Teknobu

Rank Math Yoast SEO’dan İyi mi ? 2020


Rank Math Yoast SEO’dan İyi mi ? 2020

Rank Math Yoast SEO’dan İyi mi ? 2020

Rank Math Yoast SEO

Rank Math SEO 2020 Yılında Yoast SEO’dan Daha mı iyi biraz bu konuyu sizlerle tartışalım ?

 • Siz Rank Math mı yoksa Yoast SEO mu kullanmalısınız?
 • Sizce Hangisini kullanmak daha iyidir ?

Bu soru birçok Blog yazan kullanıcılar tarafından soruldu ve bugün hangisinin daha iyi olduğunu öğreneceksiniz.

Yoast SEO, SEO dünyasında yıllardır hakimdir. Ancak son zamanlarda, çok kısa bir süre içinde oldukça başarılı bir şekilde büyük bir topluluk oluşturan yeni bir rakip ortaya çıktı: ” Rank Math “.

Rank Math SEO İncelemesi

Bu eklenti kullanıcılardan olumlu eleştiriler alıyor ve popülaritesi inanılmaz bir oranda artıyor.

Bu makaleyi oluşturmamızı sağlayan şey budur. Hangisinin SEO Kralı olduğunu bulmak için buradayız.

Bu yazıda Rank Math SEO’yu bir SEO eklentisi olarak ana işlevlerini kontrol ederek ve bu işlevlerde Yoast SEO ile karşılaştırarak inceleyeceğiz:

 • Kullanıcı Arayüzü: Eklentiyi ne kadar kolay ve etkili bir şekilde kullanabilirsiniz? Rank Math UI ve Yoast UI arasındaki fark nedir?
 • Anahtar Kelime Atama: Her Rank Math ve Yoast’a kaç anahtar kelime atayabilirsiniz? Bu anahtar kelimeler sıralamanıza fayda sağlayacak mı?
 • İçerik Optimizasyonu : Rank Math SEO eklentisini kullanarak içeriğinizi ne kadar iyi optimize edebilirsiniz? Rank Math, Yoast’tan farklı optimizasyon teknikleri kullanıyor mu?
 • Özellikler: Eklentilerden hangisi daha kullanışlı özellikler sunuyor?
 • İndeksleme: Hangi SEO eklentisi anında indeksleme hizmeti sunuyor?
 • Performans: Rank Math, web sitenizin hızını nasıl etkiler? Eklenti ne kadar iyi kodlanmış? Yoast ne olacak?
 • XML Site Haritası Entegrasyonu: Rank Math, web siteniz için bir site haritası oluşturur mu? Rank Math’ın oluşturduğu site haritası ile Yoast’ınki arasındaki fark nedir?

Tüm bu soruların cevaplarını bulmak için sabırsızlanacağınızı biliyorum. Öyleyse, sadece okumaya başlayalım.

Rank Math SEO nedir?

Rank Math SEO eklentisi aka “Swiss Army Knife of WordPress SEO”, içeriğinizi daha yüksek sıralamalar için nasıl optimize edeceğiniz konusunda size rehberlik eden ücretsiz bir arama motoru optimizasyon eklentisidir.

Şu an itibariyle, 500.000’den fazla aktif kurulum ve WordPress’te 4.9 yıldız derecelendirmesi var . Bu sonbaharda bir profesyonel sürüm gelecek, ancak artık Rank Math’da mevcut olan tüm özellikler ücretsiz kalacak.

Rank Math Kullanıcı Arayüzü

Arayüz ne kadar temiz olursa o kadar iyidir.

Bir eklenti geliştiricisi tüm kullanıcılarını anladığında ve sonuç olarak hepsi için tasarladığında, kazanacaklar.

Bu Yazımızda Okuyun :   Discord Rota Yok Hatası Nasıl Düzeltilir ? 2021

Rank Math geliştiricileri bunu biliyordu, bu yüzden bunun için iki Mod tasarladılar:

 1. Kolay: Rank Math’ın tüm işi yapmasını isteyenler için. Bunu seçerseniz, Rank Math ayarlarıyla hiçbir şey yapmanız gerekmeyecek.
 2. Gelişmiş: Web sitelerinin SEO’su üzerinde tam kontrole sahip olmak isteyenler için. Profesyoneller, ortaya çıkma zamanı!

Ancak Yoast SEO’da “Modlar” diye bir şey yoktur. Herkes için bir tane tasarladılar.

Belki hepimizin SEO öğrenmesini istediler. Kim bilir…

Görünüm ve Stil

Rank Math, sadece modern görünen ve hissettiren değil, aynı zamanda kullanıcı deneyimini de geliştiren görsel olarak çekici bir arayüz uygular.

Kontrol paneline bakın.

Rank Math Dashboard

Sadece kontrol paneli çekici değil, aslında SEO’yu eğlenceli hale getiriyor. SEO’nun öncelikle boşlukları doldurduğunu, sayıları, süreçleri ve kontrol listesi işaretlerini yazdığını düşündüğünüzde, kendinize bir SEO uzmanı bulacaksınız. Evet, sen gerçek Brian Dean’sın.

Eminim Kullanıcı Arayüzünde çok çalışmışlardır çünkü her şey mümkün olan en iyi konuma yerleştirilmiştir. Rank Math ile çalışmanın ilk dakikalarında, aradığınız her şeyi bulabileceksiniz.

Yoast SEO’nun biraz eski görünümlü bir arayüzü var, ancak onlar da başarılı bir arayüz oluşturdu. Yoast SEO’yu da verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Sonuçta, 12 yıllık deneyime sahipler, yapabilecekleri en az şey bu.

Anahtar Kelime Özelliğine Odaklan

Rank Math Keyword

Rank Math normalde optimizasyon için maksimum 5 anahtar kelime atamanıza izin verir, ancak bir güncellemede Odak Anahtar Kelime Limitini artırma seçeneği ekledi. Bunu yapmak için, sayfa düzenleyicinize bir filtre eklemeniz gerekecektir.

Öte yandan Yoast, ücretsiz sürüm için yalnızca bir, Pro sürümünde ise 5’e kadar anahtar kelime eklemenize izin verecektir.

Ancak, Rank Math’a birçok anahtar kelime eklemek SEO’nuza fayda sağlar mı ?

Direkt olarak değil. Bununla birlikte, Rank Math, eklenen anahtar kelimeleriniz için içeriğinizi optimize etmenize yardımcı olur. Bu optimizasyonlar, “anahtar kelimenin yoğunluğunu artırmak, alt başlıklarda kullanmak ve daha fazlasını içerir…”.

Başlık, meta ve kalıcı bağlantı kurulumu, her iki SEO eklentisi için de tamamen aynı şekilde çalışır. Her ikisi de mobil ve masaüstü için parçacıkların önizlemesini gösterir.

İçerik Optimizasyonu

Yoast SEO kullandıysanız, bunun gibi şeyler görürdünüz.

Yoast UI

Bunlar, yayınınızın Google’da daha iyi sıralanmasına yardımcı olacak optimizasyon kılavuzlarıdır.

Ancak SEO her gün değiştiği için, tüm bu optimizasyon tekniklerinin işe yaradığını veya en azından yararlı olduğunu söyleyemeyiz.

Bununla birlikte, Rank Math, içeriğinizi optimize etmek için en güncel ve verimli teknikleri kullanmayı vaat ediyor.

content optimization RankMath

Örneğin; Yoast SEO sizden hedef anahtar kelimeyi ilk cümleye yerleştirmenizi ister, ancak Rank Math, anahtar kelimenizi ilk cümlenin değil ilk paragrafın içine koymanızı gerektirir.

Artık, sıralamalarda veya öne çıkan snippet’lerde 1. konumu elde etmek için ilk cümlede anahtar kelimenin gerekli olmadığı ve bu nedenle bu, Rank Math’ın güncellenmiş karşılaştırmaları kullandığının açık bir göstergesidir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Toplam Emir Tutarı 10 Seviyesinden Yüksek Olmalıdır Hatası

İçerik Optimizasyonu Puanlaması

Rank Math, optimizasyonunuzu 0-100 arasında puanlar. Genelde puanınız 80’in üzerinde ise yeşil renge dönüşür. Bu nedenle, puanınız yeşil renge dönene kadar içeriğinizi optimize etmeniz gerekir.

Bu durumda Yoast SEO, içeriğin optimizasyon seviyesini yeşil, turuncu ve kırmızı daireler olarak temsil eder.

Burada Rank Math, puanınızı 100 parçaya böler, ancak Yoast bunu 3 parçaya böler. Yani, açıkça, Rank Math size içerik optimizasyonunuz hakkında daha iyi bir fikir veriyor.

Özellikleri

Her iki eklenti de çok çeşitli özellikler sunar. Ancak kritik olmak gerekirse, Rank Math, Yoast SEO’dan daha fazla özellik sunar.

Hatta bazıları, Rank Math’ın sunduğu birçok özelliği bir Con olarak değerlendirdi çünkü bunlar çok fazla ve zaman alıcı olabilir.

“Rank Math’ın sahip olduğu ancak diğer SEO eklentilerinin sahip olmadığı özellikler” ile devam edelim:

 • Gelişmiş Özel Alanlar ve AMP desteği
 • 404 hata monitörü
 • Yönlendirmeler (301, 302, 307, 410 vb.)
 • Rol yöneticisi
 • Modüler Çerçeve
 • Eksik Alt niteliklerini ekleyin
 • SEO Analiz aracı
 • Yerel SEO ile birleşir

“Eksik Alt öznitelikler” özelliği konusunda özellikle heyecanlıyım, çünkü aynı şekilde güvenilir bir SEO eklentisi yoktu. Dahası, sadece RankMath kullanarak eklentilerin kullanımını azaltabilirsiniz.

Rank Math Vs.’nin Performansı Yoast SEO

Performansı iki kategoriye ayırarak daha iyi analiz edebiliriz: SEO Performansı, Eklenti Performansı.

SEO Performansı:

Her iki araç da diğerinden daha güçlü SEO sonuçları vermez. Bu nedenle, Rank Math’a geçtiğinizde ani bir büyüme göreceğinizi varsaymayın.

Bununla birlikte, Rank Math, Yoast SEO’dan daha büyük bir özellik seti sunar; bu, teorik olarak daha iyi SEO performansı sağladığı anlamına gelir.

Ancak genel olarak hangi SEO eklentisinin daha iyi bir SEO Performansına sahip olduğunu söylemek zordur çünkü aynı içeriğe sahip iki benzer web sitesinin iki farklı SEO eklentisi kullanılarak yakından izlenmesi gerekecektir.

Eklenti performansı:

Rank Math, Yoast SEO’dan 3 kat daha küçüktür, bu da 3 kat daha az kod satırı olduğu anlamına gelir. Bu, web sitenizin daha az PHP isteğinden yararlanacağı ve dolayısıyla daha hızlı olacağı anlamına gelir.

Ancak, bir kullanıcı olarak, büyük olasılıkla farkı fark etmeyeceksiniz, ancak tasarruf edebileceğiniz her milisaniye web’de değerlidir.

XML Site Haritası Entegrasyonu

Site Haritası dosyası, dizin oluşturma söz konusu olduğunda herhangi bir web sitesinin önemli bir parçasıdır. Site haritası olmadan, Google’ın içeriğinizin bir kısmını unutması ve bunları dizine eklememesi için büyük bir şans vardır.

Ranbkmath Site Haritası ayarları

Rank Math SEO eklentisi, web siteniz için site haritasını otomatik olarak oluşturur. Ayrıca, sitenizde haber site haritası, görsel site haritası vb. Gibi ilgili gönderi türleri mevcut olduğunda özel site haritası da oluşturabilirsiniz.

Herhangi bir SEO eklentisi tarafından oluşturulan site haritalarının arasında belirgin bir fark yoktur, ancak site haritanızı Rank Math kullanarak özelleştirmenin diğer SEO eklentilerine göre çok daha kolay olduğunu düşünüyorum.

Bu Yazımızda Okuyun :   MiFi ve WiFi Arasındaki Fark Nedir ?

Rank Math vs Yoast Karşılaştırması

Rank Math vs Yoast - AIO 1
RankMath Vs Yoast SEO (Tam görünüm için resmi yeni bir sekmede aç)
 1. Rank Math, Yoast’tan daha modern bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Ancak, her iki eklenti de iyi tasarlanmış ve ikisini de etkili ve kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.
 2. Rank Math ile sınırsız odak anahtar kelimeleri atayabilirsiniz, ancak Yoast premium maksimum 5 anahtar kelime eklemenize izin verecektir.
 3. Hem Rank Math hem de Yoast, kanıtlanmış optimizasyon tekniklerine sahiptir, ancak Rank Math, SEO karşılaştırmaları ile daha günceldir.
 4. Rank Math, genellikle size fayda sağlayacak olan anında indeksleme hizmeti sunar. Bu hizmet Yoast SEO tarafından sağlanmamaktadır.
 5. Rank Math, Yoast SEO’dan 3 kat daha hafiftir, bu da Rank Math kullanarak 3 kat daha hızlı bir web sitesine sahip olacağınız anlamına gelir.
 6. Her iki SEO eklentisi de siteniz için bir site haritası oluşturacaktır ve site haritaları arasında bariz bir fark yoktur. Bununla birlikte, Rank Math’ın daha iyi bir kullanıcı arayüzü vardır ve dolayısıyla çalışmak daha kolaydır.
 7. Rank Math, tüm özelliklerini ücretsiz olarak sunarken, Yoast Premium sizden yılda 89 $ talep edecektir.

Sevgili dostlar ve ailemiz, Kralı duyurmak için bugün burada toplandık ve bu …

Rank Math SEO ve Yoast SEO Özeti

Rank Math, modern ve kullanımı kolay bir arayüzle birlikte gelen devrim niteliğinde bir SEO eklentisidir. En güncel optimizasyon tekniklerini kullanır ve sınırsız odak anahtar kelimeleri atamanıza ve içeriğinizi tümü için optimize etmenize olanak tanır.

Şüphesiz Rank Math, birkaç yıl içinde büyük bir ilgi görmeyi başardı ve yol haritasına bakıldığında, kesinlikle açık bir kazanan gibi görünüyor. Bununla birlikte, uzun yıllardır etrafta olan Yoast SEO’yu zayıflatamayız ve geliştirme döngülerini nasıl artırdıklarını görmek ilginç olurdu.

Dahası, RankMath’in profesyonel bir sürüm yayınlaması planlanıyor ve topluluğun eklentinin ücretli kısmına nasıl tepki vereceğini görmek ilginç olacak. İsteğe bağlı gelişmiş anahtar kelime optimizasyonu özelliğine sahip olabileceğine ve WordPress için bir SEO paketi olmaya çalışabileceğine dair bir önsezim var.

Benim için WordPress sitemden birini Yoast SEO’dan RankMath’e taşıdım ve geçiş sorunsuz oldu. Rank Math’ın nasıl kullanılacağı ve önümüzdeki günlerde Yoast SEO’dan Rank Math’a nasıl geçileceğiyle ilgili birkaç video paylaşacağım.

Yeni bir blog için Yoast SEO (ücretsiz) sürümünün sunmadığı birçok özellik sunduğu için Rank Math kullanmanızı tavsiye ederim. Güçlü topluluk ve büyüyen özellikleri, WordPress eklentisinin aranmasını sağlar.

Şimdilik,

Hangisi daha iyi, Rank Math mı yoksa Yoast SEO mu? Şu anda hangisini kullanıyorsun? Rank Math’a geçmeyi mi planlıyorsunuz?

Rank Math kullandıysanız, bize deneyimlerinizden bahsedin.

Ve bu makaleyi arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

”Google
17 Beğenmekten Vazgeç

Yapılan Yorumlar