Web Analytics
Teknobu

TerraUSD (UST) Coin Nedir? 2021
TerraUSD (UST) Coin Nedir? 2021

TerraUSD (UST) Coin Nedir? 2021

TerraUSD (UST) Coin Nedir? UST Nedir, Nereden Alınır? işte ust coin hakkında merak edilen herşey bu yazımızda açıkladık.

TerraUSD (UST), kullanıcılara ve genel olarak topluluğa fayda sağlamayı amaçlayan bir sabit para olarak ortaya çıktı. Bu yazımız, madeni paranın ayrıntılı açıklamasını sağlar ve UST’nin alternatif sabit madeni paralara göre avantajlarını açıklar.

TerraUSD (UST) Coin Nedir?

TerraUSD (UST) Coin Nedir?
TerraUSD (UST) Coin Nedir?

TerraUSD (veya UST), çok çeşitli özellikler sunan merkezi olmayan, ölçeklenebilir, faiz getiren ve algoritmik bir sabit paradır. Özellikle, ağırlıklı olarak sonsuz ölçeklenebilir para politikasıyla ünlüdür. Stabilcoin, 2020’deki lansmanından bu yana nihai olarak ölçeklenebilir stablecoin rolüne büründü. Stabilcoin’lerde artan taleple birlikte, çoğunun gerçekten ölçeklenebilir olmadığı açıktı. Bu nedenle TerraUSD gibi bir stablecoin’e ihtiyaç vardı. Stabilcoin pazar liderine meydan okumaya hazırlanıyorDAI. için ölçeklenebilir bir deneyim sunar.DeFi Birçok geleneksel zincirin karşılaştığı ciddi ölçeklenebilirlik sorunları arasında pazar.

TerraUSD Lansmanı

Do Kwon ve Daniel Shin, TerraUSD’nin arkasındaki şirket olan Terra’yı Nisan 2019’da kurdular. 12 Eylül 2020’de TerraUSD’yi piyasaya sürdüler. Bittrex Küresel. TerraUSD’nin piyasaya çıkışından bu yana, aşağıdaki gibi rakipleri geride bırakarak çılgınca başarılı oldu:ikizler burcu’s GUSD ve Paxos’ SULH, hem gerçek bankalarda tutulan fiat para ile destekleniyor hem de ihraççı kontrolüne tabi.

TerraUSD’nin yerel blok zinciri olan Terra, Terraform Labs’ın bir buluşudur. İkincisi, Doğu Asya’ya yayılmış 16 e-ticaret şirketinden oluşan Terra Alliance’ın bir yan kuruluşudur. Kurucuları Do Kwon ve Daniel Shin, ikisi de olağanüstü profesyonellerdir. Daniel Shin parlak bir ekonomist ve girişimcidir. Geçmişte TMON ve Fast Track Asia gibi başka şirketler kurdu, Do Kwon ise eski birMicrosoft Corp (NYSE: MSFT) ve Apple Inc(NYSE: AAPL) yazılım mühendisi. Forbes Under 30’un dünyanın en başarılı girişimcileri listesinde yer alıyor.

Henüz başka hiçbir stabilcoin’in bir araya getirmeyi başaramadığı özelliklerin bir kombinasyonuyla piyasaya sürülmesinin UST’ye yardımcı olduğuna şüphe yok. Nispeten yeni olmasına rağmen, başarısı sektörde emsali görülmemiştir. Uzmanlar, UST’nin yakında kategorisindeki en iyi stablecoin olan MakerDAO’nun DAI’sinin üstesinden geleceğini tahmin ediyor.

TerraUSD Nasıl Çalışır?

Terra, TerraUSD’nin temel özelliklerini elde etmek için birkaç basit protokol ve politika kullanır. Ölçeklenebilirlik, getiri sağlayan ve zincirler arası yetenekleri içerir. TerraUSD, kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak için önceden var olan teknoloji ve yeniliklerden yararlanır.

TerraUSD (UST) algoritmik bir stabilcoindir, yani basım maliyeti, basılan stabilcoinlerin nominal değerine eşittir. kullanırLUNA, Terra’nın yerel kripto para birimi, bir yedek varlık olarak. Başka bir deyişle, bir TerraUSD basmak istiyorsanız, sistemden yalnızca 1 $ değerinde Terra’nın LUNA jetonu yakılır.

Ayrıca, stablecoin’ler arasında duyulmamış bir gelişme olan “Anchor” getiri hizmetini kullanarak istikrarlı getiri elde edebilir. TerraUSD ayrıca Dropship olarak bilinen bir köprüleme protokolü kullanarak blok zinciri ekosistemlerinin bağlanmasına ve etkinleştirilmesine izin verir. Dropship, TerraUSD’nin DeFi platformlarına ve DEX’lere entegrasyonunun yanı sıra blok zincirler arasında hareket etmesine izin verir.

Bu protokol, ölçeklenebilirliğin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, LUNA’nın talebi ve arzı TerraUSD’nin değerini belirlediğinden UST’nin istikrarlı değerini garanti eder. Madencilerin Terra işlemlerini çıkarmak için yerel Terra’nın LUNA jetonunu stake etmesi gereken bir Proof-of-Stake (PoS) sistemi üzerinde çalışır.

Jeton madenciliği, Terra Network’teki doğrulayıcıların LUNA’yı paylamasını gerektirir. Bu doğrulayıcılar, LUNA’nın dolar fiyatı için kahin görevi görecek. Karşılığında, UST işlemlerinden küçük miktarlarda jeton kazanırlar.

UST ile faiz getirisini destekleyen bir diğer hayati teknoloji, UST’de yapılan tasarruflarda %20’lik bir getiri vaat eden bir borç verme ve tasarruf protokolü olan Anchor protokolüdür. Buna karşılık, MakerDAO’nun DAI’si %12’lik bir getiriye sahip ve Coinbase’in USDC’si %14’lük bir getiriye sahip. Anchor ayrıca kullanıcıların stake ettikleri LUNA’larının yarısına kadar ödünç almalarına izin verir. Krediler için teminat, LUNA’nın getiri sağlayan hisseli bir versiyonu olan bağlı LUNA jetonunda (bLuna) olacaktır. Ancak, yakında Terra, diğer Layer0 zincirlerinden yerel kripto para biriminin teminat olarak hareket etmesine izin vermeyi planlıyor.

”Google
16 Beğenmekten Vazgeç