Web Analytics
Teknobu

Emu Nerede Yaşar? (Kısaca Özellikleri) 2022
Emu Nerede Yaşar? (Kısaca Özellikleri) 2022

Emu Nerede Yaşar? (Kısaca Özellikleri) 2022

Merhaba arkadaşlar bugün bu yazımızda sizlere Emu kuşu hakkında bilgiler vereceğim. Emu nerede yaşar, neyle beslenir tüm detayları bu haberimizde paylaştık.

Bu yazımızda sizlere emu kuşu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Emu nerede yaşar, neyle beslenir, özellikleri nelerdir hepsi bu makalemizde.

Emu Kuşu Hakkında

Emu (Dromaius novaehollandiae), uçamayan ikonik bir Avustralya kuşudur. Bu kuşlar uçamasalar da, yüksek koşu hızlarını yönetmelerine izin veren sağlam ve uzun uzuvlara sahiptirler.

Emu, yaşlandıkça daha açık bir kahverengi tonuna dönüşen koyu kahverengi tüylere sahiptir. Boyunlarında ve başlarında mavimsi bir derileri vardır. Bir emu yüksekliği 4,9 ila 6,2 fit arasında değişir. 66 ila 121 pound arasında herhangi bir ağırlıktalar. Örnek olarak, 6 fit uzunluğundaki bir emu, 5 bowling lobutundan oluşan bir yığının yüksekliğine eşittir. 120 kiloluk bir emu, yetişkin bir kanguru ağırlığının üçte ikisi kadardır .

Emu Nerede Yaşar
Emu Nerede Yaşar

Emu’nun her ayağında 3 parmak bulunan 2 uzun bacağı vardır. Bu kuşlar uçamazlar, bu yüzden uzun bacaklarını yırtıcılardan kaçmak için kullanırlar. Ayrıca koşarken oldukça uzun bir adım atıyorlar. Bir emu’nun bir adımı 9 fit uzunluğunda olabilir. Düşünün, 9 fit yetişkin bir zürafanın boyunun yarısına eşittir .

Bu kuş çok ses çıkarıyor. Homurtular, havlamalar, gümbürtü ve davul sesleri aracılığıyla diğer emuslarla iletişim kurar. Aslında emu ismi çıkardığı bir sesten gelmektedir. E-mö! Bazen yaklaşan bir yırtıcı alanındaki diğer emuları uyarmak için sesler çıkarırlar. Ayrıca emular, diğer emuları yuvalarından ve yumurtalarından uzak durmaları konusunda uyarmak için çok fazla ses çıkarır. Çağrıları bir mil öteden duyulabilir. Kısacası, bunlar kesinlikle sessiz kuşlar değil!

Emu Nerede Yaşar?

Emus, Avustralya kıtasında yaşıyor. Spesifik olarak, Tazmanya hariç Avustralya’daki her eyalette bulunurlar. Otlaklar ve kuru ormanlar ana yaşam alanlarıdır. Daha fazla yiyecek ve su kaynağı bulmak için sürekli hareket ederler. Normalde günde 15 ila 25 km seyahat ederler.

Bir emu, kuru habitatlarda toz ve döküntülere karşı koruma görevi gören her gözün üzerinde şeffaf bir zara sahiptir. Bu zar ayrıca gözlerini nemli tutmaya yardımcı olur.

Bu kuş çoğunlukla ılıman bir iklimde yaşar, ancak bazıları Avustralya’nın Karlı Dağlarında bulunur. Bir emu’nun uzun tüyleri, sabit bir vücut sıcaklığının korunmasına katkıda bulunur. Bir emu özellikle soğuk bir bölgedeyse, altındaki havayı hapsetmek için uzun tüylerini kabartır. Yakalanan bu hava, kuşun soğuğa karşı yalıtılmasına yardımcı olur. Bazen Avustralya’nın sıcak bölgelerinde serinlemek için soluyorlar (bir köpek gibi). Hiç köpek gibi nefes nefese bir kuş gördünüz mü?

Emu Nerede Yaşar
Emu Nerede Yaşar

Bu kuşlar, kış aylarında Avustralya’da güneye, yaz aylarında ise kuzeye göç ederler. Neyse ki, çeşitli iklimlere kolayca uyum sağlayabilirler.

Emu Ne Yer?

Emu ne yer? Emus omnivorlardır. Meyve, tohum, böcekler , küçük sürüngenler ve hatta diğer hayvanların dışkılarını yerler.

Emu’nun dişleri olmadığı için yedikleri bitki ve hayvanları öğütemezler. Böylece taşlıklarına (emunun midesinin bir parçası) giren küçük çakılları yutarlar. Çakıl taşları, uygun sindirim için yiyecek parçalarını öğütür.

Emus, tohumların yayılmasıyla ekosisteme katkıda bulunur. Bu kuşlar çok fazla bitki, meyve ve tohum yerler. Arkalarında pislik bıraktıklarında, daha fazla bitkinin büyümesi için tohumları dağıtırlar. 

Emu ne kadar yaşar?

Emus vahşi doğada 5 ila 10 yıl yaşar. Esaret altında 15 ila 20 yıl yaşayabilirler.

”Google
13 Beğenmekten Vazgeç