Teknobu

Veri Bilimi Nedir?


Veri Bilimi Nedir?

Veri Bilimi Nedir?

“Veri Bilimi, bilgilerin çıkarılması, hazırlanması, analizi, görselleştirilmesi ve sürdürülmesi ile ilgilidir. Verilerden bilgi edinmek için bilimsel yöntem ve süreçleri kullanan disiplinler arası bir alandır. ”

Yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla birlikte verilerde üstel bir artış olmuştur. Bu, verilerden anlamlı iç görüleri analiz etme ve elde etme fırsatı yarattı. Verileri anlamak ve analiz etmek için çeşitli istatistik ve makine öğrenme araçlarını kullanabilen bir ‘Veri Bilimcisi’ özel uzmanlığı gerektirir. Veri Biliminde uzmanlaşmış bir Veri Bilimcisi, sadece verileri analiz etmekle kalmaz, aynı zamanda bir olayın gelecekteki olaylarını tahmin etmek için makine öğrenme algoritmalarını kullanır . Bu nedenle, Veri Bilimini, çeşitli istatistiksel yöntemler ve bilgisayar algoritmaları kullanarak veri işleme, analiz ve verilerden iç görüler çıkarılması ile ilgilenen bir alan olarak anlayabiliriz. Matematik, istatistik ve bilgisayar bilimini birleştiren çok disiplinli bir alandır.

Neden Veri Bilimi?

Bu nedenle, Veri Bilimi’nin tam olarak ne olduğunu bildikten sonra, Veri Bilimi’nin neden önemli olduğunu araştırmalısınız. Böylece veriler endüstrilerin yakıtı haline geldi. Yeni Şirketler, işlerini işlemek, büyütmek ve geliştirmek için veri gerektirir. Veri Bilim adamları, şirketlerin doğru kararlar vermelerine yardımcı olmak için verilerle ilgilenir. Anlamlı bilgiler elde etmek için büyük miktarda veri analiz eden Veri Bilimcilerinin yardımıyla şirketlerin üstlendiği veri odaklı yaklaşım. Bu bilgiler, kendilerini ve pazardaki performanslarını analiz etmek isteyen şirketler için faydalı olacaktır. Ticari endüstriler dışında sağlık endüstrileri de Veri Bilimini kullanıyor.

Bu Yazımızda Okuyun :   Veri Bilimcisinin Rolü Nedir 2020 ?

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, Veri Bilimcileri için rol sayısı 2012’den bu yana % 650 arttı . 2026 yılına kadar yaklaşık 11.5 Milyon iş yaratılacak . Ayrıca, Data Scientist’in işi Linkedin’de ortaya çıkan en iyi işler arasında yer alıyor. Tüm istatistikler Veri Bilimcileri için artan talebe işaret ediyor.

”Google
35 Beğenmekten Vazgeç