Teknobu

SEO Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Bilgi


SEO Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Bilgi

SEO Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Bilgi

SEO, son on yılda çok değişmiş olan inanılmaz derecede dinamik bir alandır ve yine de her başarılı dijital pazarlama stratejisinin merkezinde yer almaktadır. Aslında, ölçülebilir web trafiğinin kabaca yüzde 53,3’ü hala organik aramadan kaynaklanmaktadır.

Bununla birlikte, 2020 ve sonrasında, çevrimiçi varlığınızı iyileştirmek ve organik arama sıralamalarınızı yükseltmek için içerik oluşturmak, bağlantılar oluşturmak ve birkaç anahtar kelime serpiştirmekten artık çok daha fazlası gerekir.

Site güvenliği, mimari ve içeriğin nasıl biçimlendirildiği, Google’ın ve diğer arama motorlarının web sitelerini sıralamada giderek daha önemli bir rol oynamaktadır.

Basitçe söylemek gerekirse, web sitenizin teknik sağlık yönlerini kapsayan teknik SEO’ya da odaklanmanız gerekir.

Bunun nedeni, modern SEO’nun web sitesi trafiğini çekmenin ve Google sayfasına bir adım atmanın ötesine geçmesidir – bu, mükemmel bir kullanıcı deneyimi sunmak ve kaliteli potansiyel müşteriler oluşturmak, dönüşümleri ve gelir artışını artırmakla ilgilidir.

Bu kısa makalede, 2020 yılında Google’da ve diğer arama motorlarında ekranın üst sıralarında yer almak için teknik SEO hakkında bilmeniz gereken 5 temel bilgi sunuyoruz.

1- SSL Sertifikası Olmazsa Olmaz

Çoğu kişi SSL’yi duymuştur, büyük çoğunluğumuz tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyor olabilir. Güvenli internet bağlantısı olan SSL, bir tarayıcı ile bir web sunucusu arasında şifreli ve kimliği doğrulanmış çevrimiçi iletişim kurmak için kullanılan bir protokoldür.

Bu Yazımızda Okuyun :   Kadın Yazılımcıların Oluşturduğu 5 Programlama Dili

Geçmişte, SSL şifrelemesi, özellikle hassas bilgiler içeren çevrimiçi bir hesaba kaydolduğunuzda veya işlem verileri sağladığınızda, sitenin URL’sinin başlangıcında bir asma kilitle onaylandı. Ancak bugün, tüm web sitesinde görünür ve kullanıcının ne yaptığı önemli değildir.

Temmuz 2018’de, Firefox, Google Chrome , Opera ve diğer tarayıcılar, SSL güvenlik sertifikası olmayan web siteleri için “Güvenli Değil” uyarısı dahil etmeye başladı. Bu, tarayıcılara, verilerinin ve gizliliğinin tehlikeye atılabileceği tehlikeli bir platforma girdiklerini söyler.

Teknik SEO stratejinizin bir parçası olarak, tek yapmanız gereken web sitenizi HTTPS’ye taşımak ve alan adınıza bir SSL sertifikası yüklendiğinden emin olmaktır. Google’ın, HTTPS’yi 2014’ten beri sıralama sinyali olarak kullandığını unutmayın .

SEO URL yapısı önemlidir

Google SERP’de daha üst sıralarda yer almak istiyorsanız, kalıcı bağlantı yapısı olarak da bilinen URL yapınız açık, basit ve SEO dostu olmalıdır.

İdeal olarak, URL’nizi posta adıyla sonlandırmalı veya alternatif olarak, kalıcı bağınıza kategoriyi posta adı için önek olarak eklemelisiniz. Bazı akıllı SEO uzmanları, en iyi sıralama için ana anahtar kelimelerini posta adına ekler.

Her iki durumda da, URL yapınızın anlaşılması kolay olmalıdır, çünkü Google değilse, kullanıcı deneyimini etkileyeceğini ve sitenizi işaretleyeceğini varsayacaktır. Daha da önemlisi, gereksiz bağlantılardan ve makalelerden kaçınmalısınız.

URL yapınıza tarih eklemeniz gerekir mi? Google ve çoğu kullanıcı içeriğinizi ‘tarihli’ olarak değerlendireceği ve daha yeni bir şey seçeceği için bu büyük bir hayır. Başka bir deyişle, blogun veya web sayfasının söz konusu tarihte olan bir şeye bağlı olduğunu varsayarlar.

Bu Yazımızda Okuyun :   React Native Uygulamaları için En İyi 3 Tema

Sonuç olarak, SEO yapınızın hem arama sıralamanızda hem de kullanıcı deneyiminizde büyük bir etkisi olabilir.

3- Sitenizin Mobil Uyumlu Olması Zorunluluktur.

Hiç mobil cihazlarda çok yavaş yüklenen bir web sitesini ziyaret ettiniz mi? Sonuç olarak, mobil uyumlu olmadığı için bir siteden ayrıldınız mı?

Kesinlikle yalnız değilsin. Google, online yakın mobil çevrimiçi kullanıcının mobil cihazlara dönme olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor. Aslında, internet kullanıcılarının yüzde 72’si, bir web sitesinin mobil cihazlara hazır bir tasarıma sahip olmasının onlar için önemli olduğunu söylüyor. Unutmayalım ki Amerikalıların yüzde 86’sından fazlası ( Pew Research ) mobil kullanıcı, yani bazen bir tablet, akıllı telefon veya diğer mobil cihazlar aracılığıyla internete erişiyorlar. 

Mobil kullanım kolaylığı, kullanıcı deneyimini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda Google’ın önemli bir sıralama faktörü olan site yükleme süresini de etkiler. Kullanıcıların yüzde 40’ı çok yavaş yüklendiği için bir web sitesini terk ettiklerini söylüyor ve bu rakam zamanla artıyor.

Son araştırmalara göre, mobil kullanıcıların 3 saniyeden daha kısa sürede yüklenmemesi durumunda web sitenizden çıkma olasılığı daha yüksektir. Web sitenizi terk ediyorlarsa, Google için önemli bir sıralama faktörü olan sitenizin hemen çıkma oranını artırırlar.

4- Yinelenen içerikten kurtulmak çok önemlidir.

Yinelenen içerik ve karışık içerik sorunları, bir SEO stratejisinin önde gelen katilleridir. Sitenizdeki 2 veya daha fazla sayfa özdeşse veya neredeyse aynı içeriğe sahipse, yinelenen içeriğe sahip olduğu söylenir.

Yinelenen içerik Google’ın gözünde büyük bir günahtır, çünkü hangi sayfanın önce sıralanacağını söylemek zordur, bunun intihal edilen içeriğin önemli bir işareti olduğunu belirtmemek gerekir. Sonuç olarak, sitenizin arama sıralamasında web trafiğinizi de etkileyebilecek büyük bir düşüş bekleyebilirsiniz.

Bu Yazımızda Okuyun :   Blok Tabanlı Programlama Nedir? Neler Yapılır? Blok Tabanlı Programlama Hakkında Herşey 2021

Açıkçası, bunun üstesinden gelmek için ilk seçenek, yinelenen içeriği tamamen ortadan kaldırmaktır. Ancak, SEO başarınız için çok önemliyse,% 100 orijinal olduğundan emin olarak yinelenen içeriği yeniden yazmayı düşünebilirsiniz. Bu, sitenizdeki her sayfa, makale, blog vb. İçin geçerli olmalıdır.

Web sitenizi yinelenen içeriklerden kurtarmamanın sonuçları korkunç. Sitenizin Google tarafından dizine eklenmesi kaldırılabilir. Birçok durumda, bir uyarı veya küçük bir ceza alırsınız.

5- XML ​​site haritası oluşturma ve gönderme

Her ne kadar teknik SEO büyük ölçüde web geliştirme ile ilgili bir içerik ve SEO infüzyonu ile gelişmesine rağmen, siteniz için yapılandırılmış, anlaşılması kolay bir XML site haritasına sahip olmak önemlidir. Bu, sitenizi değerlendiren ve dizine ekleyen Google tarayıcıları için önemlidir.

XML site haritası aslında Google ve diğer arama motoru tarayıcıları tarafından taranmanız gereken yapılandırılmış bir web sayfası listesidir. Tarama işlemini basitleştirir ve karşılığında Google sizi uygun bir arama sıralamasıyla ödüllendirir.

Her şey tamamlandığında, web siteniz için bir XML site haritası oluşturma ve gönderme, en önemli web sayfalarına sıralama sırasında öncelik verilmesini sağlayacaktır. Sonuçta, örneğin, ana sayfanızın önemsiz bir blog yayını tarafından geride bırakılmasını istemezsiniz.

Bunlar, teknik SEO söz konusu olduğunda odaklanmanız gereken beş stratejidir. Ayrıca AMP sayfalarını etkinleştirmeli, HTML veri işaretlemeleri eklemeli, uygun dil etiketlerini kullanmalı ve standart etiketleri temizlemelisiniz.

”Google
27 Beğen