Teknobu

Reflü Nedir ?


Reflü Nedir ?

Reflü Nedir ?

Reflü Nedir? Mide içeriğinin (asidinin) patolojik şekilde mideden özefagusa (yemek borusuna) doğru geri kaçışı gastroözefageal reflü‘dür. Hastalar göğüs kafesinin arkasında yanma(heartburn) şikayeti ile başvurabilirler. Reflü bazen yemek borusunun arkasındaki yanmanın yanı sıra ağza gıdaların ve acı suyun gelmesidir.

Midenizin girişinde , alt özofagus sfinkteri (LES) adı verilen bir kas halkası olan bir kapak vardır. Normalde, yiyecek geçer geçmez LES kapanır. LES tamamen kapanmazsa veya çok sık açılırsa, mideniz tarafından üretilen asit yemek borunuza yükselebilir . Bu, mide ekşimesi olarak adlandırılan yanan bir göğüs rahatsızlığı gibi semptomlara neden olabilir . Asit reflü semptomları haftada iki kereden fazla ortaya çıkarsa , gastroözofageal reflü hastalığı ( GERD ) olarak da bilinen asit reflü hastalığınız olabilir .

Asit Reflü Hastalığına Neden Olan Nedir?

Asit reflü hastalığının yaygın bir nedeni, hiatal herni adı verilen bir mide anormalliğidir . Bu, midenin üst kısmı ve LES, midenizi göğsünüzden ayıran bir kas olan diyaframın üzerine çıktığında ortaya çıkar. Normalde, diyafram midede asit tutmaya yardımcı olur. Ancak hiatal bir fıtığınız varsa , asit yemek borunuza yükselebilir ve asit reflü hastalığı semptomlarına neden olabilir .

Bu Yazımızda Okuyun :   Damar tıkanıklıklarını azaltıyor! Beynin daha verimli çalışması için…
”Google
42 Beğenmekten Vazgeç