Teknobu

Prototip Modeli Nedir – Avantajları, Dezavantajları ve Ne Zaman Kullanılmalıdır? 2021


Prototip Modeli Nedir – Avantajları, Dezavantajları ve Ne Zaman Kullanılmalıdır? 2021

Prototip Modeli Nedir – Avantajları, Dezavantajları ve Ne Zaman Kullanılmalıdır? 2021

Merhaba değerli dostlar bugün sizlere bu yazımızda Prototip Modeli nedir? Prototip Modelinin Aşamaları Nelerdir ? Prototip Model Türleri ? Prototip Modelin Avantajları ve Prototip Modelin Dezavantajları nelerdir tüm ayrıntılarıyla bugün yazımızda bunları tamamen adım adım öğreneceksiniz. Bizleri Google Newsten’ takip ederek daha fazla yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Yazılım geliştirmede bazen müşteriler ne istedikleri konusunda belirsizdirler. Geliştirmek istedikleri ürün hakkında temel fikirleri var. Ancak, ürünün ayrıntılı gereksinimleri veya ayrıntılı işlevleri değil. Bu tür senaryolarda, müşteriler ürünün prototipini seçerler.

Bir prototip, müşterinin istenen son işlem ürünüyle ilgili değerlendirmesi ve geri bildirimi için yapılan bir ürünün modeli veya örneğidir. Prototipi inceledikten sonra, müşteri istediği üründe ihtiyaç duyduğu tüm özelliklere karar verebilir.

Bu metodoloji veya SDLC modeli , Yazılım Prototip Modeli olarak adlandırılır.

Prototip Modeli Nedir
Prototip Modeli Nedir

Prototip Modeli nedir?

Prototip modeli, bir prototipin minimum gereksinimlerle oluşturulduğu yazılım geliştirme yaşam döngüsü modellerinden biridir. Bu prototip daha sonra, istenen işlevlere sahip nihai bir prototip oluşturulana kadar müşteriden alınan geri bildirimlere göre test edilir ve değiştirilir. Bu son prototip ayrıca nihai ürün için bir temel görevi görür. 

Daha önce de belirtildiği gibi, bu model projeye başlamadan önce tüm ayrıntılı gereksinimler müşteri tarafından bilinmediğinde kullanışlıdır. Geliştirilecek ürünün karmaşık olması ve piyasada benzeri bir ürünün bulunmadığı durumlarda da faydalıdır. 

Böyle bir senaryoda müşteri, geliştiricilerden sınırlı gereksinimlerle temel prototip üzerinde çalışmaya başlamalarını isteyebilir. Temel prototip hazır olduğunda, müşteri tüm değişikliklerin gerekli olduğuna karar vermek için prototipi görebilir ve kontrol edebilir.

Müşteri ayrıca, pazar araştırması yapmak ve son kullanıcı veya müşteri geri bildirimi toplamak için prototipi kullanabilir.

Müşteri yapılması gereken değişikliklere karar verdiğinde, müşteri bu gereksinimleri ihtiyaç toplama ekibine verecektir. Bu değişiklikler daha sonra sonunda geliştirme ekibine ulaşır.

Geliştiriciler daha sonra temel prototipte yapılan değişiklikler üzerinde çalışmaya başlayabilir. Bu döngü, müşteri nihai ürünü yansıtan prototipten memnun olana kadar tekrarlanacaktır.

Bu Yazımızda Okuyun :   Programlamaya Başlangıç - Hangi Dil - Kitap Önerisi

Prototip Modelinin Aşamaları

Aşağıdakiler, herhangi bir prototip modelinin geliştirme döngüsünde yer alan birincil aşamalardır.

 • İlk İletişim – Bu aşamada, iş analistleri ve gereksinimleri toplamaktan ve ürüne olan ihtiyacı tartışmaktan sorumlu diğer kişiler, paydaşlar veya müşterilerle buluşur. 
 • Hızlı Plan – Temel gereksinimler tartışıldıktan sonra, ilk prototipin hızlı bir planı yapılır. 
 • Hızlı Tasarımın Modellenmesi – Kullanıcı arayüzü kısmı yani prototipin tasarım kısmının tasarımı bu aşamada gerçekleştirilir. 
 • Prototipin Geliştirilmesi – Bu aşamada, tasarlanan prototip kodlanır ve geliştirilir.
 • Prototipin Dağıtımı, Teslimatı ve Geri Bildirimi – Bu aşamada, ilk prototip dağıtılır ve kullanımı için istemciler tarafından erişilebilir. Müşteriler prototipi inceler veya değerlendirir ve ihtiyaç toplama ve geliştirme ekiplerine geri bildirimlerini sağlarlar.
  Yukarıda belirtilen aşamalar, nihai ürünün kopyası dağıtılıncaya kadar tekrar etmeye devam eder.
 • Nihai Ürün Tasarımı, Uygulama, Test Etme, Dağıtım ve Bakım – Müşteri, prototip temelinde bir prototipi tamamladığında, nihai ürün tasarlanır ve geliştirilir. Geliştirilen bu ürün, test ekibi tarafından test edilir ve CANLI hale gelmeye hazır ise, ürün devreye alınır ve son kullanıcı tarafından kullanılabilir.
Bu Yazımızda Okuyun :   Kendinize Kod Yazmayı Öğretmenin En İyi Yolları 2020

Prototip Model Türleri

Geliştiriciler, bu bölümde ele alınan ürün gereksinimlerine göre mevcut prototip model türleri arasından seçim yapabilirler. Onlara bakalım.

 • Hızlı Devre Dışı Bırakma Prototipleme – Bu yöntemde, prototip ilk gereksinimlere göre hızla geliştirilir ve müşteriye gözden geçirilmesi için verilir. Müşteri geri bildirim sağladığında, nihai gereksinimler güncellenir ve nihai ürün üzerinde çalışma başlar. Adından da anlaşılacağı gibi, geliştirilen prototip atılır ve nihai ürünün bir parçası olmayacaktır. Aynı zamanda yakın uçlu prototipleme olarak da bilinir.
 • Evrimsel Prototipleme – Bu yöntemde bir prototip yapılır ve müşteri geri bildirimi alınır. Geri bildirime dayanarak, prototip müşteri onu nihai ürün olarak görene kadar geliştirilir. Aşamalı bir geliştirme yaklaşımı izler ve hızlı atılıp atılan prototipleme yöntemine kıyasla zaman kazandırır, çünkü evrimsel prototip oluşturmada eski prototip, sıfırdan yeni bir prototip geliştirmek yerine yeniden işlenir. Ayrıca, breadboard prototiplemesi olarak da bilinir.
 • Artımlı Prototipleme – Bu tür prototip modelinde, nihai ürün gereksinimleri daha küçük parçalara bölünür ve her parça ayrı bir prototip olarak geliştirilir. Sonunda, tüm parçalar (prototipler) birleştirilerek nihai ürün haline gelir.
 • Ekstrem Prototipleme – Bu tür prototipleme modeli esas olarak web uygulamaları için kullanılır. Üç aşamaya ayrılmıştır-
  • Öncelikle statik sayfalara sahip temel bir prototip oluşturulur, HTML sayfalarından oluşur.
  • Ardından, bir servis katmanı kullanılarak veri işleme simüle edilir.
  • Son aşamada hizmetler uygulanmaktadır.

Prototip Modelin Avantajları

Prototip modeli aşağıdaki avantajları sunar:

 • Geliştirme sürecini hızlandıran hızlı müşteri geri bildirimi alınır. Ayrıca, geliştirme ekibinin müşterinin ihtiyaçlarını anlamasına yardımcı olur.
 • Geliştirilen prototipler daha sonra benzer projeler için kullanılabilir.
 • Eksik işlevler ve herhangi bir hata erken tespit edilebilir.
 • Gereksinimler müşterinin sonundan net olmadığında, sınırlı gereksinimler olsa bile, geliştirme ekibi geliştirme sürecini başlatabilir.
Bu Yazımızda Okuyun :   SEO Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Önemli Bilgi

Prototip Modelin Dezavantajları

Çekici avantajların yanı sıra, prototip modelin aşağıda listelenen birçok dezavantajı vardır.

 • Müşteri nihai gereksinimlere ulaşana kadar çoklu prototiplere ihtiyaç duyulabileceğinden, zaman alan bir süreç veya yöntemdir. Müşterinin ne istediği konusunda net bir fikri olmayabilir.
 • Bu yöntem, yalnızca kararlı bir müşteri ile yapılabilecek çok fazla müşteri etkileşimi ve katılımı içerir.
 • Başlangıçta, nihai ürüne ulaşmak için gereken süreyi tam olarak tahmin etmek biraz zordur.
 • Geliştiriciler, kodlama sırasında neyin geleceğine dair geniş bir perspektife sahip değiller, çünkü nihai bir ürün için uygun olmayan temel bir mimari kullanabilirler.
 • Hızlı prototipi üretmek için geliştiriciler, geliştirme sürecinde (özellikle uygulama kararları) zayıf kararlar verebilir ve sonunda ürünü etkileyebilecek kaliteden ödün verebilir.

Prototip modeli ne zaman kullanılır?  

 • Prototip modeli, istenen sistemin son kullanıcılarla çok fazla etkileşime girmesi gerektiğinde kullanılmalıdır.
 • Tipik olarak, çevrimiçi sistemler, web arayüzleri, son kullanıcılarla çok yüksek miktarda etkileşime sahiptir ve Prototip modeli için en uygun olanıdır. Kullanım kolaylığı sağlayan ve son kullanıcı için minimum eğitim gerektiren bir sistemin kurulması biraz zaman alabilir.
 • Prototipleme, son kullanıcıların sürekli olarak sistemle çalışmasını sağlar ve kullanılabilir bir sistem oluşturmak için prototipe dahil edilen bir geri bildirim sağlar. İyi insan bilgisayar arayüz sistemleri tasarlamak için mükemmeldirler.

Prototip modelinin şeması:

image 160

Sonuç

Prototip model, avantajları ve dezavantajları olan bir deneme yanılma yöntemidir. Müşteri, üründe ihtiyaç duydukları tüm özelliklerin neler olduğu konusunda netliğe sahip olmadığında özellikle yararlıdır.


”Google
12 Beğenmekten Vazgeç

Yapılan Yorumlar