Teknobu

18 Mart Çanakkale Zaferi 2021


18 Mart Çanakkale Zaferi 2021

18 Mart Çanakkale Zaferi 2021

18 Mart Çanakkale Zaferi birlik ve beraberliğin gösterildiği en güçlü tarihi dönüm noktasıdır. Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi.

18 Mart Çanakkale geçilmez

18 Mart Zaferi birlik ve beraberliğin gösterildiği en güçlü tarihi dönüm noktasıdır. Bugün 18 Mart Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolasıyla şiirler, mesajlar gönderilmeye başlanacak ve günün anlam ve önemi araştırılacak. Tarihin unutulmaz kahramanlık destanlarının yazıldığı 18 Mart’ta birçok askerimiz şehit düşmüştür. Öğrencilere ders kitaplarında anlatılan, her sene çeşitli etkinliklerle anılan şanlı zaferimiz “Çanakkale Geçilemez!” ilkesiyle hafızalardan silinmemek üzere tarihe yazdırılmıştır. 1915 ve 1916 yılları arasında süren ve yaklaşık 300.000 kahraman askerimizin şehit olduğu savaş büyük bir zaferle bitmişti. Peki 18 Mart’ta ne oldu? 18 Mart Çanakkale Zaferi önemi ve anlamı nedir? Çanakkale Zaferi’nde neler oldu? İşte merak edilenler..

Ülkemizde şehitleri anma etkinleri ve şiirlerle anılacak olan 18 Mart Zaferi anlam ve önemine haberimizde değindik. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 105’inci yılı yoğunluğu yaşanırken sosyal medyada da 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin anlam ve önemi araştırılıyor.

Bu Yazımızda Okuyun :   Polise rüşvet teklifi 2021

Zorlu koşullara ve büyük kayıplara rağmen tarihe geçen bir zafer kazandığımız 18 Mart Çanakkale Zaferi anlamı ve önemi geçmişten günümüze unutulmayacak izler bırakmıştır.

Kahraman Türk ordusunun Çanakkale Cephesi’nde verdiği mücadele yalnızca Türk tarihinin değil bütün dünya tarihinin akışını etkileyecek derecedeydi. Bu cephede alınan galibiyet dünya ülkelerinin güç dengelerini değiştirmiş ve yüce Türk milletinin belirleyici ve yönlendirici gücünü bir kere daha gözler önüne sermiştir.

Çanakkale Cephesi’nin Anadolu halkına verdiği azim, umut ve kararlılık Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini de ateşlemiştir. Çanakkale, Türk ulusunun bağımsızlık ve hürriyet söz konusu olduğunda ne denli kararlı ve kahraman olduğunu sonsuza dek anımsatacak bir “anıtcephe” dir. Çünkü Türk ordusu üstün muharebe taktiklerini, silah gücü bakımından çok üstün bir güce karşı ustalıkla kullanmıştır. Bununla beraber dünya harp tarihi, Çanakkale’de Türk askerinin insancıllığını savaş alanlarında bile yitirmediğine, düşmanına dahi merhamet gösterebildiğine şahit olmuştur.

18 Mart Çanakkale Zaferi

”Google
25 Beğenmekten Vazgeç