoru sıralamasını iyileştirmeye ek olarak, bu uygulama TO’nuzu da artırır.

 1. Dahili Bağlantıyı Kullanın
  Dahili bağlantı, aynı web sitesindeki başka bir sayfaya işaret eden bir köprüyü belirtir. Web sitenizin ana sayfasında en son blog yayınına işaret eden bir bağlantı olabilir. Ayrıca çeşitli kategori ve alt kategori sayfalarına da işaret edebilir. Etkin bir şekilde kullanıldığında dahili bağlantı, site mimarinizi geliştirir ve kolayca gezilebilir hale getirir.

Bu da bir insan ziyaretçinin web sitenizdeki alakalı bilgileri bulmasını kolaylaştırır. Ayrıca, dahili bağlantı, arama motoru örümceklerinin bir web sayfasından diğerine taramasına yardımcı olur. Arama motoru örümceklerini en önemli ve değerli web sayfalarına yönlendirmek için kullanabilirsiniz. Bu da, bu sayfaların uygun şekilde dizine eklenmesini ve alakalı arama sonuçlarındaki özelliklerin kullanılmasını sağlar.

Dahili bağlantı aynı zamanda bir web sayfasından diğerine bağlantı eşitliğinin (veya sıralama gücünün) akışını kolaylaştırır. Önemine rağmen, iç bağlantı en yanlış kullanılmış SEO taktiklerinden biri olmaya devam ediyor. Web sitesi sahipleri genellikle ana sayfalarına çok fazla dahili bağlantı ekler. Başka bir yaygın hata, önemli bir web sayfasına herhangi bir dahili bağlantı eklememek, arama motoru örümcekleri için neredeyse erişilemez hale getirmektir.

Dahili bağlantı için zor ve hızlı bir kural olmasa da, en iyi birkaç uygulamayı takip edebilirsiniz. Örneğin, tüm kategori sayfalarını web sitenizin ana sayfasına bağlamaktan kaçınmalısınız. Kullanıcı deneyimini geliştirse de, ana sayfadan her kategori sayfasına akan bağlantı eşitliğini azaltır.

Bunun yerine, yalnızca en önemli kategori sayfalarını bağlamanız gerekir. Bunlar, birçok dönüşümü sağlayan ve gelirinize katkıda bulunan sayfalar olabilir. Ayrıca, belirli bir anahtar kelime kümesi için sıralaması daha yüksek olan web sayfalarına da bağlantı verebilirsiniz. Dahili bağlantılar web sitesi sıralamanızı yükseltebilir.

Benzer şekilde, web sitenizde bir blog varsa , ana sayfada en son blog yayınına bir bağlantı bulunmalıdır. Benzer şekilde, köşe taşı içeriği ve kılavuzlar gibi en önemli blog yayınlarına bağlantılar da ekleyebilirsiniz. Site mimarisini daha da geliştirmek için bu tür bağlantıları mevcut blog yazılarınıza ekleyebilirsiniz. Bu dahili bağlantıları eklerken bağlantı metnini doğru anahtar kelimelerle optimize ettiğinizden emin olun.

 1. Geri Bağlantılardan Kullanın
  Geri bağlantılar, en kritik arama sıralama faktörlerinden biri olmaya devam etmektedir. Bir web sayfası çok sayıda özgün ve yüksek kaliteli geri bağlantı çektiğinde, bir güvenoyu görevi görür. Arama motoru örümceklerine, web sayfasının güvenilir ve değerli bir bilgi kaynağı olarak algılandığını söyler. Bu da arama motoru sıralamasında olumlu bir etkiye sahiptir.
Bu Yazımızda Okuyun :   iPhone 12 Fiyatları

Web sitenizin gelen bağlantı profilini güçlendirmek önemlidir, ancak geri satın alma gibi etik olmayan uygulamalardan kaçınmalısınız. Arama motoru örümcekleri bu düşük kaliteli ve spam içerikli geri bağlantıları kolayca görebilir. Bu nedenle, muhtemelen web sitenize ceza ve hatta tamamen arama motorlarından yasaklanma riski koyacaktır.

Bunun yerine, güvenilir kaynaklardan gerçek ve yüksek kaliteli geri bağlantılar çekmek için bir strateji geliştirmeye odaklanmalısınız. Misafir gönderme, web sitenize güvenilir geri bağlantılar eklemenin en etkili yollarından biridir. Benzer şekilde, nişinizle ilgili yüksek otorite bloglarına göz atabilir ve kopuk bağlantı fırsatlarını belirleyebilirsiniz.

Bozuk bir bağlantı belirledikten sonra, blogun yazarına veya yöneticisine bağlanabilir ve kopuk bağlantıyı gösterebilirsiniz. Bir adım daha ileri gidebilir ve işlevsel olmayan bağlantıyı web sitenizdeki alakalı bir sayfayla değiştirebilirsiniz. Ayrıca, rakiplerinizin gelen bağlantı profillerini analiz etmeli ve bunlara bağlantı veren web sitelerini tanımlamalısınız.

Burada, benzersiz, kavrayıcı ve paylaşılabilir içerik oluşturmanın geri bağlantılar oluşturmak için etkili olduğunu belirtmek gerekir. İçeriğiniz sıkıcı ve gereksizse, diğer web sayfaları bunu bir bilgi kaynağı olarak kullanmak istemeyebilir. Öte yandan, içeriğiniz değerli bilgiler ve fikirler sağlıyorsa, diğer yazarlar ve web sitesi sahipleri bunu büyük olasılıkla okuyucularıyla paylaşacaktır.

Geleneksel blog yazılarının yanı sıra, e-kitaplar, teknik incelemeler, Infographics, vb. Gibi diğer içerik biçimlerini de kullanabilirsiniz. Anahtar, içeriğinizin ilgi çekici olmasını ve yeni bilgiler sağlamasını sağlamaktır. Bu pahalı ve zaman alıcı bir işlem olsa da, uzun vadede SEO stratejinize fayda sağlayacaktır. Özel içerik oluşturucuları işe alma bütçeniz yoksa, sözleşmeye dayalı olarak uzaktan konumlandırılmış serbest çalışanlarla her zaman çalışabilirsiniz.

Sonuç
SEO marka bilinirliği, itibar ve otorite oluşturmanın en etkili yollarından biridir. Web sitenize daha nitelikli ziyaretçi çekmeye yardımcı olur, böylece dönüşümleri ve geliri artırır. Ancak, yeni kurallar ve algoritma güncellemeleri nedeniyle SEO kuralları sürekli değişmektedir.

Bu nedenle, tüm değişikliklere rağmen web sitenizin arama motoru sıralamasını korumaya yardımcı olacak birkaç uygulamayı takip etmek çok önemlidir. Dahili bağlantı, yapılandırılmış veriler ve başlık etiketleri, arama motoru örümceklerinin web sitenizi taramasına ve bir web sayfasının neyle ilgili olduğunu anlamalarına yardımcı olur. İçeriğinizi güncellemek ve web sayfalarını güncel tutmak da aynı derecede önemlidir. Son olarak, güvenilir kaynaklardan otantik geri bağlantılar çekmenize yardımcı olabilecek birinci sınıf içerik yayınlamanız gerekir .

”Google
25 Beğenmekten Vazgeç