Teknobu

MiFi ve WiFi Arasındaki Fark Nedir ?


MiFi ve WiFi Arasındaki Fark Nedir ?

MiFi ve WiFi Arasındaki Fark Nedir ?

MiFi ve WiFi arasındaki farkı öğrenmek mi istiyorsunuz? Sorun değil. Farkın sadece “M” ve “W” olduğunu anlıyorum, ancak ister inanın ister inanmayın, bu terimlerin farklı anlamları var. Yani MiFi ile WiFi arasındaki farkı bilmek istiyorsanız, doğru yere geldiniz.

WiFi Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, WiFi, cihazların kablolar bağlamadan birbirleriyle iletişim kurmak için kullandıkları bir kablosuz ağ standardıdır. Mükemmel bir örnek, Mac’iniz veya iPhone’unuzdur. Mac’in içinde, kullanıcıların onu bir Kablosuz erişim noktasına bağlamasına izin veren bir WiFi yongası bulunuyor . Aynı şey iPhone’unuz için de geçerli. Unutmayın, WiFi bir uygulama değildir. Bu, Facebook gibi uygulamaları indirme yönteminizle indirilemeyeceği anlamına gelir. İPhone, iPad, iPod veya Mac gibi cihazlar WiFi özelliği ile donatılmıştır, bu nedenle diğer WiFi uyumlu cihazlarla kablosuz olarak etkileşime girebilirler.

MiFi Nedir?

MiFi, birden fazla son kullanıcının ve mobil cihazın bir mobil bağlantı noktası oluşturarak 3G, 4G veya 5G mobil geniş bant internet bağlantısını paylaşmasına olanak tanıyan taşınabilir, pille çalışan bir internet cihazı anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, MiFi, taşınabilir bir modem veya tethering adı verilen bir işlem aracılığıyla internet erişimi sağlayabilen bir yönlendiricidir. Başka bir deyişle, MiFi taşınabilir, pille çalışan bir 3G, 4G veya 5G yönlendiricidir.

Bu Yazımızda Okuyun :   Excel'de Bileşik Yıllık Büyüme Oranı (CAGR) Nasıl Hesaplanır 2021

MiFi ve WiFi Arasındaki Fark

WiFi ve MiFi arasındaki en büyük fark, MiFi’nin WiFi özelliklerine sahip taşınabilir, pille çalışan bir internet cihazı olmasıdır, oysa WiFi aslında bir kablosuz ağ standardıdır. Bir MiFi cihazı genellikle bir mobil ağa bağlıdır ve aynı anda yaklaşık on cihaza internet bağlantısı sağlayabilir.

Unutmayın, 3G, 4G, 5G ve WiFi arasındaki tek fark sadece yönlendiricilerdir. Ancak MiFi, hem WiFi standardını hem de 3G, 4G, 5G veya LTE dahil olmak üzere mobil veri teknolojilerini destekleyebilir. Bu, bir MiFi cihazının telekom gibi veri sağlayıcılardan hücresel verileri alabileceği anlamına gelir.
Bir MiFi cihazının iki bileşeni vardır: modem ve WiFi yönlendirici. Modem bileşeni 3G, 4G veya LTE’yi destekler ve iPhone, iPad, Mac veya Windows PC gibi WiFi özellikli cihazlara internet bağlantısı sağlar. Öte yandan, WiFi yönlendirici bileşeninin işi, WiFi bağlantısı sağlamaktır.
Ayrıca bkz: iPhone kişisel erişim noktası çalışmıyor mu? Düzeltilecek ipuçları

Oturumu Kapatma

Güçlü bir taşınabilir internet bağlantısına yatırım yapmak ve telefonunuzun pilinin yanı sıra mobil veriden de tasarruf etmek istiyorsanız, bir Mi-Fi yönlendirici en iyi seçenektir.
WiFi ve MiFi arasındaki farkın nasıl söyleneceğine bağlı. Bir Mifi mi yoksa bir Wifi yönlendirici mi satın alacağınızı merak ediyorsanız, işte karşınızda.

Bu Yazımızda Okuyun :   iPhone 12 Fiyatları
MiFi ve WiFi
”Google
16 Beğen