Teknobu

Soğuk Cüzdan Nedir, Soğuk Cüzdan Nasıl Alınır? En Güvenilir Soğuk Cüzdan Hangisi 2021


Soğuk Cüzdan Nedir, Soğuk Cüzdan Nasıl Alınır? En Güvenilir Soğuk Cüzdan Hangisi 2021

Soğuk Cüzdan Nedir, Soğuk Cüzdan Nasıl Alınır? En Güvenilir Soğuk Cüzdan Hangisi 2021

Son günlerde gündemde olan konulardan birisi Soğuk Cüzdan Nedir , Soğuk Cüzdan Nasıl Alınır , En Güvenilir Soğuk Cüzdan Hangisi , Soğuk Cüzdan İle İlgili konular araştırılmaktadır. Bu yazımızda sizlere soğuk cüzden hakkında bilgi vereceğiz.

Soğuk Cüzdan Nedir, Soğuk Cüzdan Nasıl Alınır? Güvenilir Soğuk Cüzdanlar Hangileri Hakkında Herşey işte tüm detaylar

Soğuk Cüzdan Nedir

Soğuk Cüzdan Nedir, Soğuk Cüzdan Nasıl Alınır? Hakkında Herşey

Soğuk Cüzdan depolama için en güvenli seçenek soğuk cüzdanlardır. Soğuk bir cüzdanın en basit tanımı, internete bağlı olmayan ve bu nedenle tehlikeye atılma riski çok daha az olan bir cüzdandır. Bu cüzdanlar aynı zamanda çevrimdışı cüzdanlar veya donanım cüzdanları olarak da adlandırılabilir

Bu cüzdanlar, bir kullanıcının adresini ve özel anahtarını internete bağlı olmayan bir şey üzerinde saklar ve tipik olarak paralel çalışan bir yazılımla birlikte gelir, böylece kullanıcı portföyünü özel anahtarını riske atmadan görüntüleyebilir. 

Kripto para birimini çevrimdışı depolamanın belki de en güvenli yolu bir  kağıt cüzdan kullanmaktır . Kağıt cüzdan, belirli web sitelerinden üretebileceğiniz soğuk bir cüzdandır. Daha sonra  , bir kağıda yazdırdığınız hem genel hem de özel anahtarlar üretir  . Bu adreslerde kripto para birimine erişme yeteneği, yalnızca o kağıt parçasına sahipseniz mümkündür. Pek çok insan bu kağıt cüzdanları lamine ediyor ve onları bankalarındaki emanet kasalarında veya hatta evlerinde bir kasada saklar. Kağıt cüzdanlar, bir kağıt parçası ve blok zincirinin kendisi dışında karşılık gelen bir kullanıcı arayüzüne sahip değildir. 

Bir donanım cüzdanı, genellikle bir kullanıcının özel anahtarlarını güvenli bir şekilde saklayan bir USB sürücü cihazıdır. Özel anahtarlar ağa bağlı bilgisayarınızla veya potansiyel olarak savunmasız yazılımla hiçbir zaman temas etmediği için, kişinin bilgisayarında bulunabilecek virüslerden etkilenmediğinden, bunun sıcak cüzdanlara göre ciddi avantajları vardır. Bu cihazlar aynı zamanda tipik olarak açık kaynaklıdır ve kullanımın güvenli olduğunu beyan eden bir şirket yerine topluluğun güvenliğini belirlemesine izin verir.

Soğuk cüzdanlar, Bitcoin’inizi veya diğer kripto para birimlerini saklamanın en güvenli yoludur. Ancak çoğunlukla kurulum için biraz daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorlar. Kripto para birimine sahip olmakla ilgilenen herkesin güvenli depolama ve hem sıcak hem de soğuk cüzdan kavramlarını öğrenmesi çok önemlidir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Exxen Tv'ye İndir Nasıl Kayıt Olunur ?

Sıcak Cüzdan İle Soğuk Cüzdan Arasındaki Fark Nedir ?

Sıcak cüzdan ile soğuk cüzdan arasındaki en önemli fark, sıcak cüzdanların internete bağlı olması, soğuk cüzdanların olmamasıdır. Sonuç olarak, soğuk cüzdanlar, dijital varlıklar için daha güvenli bir depolama seçeneği olarak kabul edilir.

En Güvenilir Soğuk Cüzdanlar Hangileridir?

Donanım Cüzdanları: Ledger ve Trezor

En önemlisi, bir kripto para birimi işlemi yapmak için bilgisayarınıza bağlasanız bile, bu masaüstünde olabilecek herhangi bir kötü amaçlı yazılımın cüzdana erişimi yoktur. Piyasadaki en iyi soğuk saklama cüzdanları Ledger ve Trezor’dur

Soğuk Cüzdan Nasıl Alınır?

Ben bu yazımda soğuk cüzdan için Bitkey kullanarak güvenli bir ‘soğuk depolama’ Bitcoin cüzdanı nasıl oluşturulur bunu göstereceğim farklı bir sürü alternatif yöntemler vardır.

Bu kılavuzda, asla doğrudan internete bağlı olmayan bir ‘soğuk depolama’ çevrimdışı Bitcoin cüzdanı oluşturmak için Bitkey’i nasıl başlatacağınızı öğreneceksiniz. Bu, onu hem çevrimiçi bilgisayar korsanlarından hem de Microsoft’un Windows işletim sisteminden yararlanmak için tasarlanmış kötü amaçlı yazılımlardan korur.

Ayrıca, bakiyenizi ve önceki işlemlerinizi görüntülemek için kullanabileceğiniz çevrimiçi bir ‘izleme’ cüzdanı kurmayı da öğreneceksiniz. İzleme cüzdanınız, daha sonra soğuk çevrimdışı cüzdanı kullanarak imzalayabileceğiniz özel bir ‘işlem’ dosyası oluşturarak Bitcoin göndermek için de kullanılabilir.

Başlamak için tek ihtiyacınız olan, en az 4GB kapasiteli üç boş USB çubuğu. Bunları birbirinden ayırmak için bir yola da ihtiyacınız olacak: örneğin, farklı renklerde USB bellekleri satın alabilirsiniz.

image 211

1. BitKey Yükleyici Oluşturun

Web tarayıcınızı açın ve https://bitkey.io/ adresine gidin . CD görüntüsünü indirmek için ‘İndir’ düğmesine ve ardından ‘Bitkey ISO’ya tıklayın.

Windows 10 çalıştırıyorsanız ve makinenizde bir DVD yazıcı varsa, bunu boş bir diske yerleştirip, dosyayı sağ tıklayıp ‘Disk Görüntüsünü Yaz’ı seçerek yazabilirsiniz.

DVD sürücünüz yoksa, indirdiğiniz dosyayı kullanarak önyüklenebilir bir USB bellek oluşturabilirsiniz. Bunu Windows’ta yapmanın en kolay yolu, Rufus programını kullanmaktır . Bunu yapmak için web sitesindeki talimatları izleyin.

Önyükleme ortamınızı oluşturduktan sonra, tüm önemli dosyaları kaydedin. Windows kullanıcıları daha sonra ‘Gelişmiş Başlangıç ​​Seçenekleri’ ekranını yeniden başlatabilir ve buradan DVD veya USB çubuğunu seçebilir. Mac kullanıyorsanız, önyükleme menüsünü göstermek için başlangıçta Alt tuşunu basılı tutun, ardından harici diske çift tıklayın.

image 212

2. USB anahtarlarını çıkarın ve takın

Bitkey önyükleme menüsü göründüğünde, ilk seçeneği seçin: soğuk çevrim dışı (yeşil). Adına sadık kalarak, masaüstü yüklendiğinde arka planın yeşil olduğunu göreceksiniz. Bu, Bitkey’in soğuk çevrim dışı sürümünün internete bağlı olmadığını, dolayısıyla uzaktan saldırıya uğramayacağını gösterir.

Bitkey’i başlatmak için bir USB bellek kullanıyorsanız, bunu şimdi kaldırın ve güvenli bir yere koyun. Ardından, makinenize ayrı, boş ve biçimlendirilmiş bir USB çubuğu takın. Bunun için ideal olarak yepyeni bir USB sürücü kullanın. 

Bu Yazımızda Okuyun :   Diyarbakır'da Doğal Gaz Zehirlenmesi Sonucu 3 Kişi Yaşamını Yitirdi

USB bellekleri karıştırmak kafa karıştırıcı olabilir. Başlangıçta bahsettiğimiz gibi Bitkey, USB belleklerinizin renk kodlamasını önerir. Az önce çıkardığınız kişiye “Kırmızı” adı verilecektir (buna göre bir bürokrasi veya kalemle işaretlemekten çekinmeyin). Eklediğiniz yeni, boş çubuk ‘Siyah’ olarak bilinecektir. “Siyah” USB çubuğunu yalnızca soğuk çevrimdışı masaüstüne başlatıldığında takmalısınız.

image 213

3. Soğuk cüzdanınızı ayarlayın

Ekranın sol alt kısmındaki mavi Electrum simgesine tıklayın. Öncelikle, oluşturmak üzere olduğunuz cüzdan dosyalarını korumak için bir parola belirlemeniz istenecektir. Uygun uzunlukta bir parola girin ve ‘Tamam’ı tıklayın.

Electrum kurulum sihirbazı şimdi başlayacak. Varsayılan seçenekleri işaretli bırakın ve ‘İleri’yi tıklayın. Electrum şimdi bir düzine rastgele kelime gösterecek. Bu, ‘cüzdan oluşturma tohumunuz’ olarak bilinen şeydir. Bunu not ettiğinizden ve güvenli bir yere koyduğunuzdan emin olun. ‘İleri’yi tıklayın ve tohumunuzu doğru şekilde yazdığınızdan emin olmak için yeniden yazın. ‘İleri’yi tıklayın, bu cüzdana özel bir şifre belirleyin ve ardından tekrar’ İleri’yi seçin. Electrum şimdi fırlatılacak.

image 214

4. Ödeme adresini ve genel anahtarı dışa aktarın

Electrum cüzdanınız açılır açılmaz, ‘Al’ sekmesine tıklayın. ‘Alma Adresinizi’ not edin. Size BTC gönderen herkese bu adresi vermeniz gerekecek. Zaten mevcut bir Bitcoin cüzdanınız varsa, paranızı buraya göndermek için QR kodunu tarayın. Cüzdan çevrimdışı olduğundan, bakiyeniz hemen görünmezse endişelenmeyin.

Daha sonra ‘Cüzdan’ menüsünü tıklayın ve ‘Ana Genel Anahtarlar’ı seçin. Bakiyenizi görebilmeniz için bir sonraki adımda çevrimiçi bir ‘izleme’ cüzdanı oluşturmak için buna ihtiyacınız olacak.

Ana anahtarı dikkatlice not edin veya telefonunuzdaki bir QR kodu uygulamasını kullanarak tarayın.

image 215

5. İzleme cüzdanı oluşturun

Electrum’u kapatın ve makineyi kapatmak için sağ alttaki simgeyi kullanın. Cüzdan verilerinizi USB belleğe kaydettiğiniz için oturumunuzun ‘kalıcı olmadığı’ uyarısını göz ardı edin. ‘Siyah’ USB sürücüsünü çıkardığınızdan ve güvenli bir yere koyduğunuzdan emin olun.

Makineyi yeniden başlatın ve ikinci önyükleme seçeneğini seçin: soğuk çevrimiçi (mavi). Şimdi, ‘Mavi’ olarak adlandıracağımız başka bir yeni USB sürücü takmanız gerekiyor. Bu, izleme cüzdanı ayarlarınızı saklamak için kullanılacaktır.

Masaüstü yüklendiğinde, ekranın sol alt köşesindeki Electrum simgesine bir kez daha tıklayın. Bu sefer kurulum sihirbazında ‘Bir cüzdanı geri yükle veya anahtarları içe aktar’ı seçin ve’ İleri’yi tıklayın. Aşağıdaki ekranda, daha önce oluşturduğunuz ana genel anahtarı girin. Sunucuları otomatik olarak seçmek için ‘İleri’yi ve ardından tekrar’ İleri’yi tıklayın.

image 216

6. Bir işlem oluşturun

Electrum’u başlattığınızda, bunun bir ‘izleme cüzdanı’ olduğunu hatırlatan bir uyarı mesajı göreceksiniz. Yani bakiyenizi ve yapılan herhangi bir işlemi görebilirken kendi başına para gönderemez.

Bir ödeme yapmak istiyorsanız, ‘Gönder’ sekmesini tıklayın ve ‘Ödeme Yap’ alanına alıcının ödeme adresini girin. Ardından, harcamak istediğiniz BTC sayısı için ‘Miktar’ alanını doldurun ve ‘Gönder’i tıklayın.

Bu Yazımızda Okuyun :   Vorkuta, düşük hava sıcaklığı ve işsizlik nedeniyle göç verdi. -50 derecelere düşen hava sıcaklığı nedeniyle yerleşim yerleri hayalet şehre döndü

Electrum, işlem verilerini sizin için oluşturacaktır. İşlem (TXN) dosyasını “Mavi” USB sürücüsüne kaydetmek için “Kaydet” i tıklayın.

Electrum, işlemin kaydedildiğini onaylayacaktır.

image 217

7. İşlemi imzala

Makinenizi kapatın. Hem ‘Siyah’ hem de ‘Mavi’ USB sürücülerin bağlı olduğundan emin olun ve ardından yeniden başlatın. İlk seçeneği seçin: Bitkey’in önyükleme menüsünden soğuk çevrim dışı (yeşil).

Masaüstü yüklendiğinde, Electrum simgesine bir kez daha tıklayın ve daha önce seçtiğiniz parolayı girin.

‘Araçlar’ menüsünde ‘İşlemi Yükle’> ‘Dosyadan’ seçeneğini seçin. Daha önce ‘Mavi’ USB çubuğuna kaydettiğiniz TXN dosyasına gidin. Bunu büyük olasılıkla / media / usb0 veya / media / usb1 içinde bulacaksınız.

“Aç” ı seçin, ardından yeni pencerede “İmzala” yı tıklayın. Cüzdan şifrenizi tekrar girin. Ardından ‘Kaydet’i tıklayın. Yeni imzalanan işlem dosyasını (örneğin, imzalı_123 * .txn) ‘Mavi’ USB belleğe kaydedin. Electrum, işlemin kaydedildiğini onaylayacaktır.

image 218

8. Yayın işlemi

Makinenizi kapatın ve ‘Siyah’ USB çubuğunu çıkarın. Yeniden başlatın ve ikinci seçeneği seçin: soğuk çevrimiçi (mavi). Masaüstü yüklendiğinde, Electrum’u bir kez daha açın ve ‘Araçlar’ menüsünü tıklayın. ‘İşlemi Yükle’> ‘Dosyadan’ seçimini yapın ve ‘Mavi’ USB çubuğundaki imzalı işlem dosyasına gidin, ardından ‘Aç’ı tıklayın.

Electrum şimdi işlemi gösterecek. Yetkili işlemi Bitcoin ağına göndermek için ‘Yayınla’yı tıklayın. Son olarak ‘Kapat’ı tıklayın. İşleminiz ‘Onaylanmadı’ olarak görünecektir. Ödediğiniz işlem ücretine bağlı olarak, tam olarak doğrulanması birkaç saat sürebilir.

image 219

9. Electrum’u Özelleştirin

Bitkey, Electrum istemcisinin en yeni özelliklerinin tümüne sahip olmayan eski bir sürümünü kullanıyor. ‘Araçlar’ menüsüne gidip ‘Eklentiler’i seçerek bu sorunu aşabilirsiniz.

Seçebileceğiniz en kullanışlı seçenek ‘Döviz Kurları’dır. Onay kutusunu işaretleyin ve hem ‘CoinDesk’ gibi bir döviz kuru API’sini hem de Euro gibi seçtiğiniz itibari para birimini seçmek için ‘Ayarlar’ı tıklayın.

Varsayılan olarak Electrum, Bitcoin bakiyenizi mBtc (millibitcoin) cinsinden ifade eder. Bir MilliBit, 0.001 Bitcoin’e eşittir. Bu, daha küçük miktarlarda parayla çalışmayı kolaylaştırır. Bu ayarı değiştirmek isterseniz, ‘Araçlar’ menüsüne gidin. “Tercihler” i ve ardından “Görünüm Sekmesi” ni tıklayın. Ardından açılır menüden farklı bir ‘Ana Ünite’ seçebilirsiniz.

image 220

10. Soğuk cüzdanı geri yükleyin

Soğuk cüzdanınızı içeren ‘Siyah’ USB belleğinize bir şey olursa, Bitkey’i bir kez daha başlatın ve ilk seçeneği seçin: soğuk çevrim dışı (yeşil). Masaüstü yüklendikten sonra, eski ‘Siyah’ olanı değiştirmek için yeni bir USB çubuğu takın, ardından Electrum’u başlatın.

BitKey, yeni cüzdan dosyalarını korumak için bir şifre belirlemenizi isteyecektir. Electrum kurulum sihirbazı başladığında, ‘Bir cüzdanı geri yükle veya anahtarları içe aktar’ı seçin ve’ İleri’yi seçin.

Buradan, daha önce yazdığınız orijinal soğuk cüzdanınız için özel ‘tohum’u yazabilirsiniz. ‘İleri’yi tıklayın ve yeni bir cüzdan şifresi belirleyin. Electrum, cüzdan çevrimdışı olarak geri yüklendiğinde, tüm ödeme adreslerinizin burada listelenmediği konusunda sizi uyaracaktır. Ancak, izleme cüzdanınızı kullanarak istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz.

”Google
11 Beğenmekten Vazgeç