Teknobu

Yapay Zeka Ve İş Pazarının Geleceği 2021


Yapay Zeka Ve İş Pazarının Geleceği 2021

Yapay Zeka Ve İş Pazarının Geleceği 2021

Yapay zeka ve iş pazarının geleceği hakkında sizlere bilgiler aktardık. Gelecekte yapay zeka ve iş pazarı hakkında bu yazımızda detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yapay Zeka Ve İş Pazarının Geleceği

Çevremizde, bildiğimiz dünyayı değiştirdiği söylenen teknoloji, baktığımız her yere uygulanıyor. Telefonlarımız karmaşık soruları sentezlenmiş ses kullanarak cevaplayabilir, bilgisayarlarımız tanıdık yüzlere nasıl göründüğümüzü ve erişim verdiğimizi tanıyabilir ve otomobillerimiz kendilerini çizgide tutabilir veya hatta tamamen yönlendirmeyi devralabilir. Elbette, insanlar gibi çalışan ve tepki veren akıllı makinelerin yaratılmasını vurgulayan bir bilgisayar bilimi alanı olan yapay zekadan (AI) bahsediyoruz.

Yapay Zeka Ve İş Pazarının Geleceği
Yapay Zeka Ve İş Pazarının Geleceği

Yeni Sanayi Devrimi
AI şimdiye kadar hayatımızı bir dizi farklı yolla kolaylaştırdı, ancak birçok uzman yakın gelecekte etkisinin hoş olmamasından korkabileceğinden korkuyor. McKinsey Global Institute tarafından yayınlanan bir rapora göre , AI 2030’a kadar 400 ila 800 milyon iş yerini değiştirecek ve bu da yeni bir iş bulmak için 375 milyon kadar insan gerektiriyor.

İş piyasasının böylesine büyük bir dönüşümü, tarım toplumlarının yeni üretim süreçlerini benimsedikçe daha sanayileşmiş ve kentsel hale geldiği, yaklaşık 1760’dan 1820 ve 1840 arasında bir dönem olan Sanayi Devrimi’ne benziyor. Yapay zekanın iş piyasası üzerindeki etkisi hakkında tam tahminler bile gerçekleşirse, dünya çapında yüz milyonlarca insanın işsizliğe ve kargaşa içindeki tüm ülkelere yol açabilecek başka bir endüstriyel devrime bakacağız.

Bu Yazımızda Okuyun :   Spotify Lyrics Açma (Nasıl Açılır) 2021

Bruegel analizine göre, Avrupa Birliği’nde işlerin yüzde 54’ü bilgisayarlaşma riski altında . Amerika Birleşik Devletleri’nde, işçilerin yüzde 47’si önümüzdeki 20 yıl içinde işlerini otomatik görme olasılığının yüksek olduğunu, Oxford Üniversitesi araştırmacıları Carl Frey ve Michael Osborne tarafından yapılan bir araştırmayı ortaya koydu . Sonuç olarak, McKinsey Global Institute bugün yürütülen faaliyetlerin yüzde 30’unun işlerin yüzde 60’ı içinde otomatikleştirilebileceğini tahmin ediyor.

Yapay zeka tarafından yerinden edilmesi muhtemel işler arasında idari asistanlar, müşteri hizmetleri temsilcileri, muhasebeciler, elektrik ve mekanik teknisyenleri, perakende yöneticileri, editörler, gazeteciler, satış görevlileri, veri giriş memurları, sürücüler, finansal analistler, telemarketers, radyologlar, ve tekrarlanan görevlere bağlı diğer işler.

Yapay Zeka Ve İş Pazarının Geleceği
Yapay Zeka Ve İş Pazarının Geleceği

“İnternetin 2014 Geleceği’ne katılanların büyük çoğunluğu, robotik ve yapay zekanın 2025 yılına kadar günlük yaşamın geniş kesimlerine nüfuz edeceğini ve sağlık, nakliye ve lojistik, müşteri hizmetleri ve evde bakım, ”diyor bir Pew Araştırma Merkezi çalışması .

“Bu uzmanların yarısı (% 48), robotların ve dijital temsilcilerin hem mavi hem de beyaz yakalı işçilerin önemli bir kısmını yerinden oynadığı bir geleceği öngörüyor. etkin bir şekilde işsiz olan ve sosyal düzende çöküş olan insanlar. ”

Bu Yazımızda Okuyun :   Spotify Çalma Listesi Resmi Değiştirme 2021

Tünelin sonunda ışık
İş piyasasının geleceği çok kasvetli görünse de, birçok analist AI’nın sonunda yok ettiğinden daha fazla iş yaratacağına inanıyor. Denetim firması PwCstates’in yeni bir raporu, AI’nın kabaca 7 milyon işi değiştirebilmesine rağmen, 7.2 milyon istihdam yaratabileceği ve yaklaşık 200.000 işin ılımlı bir net artışıyla sonuçlanabileceğini söyledi.

PwC’nin baş ekonomisti John Hawksworth , “Buhar motorlarından bilgisayarlara kadar büyük yeni teknolojiler mevcut işlerin bazılarını değiştiriyor, ancak aynı zamanda büyük verimlilik kazanımları sağlıyor,” diyor . bu süreçte işlerin sektörler arası dağılımı önemli ölçüde değişecektir. ”

Küresel araştırma ve danışmanlık firması Gartner bu değerlendirmeyi kabul ediyor ve son çalışması , 2020 AI’ya kadar 1.8 milyon insanı işten çıkaracak, ancak 2.3 milyon iş yaratacak ve net 500.000 yeni iş yaratacak.

Sonuç
Yapay zekanın iş piyasası üzerindeki etkisine bakılmaksızın, insanların sorumlu olduğu bir iş piyasasından insanların yalnızca akıllı makinelere yardımcı olduğu bir iş piyasasına geçişin acı verici olacağı açıktır. Çalkantılı bir yüksek işsizlik dönemi getirebilir, bu da bizi istihdamın kompaktını yeniden düşünmeye zorlayabilir ve insanların makinelerle birlikte var olmalarına yardımcı olmak için yeni yasalar geçirebilir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Google Adsense İle Para Kazanmak - Google Adsense Nedir ? 2021
”Google
37 Beğenmekten Vazgeç