Web Analytics
Teknobu

Siyah Kuyruklu Çayır Köpeği Nerede Yaşar? 2022
Siyah Kuyruklu Çayır Köpeği Nerede Yaşar? 2022

Siyah Kuyruklu Çayır Köpeği Nerede Yaşar? 2022

Siyah Kuyruklu Çayır Köpeği Nerede Yaşar? Hangi bölgelerde daha çok yaşamaya devam ederler. Bu yazımızda sizlere Siyah Kuyruklu Çayır Köpekleri nerede yaşarlar bunun hakkında bilgiler vereceğiz.

Siyah Kuyruklu Çayır Köpeği diğer adıyla kara kuyruklu çayır köpeği olarak da söylenebiliyor. Bu yazımızda sizlere bu köpek hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Bakalı Siyah Kuyruklu Çayır Köpeği Nerede Yaşar? öğrenelim.

Siyah Kuyruklu Çayır Köpeği Özellikleri

Kara kuyruklu çayır köpeği, sincap ailesinin bir üyesidir ve yer sincabı ile yakından ilişkilidir. Sırtında ve yanlarında sarımsı ila kırmızımsı kahverengi kürk, boynunun altında ve göğsünde daha açık renkli kürkler vardır. Başının yanlarında küçük kulakları vardır; uzun bir vücut; uzun pençeli küçük ön pençeler; ve kısa, siyah uçlu bir kuyruk.

Siyah Kuyruklu Çayır Köpeği Nerede Yaşar?

Kara kuyruklu çayır köpeğinin tarihi menzili, Kanada ve Montana’daki aşırı güney Saskatchewan’dan güneyde batı ve orta Great Plains boyunca batı Teksas, New Mexico, güneydoğu Arizona ve kuzeydoğu Sonora ve Meksika’daki kuzey Chihuahua’nın çöl çayırlarına kadar uzanıyordu. Çayır habitatının kaybı, tarihi aralığının bazı bölümlerinden kaybolmasına yol açmıştır. Halen Arizona, Colorado, Kansas, Montana, Nebraska, New Mexico, Kuzey Dakota, Oklahoma, Güney Dakota, Teksas ve Wyoming’de yaşamaya devam ederler.

Siyah Kuyruklu Çayır Köpeği Nerede Yaşar
Siyah Kuyruklu Çayır Köpeği Nerede Yaşar

Kara kuyruklu çayır köpeği, kısa otlu kuru çayırlarda yuvalarda yaşar. Yuvalarının etrafı bir toprak yığınıyla çevrili bir girişi vardır.

Çayır köpeğinin yuvasının girişi biraz yanardağ gibi görünüyor. Toprak höyüğü yuvayı selden korur ve çayır köpeğinin oturup porsuk, çakal, tilki, vaşak, kartal ve şahin gibi yırtıcıları izlemesi için iyi bir yerdir. Oyuk girişi, yaklaşık üç ila on fit aşağı inen bir tünele götürür ve daha sonra yaklaşık 10 ila 15 fit uzanan yatay bir tünele doğru düzleşir. Yuva, çimlerle kaplı bir dizi yuva odasına sahiptir. Ayrıca banyo olarak kullanılan ayrı bir odası vardır. O oda dolduğunda çayır köpeği yenisini kazar.

Siyah Kuyruklu Çayır Köpeği Ne Yer?

Siyah Kuyruklu Çayır Köpeği Nerede Yaşar
Siyah Kuyruklu Çayır Köpeği Nerede Yaşar

Çayırların ( çiçekli bitkiler), otların ve yabani otların tohumları, sapları, kökleri ve yaprakları çayır köpeğinin diyetinin çoğunu oluşturur. Bazen çekirge, böcek ve diğer böcekleri yiyecektir.

Çayır köpeği ihtiyacı olan suyun çoğunu yediği bitkilerden alır. Genellikle yuvasının etrafındaki tüm bitkileri yer. Oyuk etrafındaki bitkileri temizlemek, çayır köpeğinin yırtıcıları tespit etmesine yardımcı olur. Sonbaharda, çayır köpekleri kışın hayatta kalmalarına yardımcı olmak için bir yağ tabakası koyarlar. Çayır köpekleri kış uykusuna yatmazlar, ancak kış havası aşırı soğuk veya karlı olduğunda, kış uykusuna benzer hafif bir uykuya dalabilir ve birkaç gün yuvalarında kalabilirler.

”Google
12 Beğen