Web Analytics
Teknobu

Kral Kelebeği Nerede Yaşar? (Özellikleri) 2022
Kral Kelebeği Nerede Yaşar? (Özellikleri) 2022

Kral Kelebeği Nerede Yaşar? (Özellikleri) 2022

Kral Kelebeği Nerede Yaşar? Kral kelebeği kaç yıl yaşar? Bu yazımızda kral kelebeği hakkında tüm merak edilen soruları cevapladık. Hepsi bu haberimizde.

Kral Kelebeği, 100 mm’ye kadar kanat açıklığı ile Manitoba’nın en büyük kelebeklerinden biridir. Kelebeğin gövdesi bazı beyaz lekeler ile siyahtır. Kanatların üst yüzeyleri siyah damarlı turuncu renktedir. Kanat kenarları beyaz benekli siyahtır. Erkekler, arka kanatlarında stigmata adı verilen siyah bir yama ile dişilerden ayırt edilebilir. Altında, kanatlar daha soluk turuncu, neredeyse bej, aynı siyah damarlar ve kenarlar. Hükümdarların tırtılları (larvaları) da siyah, beyaz ve sarı şeritlerle cesurca desenlidir. Peki kral kelebeği nerede yaşar?

Kral Kelebeği Nerede Yaşar?

Kral Kelebeği, Kuzey Amerika’da güney Kanada’dan güneye Güney Amerika ve Karayipler’e kadar bulunur. Rocy Dağları’nın doğusunda en yaygın olanıdır ve Kuzeybatı Pasifik ve Alaska’nın bazı bölgelerinde bulunmaz. Rocky Dağları’nın doğusunda yaşayan kral kelebekleri genellikle kışı Meksika’da geçirir. Roky Dağları’nın doğusunda yaşayan Kral kelebeği, Güney Kaliforniya’da kışlayabilir veya yıl boyunca yaşayabilir. Kral kelebeği Hawaii ve Avustralya’da da yaşar.

Kral Kelebeği Nerede Yaşar
Kral Kelebeği Nerede Yaşar

İlkbahar ve yaz aylarında, kral kelebeğinin yaşam alanı açık alanlar ve sütlü çayırlardır. Kışın güney Kaliforniya kıyılarında ve orta Meksika’da yüksek rakımlarda bulunur.

Kral Kelebeği Neyle Beslenir?

Monarch kelebek larvası süt yosunu ile beslenir. Yetişkinler çiçeklerden nektar toplar. Kral Kelebeği, yırtıcılar için çok hoş bir yemek değil.

Kral Kelebeği Nerede Yaşar
Kral Kelebeği Nerede Yaşar

Süt otu yemek, kral kelebeklerin alkaloid depolamasına neden olur. Bu, yırtıcılar için tadı korkunç yapar! Bu, yırtıcılardan o kadar etkili bir korumadır ki, genel vali kelebeği kral gelebeği gibi görünmek için adapte olmuştur, böylece yırtıcılar da onu rahat bırakacaktır!

”Google
16 Beğenmekten Vazgeç