Teknobu

Pekcan: KKTC ile birçok alanda ortak çalışmalar yapılacak 2021


Pekcan: KKTC ile birçok alanda ortak çalışmalar yapılacak 2021

Pekcan: KKTC ile birçok alanda ortak çalışmalar yapılacak 2021

Ticaret Bakanı Pekcan: KKTC ile birçok alanda ortak çalışmalar yapılacak

Pekcan: KKTC ile birçok Alanda çalışmalar yapılacak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, günü birlik çalışma ziyareti için KKTC’ye gelen Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, günü birlik çalışma ziyareti için KKTC’ye gelen Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve heyetini kabul etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, günübirlik çalışma ziyareti için KKTC’ye gelen Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve heyetini kabul etti.

Görüşmeye, KKTC Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı da katıldı. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, konuşmasının başında Türkiye Bitlis’te meydana gelen helikopter kazasından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, başsağlığı diledi.

Kıbrıs’ta geçmişten bugüne birçok aşamalardan geçildiğini söyleyen Tatar, Türkiye’nin her alanda desteği ve yol göstericiliğiyle çok mesafeler kat edildiğini belirtti. Pandeminin yarattığı sorunlara değinen Tatar, pandeminin özellikle turizm, eğitim  ve inşaat gibi lokomotif sektörlerde sıkıntı yaşanmasına yol açtığını söyledi.

Geçmişe bakıldığında, aslında çok iyi gidildiğini, iyi bir aşamaya gelindiğini söyleyen Tatar, pandeminin olumsuz etkilerine işaret etti.

Bu Yazımızda Okuyun :   Bim 15 Aralık Ürün Kataloğu

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, aşılama programının biraz rahatlama sağlaması temennisini dile getirdi. Doğu Akdeniz’de KKTC’nin zemininin güçlendiğini söyleyen Tatar, Türkiye’nin bölgenin en büyük ve güçlü ülkesi olduğunu kaydetti. Kıbrıs konusunda geliştirilen siyasete değinen Tatar, “Bu siyaset egemen eşitliğe dayalı, yan yana yaşayan iki komşu devletin iş birliği. Bizim önerdiğimiz budur” dedi.

Kıbrıslı Türklerin yalnız olmadığını, Türkiye’nin her alanda Kıbrıslı Türklerin arkasında olduğunu belirten Tatar, bunu herkese söylediklerini kaydetti. Tatar, Türkiye’nin her zaman Kıbrıslı Türklerin yanında olduğunu yineledi. Tatar, mücadelenin 1820’li yıllarda başladığın, Rumların o tarihte Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanmasını talep ettiklerini daha sonra Kıbrıslı Türklerin kurucu ortak oldukları Kıbrıs Cumhuriyeti’nden silah zoru ile dışlandığını kaydetti.

Pekcan

Kıbrıs Türk halkına güvenli ve refah dolu bir gelecek sağlamak için çalıştıklarını belirten Tatar, turizm alanında, üniversiteler, inşaatlar, enerji yatırımları; Türkiye’den gelen suya bakıldığında bağların giderek güçlendiğini söyledi.

”Google
32 Beğen