Web Analytics
Teknobu

Kıl Kurdu Nerede Yaşar? Belirtileri ve Nedenleri 2022
Kıl Kurdu Nerede Yaşar? Belirtileri ve Nedenleri 2022

Kıl Kurdu Nerede Yaşar? Belirtileri ve Nedenleri 2022

Kıl Kurdu Nerede Yaşar? Belirtileri ve Nedenleri nedir? Kıl kurdu nasıl tedavi edilir? Bu haberimizde sizlere kıl kurdu hakkında detaylı bilgiler verdik.

Merhaba arkadaşlar bazen vücudumuzda kıl kurduyla yaşayabiliriz. Bu kıl kurdu nedir? kıl kurdu nerede yaşar, nasıl önlem alabiliriz detaylıca öğrenelim.

Kıl kurdu enfeksiyonu, en yaygın bağırsak solucanı enfeksiyonu türüdür ve dünya çapında en yaygın olanlardan biridir. Kıl kurdu ince ve beyazdır, uzunluğu yaklaşık 1/4 ila 1/2 inç (yaklaşık 6 ila 13 milimetre) arasındadır.

Enfekte kişi uyurken dişi kıl kurdu, anüsü çevreleyen deri kıvrımlarına binlerce yumurta bırakır. Kıl kurdu bulaşan çoğu insanda herhangi bir semptom görülmez, ancak bazı kişilerde anal kaşıntı ve huzursuz uyku görülür.

Kıl kurdu enfeksiyonu en sık okul çağındaki çocuklarda görülür ve minik (mikroskobik) yumurtalar çocuktan çocuğa kolayca yayılır. Tedavi, kıl kurtlarını öldüren ağızdan alınan ilaçları ve pijamaların, yatak takımlarının ve iç çamaşırların iyice yıkanmasını içerir. En iyi sonuç için tüm aile tedavi edilmelidir.

Kıl Kurdu Nerede Yaşar?

Kıl Kurdu Nerede Yaşar
Kıl Kurdu Nerede Yaşar

Kıl Kurdu , insanların kalın bağırsağında yaşayabilen beyaz, parazitik solucanlardır . Yaklaşık bir buçuk inç uzunluğundadırlar. Enfekte kişi uyurken dişi kıl kurdu bağırsak yolundan ayrılır ve yumurtalarını anüsün etrafındaki deriye bırakır.

Kıl Kurdu Belirtileri

Kıl kurdu enfeksiyonunun belirtileri şunları içerebilir:

  • Anal veya vajinal bölgede kaşıntı
  • Uykusuzluk, sinirlilik, diş gıcırdatma ve huzursuzluk
  • Ara sıra mide ağrısı ve mide bulantısı

Kıl kurdu genellikle hiçbir belirtiye neden olmaz.

Nasıl Önlenir?

Kıl Kurdu Nerede Yaşar
Kıl Kurdu Nerede Yaşar

Kıl kurdu yumurtaları oyuncaklar, musluklar, yatak takımları ve klozet kapakları gibi yüzeylere iki hafta boyunca yapışabilir. Bu nedenle, yüzeylerin düzenli olarak temizlenmesinin yanı sıra, kıl kurdu yumurtalarının yayılmasını önlemeye veya yeniden enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacak yöntemler şunları içerir:

  • Sabah yıkayın. Kıl kurdu yumurtalarını gece bıraktığından, sabahları anal bölgeyi yıkamak vücudunuzdaki kıl kurdu yumurtalarının sayısını azaltmaya yardımcı olabilir. Duş, banyo suyunda olası yeniden kontaminasyonu önlemeye yardımcı olabilir.
  • İç çamaşırlarını ve yatak takımlarını günlük olarak değiştirin. Bu, yumurtaların çıkarılmasına yardımcı olur.
  • Sıcak suda yıkayın. Kıl kurdu yumurtalarını öldürmeye yardımcı olmak için çarşafları, pijamaları, iç çamaşırları, el bezlerini ve havluları sıcak suda yıkayın. Yüksek ısıda kurutun.
  • Kaşımayın. Anal bölgeyi kaşımaktan kaçının. Yumurtaların toplanması için daha az yer kalması için çocuğunuzun tırnaklarını kesin. Çocuğunuza tırnaklarını yemekten kaçınmasını önerin.
  • Ellerini yıka. Enfeksiyon kapma veya yayma riskinizi azaltmak için tuvaleti kullandıktan veya bebek bezini değiştirdikten sonra ve yemek yemeden önce ellerinizi iyice yıkayın.
”Google
14 Beğenmekten Vazgeç