Web Analytics
Teknobu

Beyaz Gergedan Nerede Yaşar? (Özellikleri) 2022
Beyaz Gergedan Nerede Yaşar? (Özellikleri) 2022

Beyaz Gergedan Nerede Yaşar? (Özellikleri) 2022

Beyaz gergedanlar hakkında bilgi sahibi olmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Bu yazımızda Beyaz Gergedan Nerede Yaşar? beyaz gergedanın özellikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Kare dudaklı gergedanlar olarak da bilinen beyaz gergedanlar , yaşayan en büyük gergedan türüdür . Beyaz gergedan, güney beyaz gergedan ve kuzey beyaz gergedan olmak üzere iki farklı alt türü vardır.

Ne yazık ki, kuzey beyaz gergedan neslinin tükenmesinin eşiğinde. Alt türün bilinen sadece iki üyesi var ve ikisi de dişi. Beyaz gergedan nerede yaşar hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Beyaz Gergedan’ın Açıklaması

Beyaz gergedanlar, kalın derili, kalın gövdeli ve burunlarından iki boynuzlu büyük memelilerdir. İlk korna ikinciden daha uzundur ve ortalama olarak yaklaşık 24 inç uzunluğundadır. Ayrıca burnu ayırt eden kare şeklindeki bir dudaktır.

Beyaz Gergedan Nerede Yaşar
Beyaz Gergedan Nerede Yaşar

Bu dudak, diğer gergedan türlerinden farklıdır çünkü bu gergedanlar öncelikle çimenlerde otlanır. Bu yaratıklar oldukça büyüktür ve erkekler 14 fit uzunluğunda büyüyebilir. Ortalama bir erkek de yaklaşık 5.000 libre ağırlığındadır, ancak 7.900 libreye kadar çıkabilir

Beyaz Gergedan Nerede Yaşar?

Bu gergedan türü öncelikle savanlarda ve çayırlarda yaşar. Bu habitatı daha yoğun ormanlık alanlara tercih ederler çünkü çimenler daha yoğun büyür. Otlar beyaz gergedanların en sevdiği yiyeceklerdir ve onsuz habitatlarda yaşayamazlar.

Habitat tercihinden bağımsız olarak, beyaz gergedanlar çamur delikleri olan alanları ararlar. Bu çamur delikleri gergedanların soğumasına ve cildini güneş yanığı ve böcek ısırıklarından korumasına yardımcı olur.

Beyaz Gergedan Nerede Yaşar
Beyaz Gergedan Nerede Yaşar

Bu büyük memeliler yalnızca Afrika’da, özellikle de Güney Afrika’da yaşıyor. İki alt tür, bir zamanlar, kuzey alt türleri Orta Afrika’da ve güney alt türleri Güney Afrika’da olmak üzere, aralıklarına göre bölünmüştür.

Günümüzde bilinen tek kuzey beyaz gergedanları hayvanat bahçelerinde yaşamaktadır. Güney beyaz gergedanlar Güney Afrika, Namibya, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Zambiya, Kenya ve Uganda’da yaşıyor.

Beyaz Gergedan Bakımı

Hayvanat bahçelerinde beyaz gergedanlar küçük sürüler halinde yaşar. Bunlar sosyal hayvanlardır ve erkekler yalnızken dişiler diğer dişilerle birlikte yaşarlar. Hayvanat bahçelerinde, yiyecek bol otlu geniş habitatlarda yaşarlar. Hayvan bakıcıları, diyetlerini otla desteklemek için onları peletlenmiş yiyecekler, saman ve ara sıra meyve veya sebzeleri bir tedavi olarak besler.

”Google
15 Beğenmekten Vazgeç