Web Analytics
Teknobu

Kambur Balina Nerede Yaşar? (Özellikleri) 2022
Kambur Balina Nerede Yaşar? (Özellikleri) 2022

Kambur Balina Nerede Yaşar? (Özellikleri) 2022

Kambur balina nerede yaşar? Kambur balinalar ne yer, özellikleri nelerdir? Bu yazımızda sizlere kambur balina hakkında bilgiler vereceğiz.

Kambur adı nereden geliyor?

Kambur Balina Nerede Yaşar
Kambur Balina Nerede Yaşar

Kambur balinalar, tahmin edilebileceği gibi, küçük sırt yüzgecinin önündeki bariz bir kamburdan sonra adlandırılır. Diğer balina ve yunuslarınkiyle karşılaştırıldığında, bu sırt yüzgeci küçük ve kısadır. Bu kambur, dalışa hazırlanırken sırtlarını kaldırıp büktüklerinde vurgulanır.

Kambur balinalar ne kadar büyük?

Kambur balinalar 15 ila 19 metre uzunluğa (yaklaşık bir otobüs boyutunda) kadar büyür ve yaklaşık 40 ton ağırlığındadır. En dikkat çekici ve ayırt edici özelliklerinden biri, uzun ve hantal görünümlü pektoral yüzgeçleridir (yüzgeçler). Bunlar yaklaşık 5 metre uzunluğa kadar büyüyebilir, bu da onları herhangi bir balina balinasının nispeten en uzun paleti yapar.

Bu özellik, “New England’ın büyük kanadı” anlamına gelen Latince adları Megaptera novaeangliae ile ilişkilidir. Aşırı uzun ve hantal görünseler de bilim adamları aslında çok hidrodinamik olduklarını ve manevra kabiliyetine iyi adapte olduklarını bulmuşlardır.

Kambur balinalar ne yer?

Kambur Balina Nerede Yaşar
Kambur Balina Nerede Yaşar

Kambur balinalar, ağızlarında özel bir filtre besleme sistemlerine sahip oldukları anlamına gelen balina balinalarıdır. Yiyeceklerini üst çeneden itibaren sıralar halinde büyüyen saçaklı fırçalardan oluşan balya plakalarından süzerler.

Ağızlarına büyük yudumlarla su alırlar, sonra suyu tabaklardan dışarı doğru iterek avlarını içeri hapsederler. Bu av esas olarak kril – küçük kabuklulardan ve diğer küçük omurgasızlardan oluşur, ancak hamsi, sardalya ve uskumru gibi küçük sürü balıklarını da içerebilir.

Bazı kambur balinalar, ‘kabarcık ağı’ adı verilen balıkları yakalamak için ustaca bir işbirliği yöntemi kullanır. Bu balinalar bir balık sürüsünün altına dalarlar ve sonra yukarı doğru dönerek hava kabarcıkları üflerler. Bu baloncuklar yükseldikçe yönünü kaybeder ve balıkları sıkı bir topun içine hapsederler. Balinalar daha sonra hızlı bir şekilde sürüye doğru yüzebilir ve konsantre bir ağız dolusu balığı yutabilir. Bu davranış genellikle gruplar halinde gerçekleştirilir ve bazı grupların nasıl yapılacağını bildiği ve diğerlerinin bilmediği için içgüdüsel olmaktan ziyade öğrenildiği düşünülür.

Kambur balinalar ne kadar yaşar?

Yaşlarını tahmin etmek için kullanılabilecek dişleri olmadığı için ne kadar yaşayabileceklerini bilmek zor. Bazı tahminler, yaklaşık 50 yıllık bir ömre sahip olduklarını söylerken, diğerleri 80’e kadar çıkabileceğini söylüyor.

Kambur Balina Nerede Yaşar?

Kambur balinalar dünyadaki her okyanusta bulunabilir, ancak en çok Antarktika buz kenarından 81° K enlemine kadar uzanan bir bantta yoğunlaşmıştır. Yaygın olarak nerede bulunabilecekleri, sıcaklığa ve yılın zamanına da bağlıdır. Yaz aylarında çoğu kişi zamanlarını Alaska Körfezi veya Maine Körfezi gibi yüksek enlemdeki beslenme alanlarında geçirir, daha sonra kışın ekvatora yakın daha sıcak sularda bulunabilirler.

Kambur balinalar tehlikeli midir?

Kambur balinalar doğaları gereği çoğunlukla nazik ve saldırgan olmayan hayvanlardır, bu nedenle bir insana zarar vermeleri pek olası değildir. Ancak çok büyük ve meraklıdırlar ve bazen teknelere yaklaşırlar.

Akrobatik eğilimleri nedeniyle, tekneleri ihlal etmeleri ve onlara çarpmaları mümkündür ve 2015 yılında, üzerinde şnorkelli yüzme tur teknesine gedik açan bir kambur balina indiğinde öldürülen Kanadalı bir kadın vakası vardı. Bununla birlikte, kamburlar çevrelerinin farkında oldukları ve tekneler ve yüzen insanlarla doğrudan temastan kaçındıkları için bu son derece nadirdir.

”Google
17 Beğenmekten Vazgeç